Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki: E-pit wysyłamy na ostatnią chwilę

Piotr Jasina [email protected]
Lepiej nawet złożyć formularz podatkowy niekompletny, niż nie złożyć go wcale.
Lepiej nawet złożyć formularz podatkowy niekompletny, niż nie złożyć go wcale. Fot. Marcin Bielecki
To już naprawdę ostatni moment na rozliczenie. Kto liczy, że prześle PIT internetem w ostatniej chwili musi pamiętać, że decyduje w tym przypadku fakt, czy podatnik posiada urzędowe potwierdzenie odbioru.

- W ubiegłym roku próby wysłania deklaracji przez internet w ostatnim dniu częstokroć kończyły się niepowodzeniem. I choć systemy Ministerstwa Finansów są coraz sprawniejsze, na dobrą sprawę nikt nie wie, jak zachowają się w przypadku lawinowego przyjmowania deklaracji w ostatnich dniach - ostrzega Adam Mielcarski z firmy e-file, producenta programu e-pity. - Tym bardziej, że ta forma dostarczania PITów cieszy się coraz większym powodzeniem, a zostawienie wszystkiego na ostatni moment jest chyba naszą cechą narodową. Zresztą w tym roku już było kilka awarii i przerw w dostępie do systemu e-deklaracje, choć natężenie ruchu było zdecydowanie mniejsze niż to, jakiego trzeba się spodziewać w ostatnich dniach kwietnia - dodaje.

Potrzebne potwierdzenie odbioru

Samo Ministerstwo Finansów zachęca do przesłania PIT-ów internetem, co jest wygodne dla podatników, ale także w jakimś stopniu rozładowuje kolejki w urzędach oraz odciąża urzędników z ręcznego przepisywania danych z papierowych deklaracji do informatycznego systemu fiskusa. Niemniej w urzędach już widać nerwowe poruszenie, a kolejki osób składających deklaracje osobiście coraz bardziej się wydłużają.

Osoby, które chcą przesłać e-PIT nie powinny odkładać tego na ostatnią chwilę. Wysyłając formularz internetem trzeba pamiętać o pobraniu i zachowaniu (wydrukowaniu lub zapisaniu w komputerze) urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO), gdyż jest to jedyny dokument potwierdzający złożenie zeznania. Co ważne, urząd skarbowy ma na jego wystawienie 24 godziny.

Lepiej się nie spóźnić

Jeżeli nie wyrobimy się z dostarczeniem PIT-a do urzędu do końca kwietnia grozi nam mandat za wykroczenie skarbowe w maksymalnej wysokości 2634 zł, jeśli w ogóle nie złożymy zeznania grzywna nawet do 26 340 tys. zł. W przypadku, kiedy powinniśmy dopłacić podatek, dodatkowo urząd naliczy nam odsetki za każdy dzień zwłoki, w wysokości 10 proc. w skali roku. Przy czym kara za niezłożenie deklaracji w terminie grozi nam nawet kiedy nie będziemy dłużnikiem fiskusa.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do poprawności wyliczeń w formularzu, i tak lepiej złożyć PIT - nawet z błędem - w terminie. Na poprawienie deklaracji jest bowiem pięć lat, licząc od końca roku, w którym mija termin na rozliczenie się z urzędem. Jeśli samemu wykryjemy błąd w terminowo złożonym zeznaniu, który nie polegał na wykazaniu zbyt małej kwoty podatku do zapłaty, w związku z korektą nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Jeśli zaś zaniżyliśmy podatek do zapłaty i sami to wykryjemy, musimy zapłacić go we właściwej kwocie, doliczając odsetki za zwłokę i tu jeżeli zobowiązanie - ten dodatkowy podatek - zapłacimy w terminie 7 dni od złożenia korekty - zapłacimy 75 proc. odsetek za zwłokę - czyli 7,5 proc. w skali roku.

Co trzeba zrobić

Poprawiając swoje zeznanie po 30 kwietnia trzeba jeszcze raz wypełnić formularz PIT i pisemnie wyjaśnić powód składania korekty.

- Do 23 kwietnia Polacy złożyli raptem 200 tys. elektronicznych deklaracji za 2009 r. i nawet jeśli do końca miesiąca ta liczba znacząco się powiększy, osiągnięta w tym roku liczba e-deklaracji przy 25 mln podatników nie będzie imponująca - ocenia Adam Mielcarski z firmy e-file specjalizującej się w tworzeniu aplikacji do wypełniania deklaracji podatkowych. - Jestem jednak przekonany, że z roku na rok zaufanie do tej formy przesyłania deklaracji będzie rosło - prognozuje Mielcarski.

Jednego możemy być pewni - fiskus o nas nie zapomni. Przecież jak powiedział Benjamin Franklin: "Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki".

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński