Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod pretekstem ochrony klimatu urzędnicy z Brukseli chcą kontroli nad lasami

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. (wskaźnik dotyczący stopnia pokrycia lasem określonej powierzchni - przyp. red). Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. (wskaźnik dotyczący stopnia pokrycia lasem określonej powierzchni - przyp. red). Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. fot. Andrzej Szkocki / archiwum
Pomorskie i zachodniopomorskie lasy pod zarządem urzędników z Brukseli? To możliwe, bo członkowie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego pozytywnie zaopiniowali propozycję zmian w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

„Za” rękę podnieśli Ewa Kopacz, Bartosz Arłukowicz i Adam Jarubas. Pierwsza dwójka to eurodeputowani Platformy Obywatelskiej, trzeci mandat dzierży z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sprawa jest drażliwa. Komisja wnosi o dopisanie do TFUE w artykule 4 ustęp 2 przy literze d słowa leśnictwo. W ten sposób brzmiałby on: „Kompetencje dzielone między Unią a Państwami Członkowskimi stosują się do następujących głównych dziedzin: (...) d) rolnictwo i rybołówstwo, z wyłączeniem zachowania morskich zasobów biologicznych, leśnictwo”. To oznaczałoby, że Unia zyskałaby prawo do współdecydowania o polskich lasach, tak jak czyni już to w przypadku rolnictwa i rybołówstwa. A chodzi o bagatela 9264,7 tysiąca hektarów i blisko 30 procent powierzchni Polski. W naszym regionie to ponad 1528 tys. ha. Województwo pomorskie jest trzecie, a zachodniopomorskie czwarte w kraju pod względem zalesienia.

Oburzenia nie kryją leśnicy: - Model zarządzania lasami w Polsce może być wzorem dla innych krajów. Nasi leśnicy prowadzą zrównoważoną gospodarkę, mają ogromną wiedzę i doświadczenie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. I nie należy w żaden sposób tego zmieniać. Jeśli tak się stanie, będzie to z krzywdą dla wszystkich osób korzystających z dobrodziejstwa lasów - mówi Marek Stasiuk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

I politycy: - Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec przyjętej dziś propozycji Parlamentu Europejskiego, który chce przenieść leśnictwo do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie - stwierdziła Anna Moskwa. - Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy - skomentowała przyjętą we wtorek propozycję komisji Parlamentu Europejskiego minister klimatu i środowiska. - Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie.

Natomiast wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka podkreślił, że Komisja Europejska i Parlament Europejski od dłuższego czasu próbują odebrać państwom narodowym kompetencje w obszarze leśnictwa.

- Nie pierwszy raz bez udziału państw członkowskich UE, a często przy ich sprzeciwie, próbuje się ograniczać naszą suwerenność w bardzo newralgicznym obszarze, jakim jest leśnictwo - mówił.

Brak jednomyślności

- Nawet we frakcjach wyłamują się różni eurodeputowani. Głosują inaczej, niż zalecają szefowie tychże frakcji. Dziś widzieliśmy, że Renew Europe inaczej głosowało. Jest też wyłom w EPP - mówiła w Telewizji Republika europoseł Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, która zagłosowała przeciwko przyjęciu „Wniosków Parlamentu Europejskiego w sprawie zmiany traktatów”.

Nic dziwnego, że wśród europosłów nie ma jednomyślności. Około 60 proc. lasów w Unii Europejskiej - ok. 106 mln ha - jest zarządzanych i pielęgnowanych przez około 16 mln właścicieli lasów, rodzin lub spółdzielni. Unia nie posiada polityki leśnej, za to w zeszłym roku przyjęła nową Strategię Leśną 2030, będącą częścią Europejskiego Zielonego Ładu, tłumacząc w niej konieczność dostosowania gospodarki leśnej przede wszystkim do zmian klimatycznych.

„Strategia (…) obejmuje wszystkie różnorodne funkcje lasów. Strategia ta przyczyni się do osiągnięcia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w 2030 r. i neutralności klimatycznej w 2050 r., a także realizacji zobowiązania UE do zwiększenia pochłaniania gazów cieplarnianych przez naturalne pochłaniacze zgodnie z prawem o klimacie” - przeczytać można na stronach internetowych UE. Jak wynika z dokumentu, uzyskać to można jedynie poprzez „zharmonizowany system gromadzenia danych na szczeblu UE w połączeniu z planowaniem strategicznym na szczeblu państw członkowskich. Ma on zasadnicze znaczenie dla zapewnienia, by lasy mogły spełniać różnorodne funkcje związane z klimatem, różnorodnością biologiczną i gospodarką, zgodnie z ustaleniami na szczeblu UE”.

Jednomyślność konieczna

Takich tłumaczeń nie przyjęli oprócz Polaków również eurodeputowani z innych krajów. Wśród 19 osób głosujących przeciw byli również m.in. Niemcy i Holendrzy. Warto dodać, że blisko połowa niemieckich lasów jest w rękach prywatnych. Gdyby unijne rozwiązania zostały przyjęte, także prywatni właściciele lasów podlegaliby unijnym dyrektywom, mówiącym, w jaki sposób mogą z nich korzystać.

„Lasy są polskim dziedzictwem, które musi być przekazywane w co najmniej niepogorszonym stanie kolejnym pokoleniom. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe są strażnikami polskiej natury i nie mogą podejmować decyzji, które stanowić będą zagrożenie dla przyszłych pokoleń Polaków. Dlatego Polska nie wyrazi zgody na przeniesienie leśnictwa z kompetencji krajowych do kompetencji dzielonych z Unią Europejską” - czytamy w oświadczeniu Solidarnej Polski. Aby zmiany w traktatach weszły w życie, potrzebna jest unijna jednomyślność.

* * *

Powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. (wskaźnik dotyczący stopnia pokrycia lasem określonej powierzchni - przyp. red). Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W zachodniopomorskim lasy stanowią 35,7 proc. jego powierzchni, w pomorskim - 36,4 (stan na rok 2018, źródło: zpe.gov.pl). Bardziej zielone od nich są tylko województwa podkarpackie (38,3 proc.) i lubuskie 49,3 proc.).
Lasy publiczne to 82 proc. polskich lasów: 78 proc. w zarządzie PGLLP, 2 proc. - lasy parków narodowych, 0,9 proc. - lasy gminne 0,9, 1,1 proc. inne lasy skarbu państwa. Lasy prywatne to 18 proc. polskich lasów (źródło: Wikipedia).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński