Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Ińskiem ma powstać druga już kopalnia kruszywa. Szczecińskie Kopalnie Surowców Naturalnych dostały koncesję na odkrywkę w Ciemniku

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Spółka Kruszywa SKSM S.A., na mocy koncesji uzyskanej 25 maja 2021 roku od marszałka województwa zachodniopomorskiego, może na działkach między Ińskiem a Ciemnikiem otworzyć nową kopalnię - oficjalnie poinformował mieszkańców burmistrz gminy Ińsko Jacek Liwak, który wcześniej dwukrotnie odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wydobywania kruszywa naturalnego ze złoża „Ińsko”. Mieszkańcy są pełni obaw.

Ma to być już druga kopalnia w gminie Ińsko. Od lat '80 minionego stulecia kopalnia działa w Storkowie. Zakład ten wydobywa i sprzedaje piaski płukane, zasypowe, żwiry oraz mieszanki kruszone.

W najbliższym czasie nowa kopalnia odkrywkowa ma zostać otwarta na działkach między Ińskiem a Ciemnikiem.

- 25 maja 2021 roku marszałek województwa zachodniopomorskiego wydał koncesję dla Kruszywa SKSM S.A. na wydobywanie metodą odkrywkową kruszywa naturalnego ze złoża "Ińsko" - oficjalnie poinformował mieszkańców swojej gminy Jacek Liwak, burmistrz Ińska. - 11 czerwca 2021 roku burmistrz Ińska odwołał się od tej decyzji do ministra klimatu i środowiska, z wnioskiem o wszczęcie z urzędu postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia 25 maja br. 27 września 2021 roku minister klimatu i środowiska umorzył postępowanie odwoławcze.

Jak przypomina Jacek Liwak, sprawa nowej żwirowni towarzyszy mieszkańcom gminy od kilkunastu lat, a jemu od początku pracy na stanowisku burmistrza gminy Ińsko. Już prawie 6 lat temu pisaliśmy na naszych łamach, że "Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych kolejną żwirownię chciały uruchomić w obrębie Ciemnik, w gminie Ińsko. Ale miejscowe władze po protestach mieszkańców nie dały na to zgody".

Mieszkańcy mają obawy

Przeciwko powstaniu kopalni protestowały Stowarzyszenie Gruntów Gminy Ińsko oraz Ińskie Towarzystwo Przyrodnicze.

Jak wspomina burmistrz, w listopadzie 2011 roku grupa mieszkańców doprowadziła do referendum w sprawie sprzeciwu dla powstania na terenie gminy Ińsko nowej kopalni odkrywkowej. Referendum odbyło się 6 listopada 2011 r. Wzięło w nim udział 517 osób, więc było nieważne.

Poprosiliśmy Internautów z ińskiej grupy o opinie na temat wydanej przez marszałka województwa zachodniopomorskiego koncesji.

- Mieszkańcy tak małego miasteczka jak Ińsko, czy Towarzystwa Przyrodnicze, nie mają zbyt dużych szans w starciu z takimi gigantami finansowymi - uważa Internautka Cynthia Safij. - Jedyne co możemy zrobić jako mieszkańcy, to tolerować tę inwestycję, ale na naszych warunkach. Dziś dojazd z Ińska do drogi krajowej nr 20 to jakiś koszmar, dziura na dziurze, piach i błoto. Kopalnia traktuje tę drogę jak swoją własność. Gdyby burmistrz miał odwagę, to by już na tym etapie wywalczył zasady, na jakich mogłaby funkcjonować kopalnia: coroczna wymiana wierzchniej warstwy dróg eksploatowanych przez kopalnię i deszcz pieniędzy do gminy! To nie może tak być, że wchodzi tu ktoś z zewnątrz i eksploatuje nasze tereny robiąc przy tym bałagan!

Mieszkańcy w związku z decyzją o kolejnej kopalni w gminie Ińsko obawiają się przede wszystkim hałasu i pylenia. Myślą nie tylko o sobie, ale także o licznych turystach odwiedzających Ińsko i okolice.

- Ińsko całkiem już umrze, pył, hałas, tiry 24 godziny dobę, kto będzie chciał przyjechać i odpoczywać w takich warunkach? - zastanawia się pochodzący z Ińska Internauta Adrian Chicheł.

- Zgadza się. Przyjezdni albo przejezdni zamiast delektować się widokami natury z każdej strony będą widzieć pył i piach - dodaje Internautka Marta Kowalkowska z Ińska.

Zapewniają, że dbają o środowisko

Teren w Ciemniku przez spółkę SKSM został nabyty wiele lat temu. Pytaliśmy, kiedy rozpocznie się tam działalność oraz o zatrudnienie pracowników.

- Wstępne, planowane rozpoczęcie eksploatacji z tego złoża nastąpi w roku 2022-2023 - informuje Iwona Hojnor-Kaczanowska, dyrektor operacyjny w Szczecińskich Kopalniach Surowców Mineralnych. - Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie ile osób znajdzie tam zatrudnienie, bo uzależnione jest to od wielkości eksploatacji ze złoża, popytu rynkowego na kruszywa, jak i momentu kiedy zakończy działalność nasz zakład górniczy, obecnie działający w pobliżu (kopalnia w Storkowie, gm. Ińsko - dop. ech).

Dyrektor SKSM zapewnia, że spółka w swoich zakładach łączy dbałość o wszystkie etapy produkcji tak, aby uzyskać materiał wysokiej jakości przy jednoczesnej trosce o środowisko.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński