Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podaruj swój procent organizacji pożytku publicznego

Irena Boguszewska
Każdy z nas może przekazać 1 % podatku dochodowego wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. To takie proste! Wystarczy wybrać organizację.

W rozliczeniu za 2009 rok - podobnie jak w poprzednim roku - to urząd skarbowy przekaże wpłatę wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Zrobi to jeśli w zeznaniu podatkowym wskażemy nazwę tej organizacji i jej numer Krajowego Rejestru Sądowego.

My nie musimy sami wpłacać nigdzie żadnych pieniędzy. Wystarczy jeśli poprawnie wypełnimy PIT. Wtedy 1 % podatku zamiast do budżetu państwa, trafi do naszej organizacji. Trzeba pamiętać, że kwota, którą chcemy przekazać dla organizacji, nie może przekraczać 1% podatku należnego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

W rozliczeniu za 2009 roku musimy podać nazwę organizacji pożytku publicznego, której chcemy podarować 1 % swojego podatku. Trzeba pamiętać, że musi ona być umieszczona w wykazie ogłoszonym przez ministra pracy i polityki społecznej.

Wykaz taki można znaleźć na stronie internetowej www.mpips.gov.pl/bip i są na nim tylko organizacje pożytku publicznego, które mają prawo otrzymywać 1% (tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej między innymi na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego).

Każdy, kto zdecydował o przekazaniu kwoty 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego musi ją wpisać w odpowiedniej rubryce zeznania rocznego. Jeżeli składa PIT-28 to wypełnia część M, poz. 129-131; PIT-36 -część O, poz. 305-307; PIT-36L - część N, poz. 105-107; PIT-37 - część H, poz. 124-126; PIT-38 - część G, poz. 58-60; PIT-39 - część G, poz. 51-53. W tych rubrykach zeznań wpisujemy nazwę organizacji, której chcemy przekazać 1% należnego podatku oraz numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W formularzach zeznań rocznych, służących do rozliczenia dochodu uzyskanego w 2009 r. została rozbudowana rubryka zatytułowana "Informacje uzupełniające" (znajduje się bezpośrednio pod wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego).

W niej możemy podać urzędowi skarbowemu nie tylko informacje ułatwiające mu kontakt z nami, ale też konkretny cel, na jaki ma zostać przeznaczony 1% naszego podatku, np. imię i nazwisko dziecka. Dodatkowo istnieje możliwość wyrażenia zgody na przekazanie obdarowywanej przez nas organizacji pożytku publicznego naszych danych osobowych - tj. imienia, nazwiska, adresu oraz wysokości przekazywanej przez nas na jej rzecz kwoty podatku.

Wyrażenie zgody na przekazanie tych danych odbywa się poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu. To z kolei obliguje naczelnika urzędu skarbowego do przekazania tych danych obdarowanej organizacji pożytku publicznego w formie pisemnej w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Kwota podatku przeznaczona do przekazania może wynikać nie tylko z zeznania podatkowego złożonego w określonym terminie, ale także z jego korekty. Skorzystanie z tej możliwości jest jednak ograniczone w czasie. Korekta ta nie może zostać dokonana później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Jeżeli ktoś składa kilka zeznań podatkowych (np. PIT-37, bo uzyskał dochody ze stosunku pracy, PIT-38, bo uzyskał dochód ze sprzedaży akcji na giełdzie i PIT-28, bo zadeklarował opodatkowanie np. przychodów z najmu podatkiem zryczałtowanym) może wskazać w każdym zeznaniu inną organizację pożytku publicznego, która otrzyma 1% podatku z danego zeznania.

Ważne!

Dokonanie samodzielnej wpłaty pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego nie pozwoli na skorzystanie z tego odliczenia.

Jeżeli organizacja pożytku publicznego nie została uwzględniona we wskazanym wykazie, podatnik nie będzie mógł w zeznaniu za 2009 roku zadysponować na rzecz takiej organizacji kwotą 1% swego podatku.

Wypełnienie w zeznaniu PIT odpowiednich pozycji traktowane jest na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Warunkiem przekazania tej kwoty jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego, nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje zadeklarowaną kwotę na rachunek bankowy wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego w trzecim lub czwartym miesiącu licząc od końca miesiąca, w którym upłynął termin dla złożenia zeznania podatkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński