Poczta Polska Nowe opłaty na listy oraz gabaryty przesyłek Zmiany od 1 kwietnia 2019 25.07.2019

mroZaktualizowano 
Poczta Polska od 1 kwietnia 2019 r. wprowadza zmiany w opłatach za przesyłki listowe i paczki. Zmieniają się także gabaryty (formaty) poszczególnych przesyłek. Na czym polegają zmiany Poczty Polskiej? Sprawdź! 8.06.2019

Poczta Polska wprowadza zmiany

Od 1 kwietnia 2019 roku Poczta Polska wprowadza duże zmiany w sposobie naliczania opłat za przesyłki listowe nierejestrowane i rejestrowane, a także za nadawane za pośrednictwem Poczty Polskiej paczki. Zmieniają się jednak nie tylko same opłaty, ale także same gabaryty listów i paczek. Dla klientów Poczty Polskiej to będzie mała rewolucja. Przyjrzyjmy się dokładnie tym zmianom.

Poczta Polska - gabaryty, formaty przesyłek - zmiany

Obecnie na Poczcie Polskiej obowiązują dwa podstawowe gabaryty przesyłek listowych nierejestrowanych i rejestrowanych. Są to gabaryt A i B.

 • Maksymalna wielkość listu w gabarycie A to: wysokość - 20 mm, długość - 325 mm, szerokość - 230 mm. Jeśli jeden z wymienionych wymiarów zostaje przekroczony to przesyłka "wchodzi" w gabaryt B.
 • Maksymalna wielkość listu w gabarycie B: suma długości wszystkich trzech wymiarów (długości, szerokości i wysokości) nie może przekroczyć 900 mm, przy czym najdłuższy nie może przekraczać 600 mm.

Cena tych przesyłek zmieniała się także w zależności od wagi, a także od tego, czy jest to przesyłka ekonomiczna, priorytetowa, nierejestrowana, czy też polecona.

Zasady te obowiązują od lat i są dla większości klientów Poczty Polskiej jasne. Teraz to się zmieni. Poczta Polska wprowadza bowiem trzy nowe gabaryty, a w zasadzie formaty, to tak właśnie będą one nazywane.

Formaty S, M, L uzależnione będą wyłącznie od wielkości przesyłki i jej masy.

 • Format S - w najmniejszym formacie klienci będą mogli nadawać przesyłki o masie do 500 g i maksymalnym formacie koperty C5 o grubości do 2 cm.
 • Format M umożliwi klientom nadawanie przesyłek o masie do 1 000 g i maksymalnym wymiarze koperty C4 o grubości do 2 cm.
 • Format L - największy - przeznaczony jest dla przesyłek o masie do 2 000 g i wymiarach: suma długości, szerokości i wysokości przesyłki nie może przekroczyć 90 cm, przy czym największy z wymiarów nie może przekroczyć 60 cm.

Opisane powyżej formaty obowiązywać będą dla przesyłek nierejestrowanych i poleconych oraz z zadeklarowaną wartością wyłącznie w obrocie krajowym. Kategoria czasu doręczenia, priorytetowa i ekonomiczna, pozostają bez zmian.

Nowy cennik Poczty Polskiej

Przesyłka listowa nierejestrowana (w tym kartka pocztowa)

 • Format S do 500 g - 3,30 zł (ekonomiczna), 4,10 zł (priorytetowa)
 • Format M do 1000 g - 4,00 zł (ekonomiczna), 4,70 zł (priorytetowa)
 • Format L do 2 000 g - 6,60 zł (ekonomiczna), 7,30 zł (priorytetowa)

Przesyłka listowa polecona

 • Format S do 500 g - 5,90 zł (ekonomiczna), 8,40 zł (priorytetowa)
 • Format M do 1000 g - 6,30 zł (ekonomiczna), 8,70 zł (priorytetowa)
 • Format L do 2 000 g - 15,60 zł (ekonomiczna), 18,30 zł (priorytetowa)

Przesyłka listowa z zadeklarowaną wartością

 • Format S do 500 g - 11,30 zł (ekonomiczna), 14,10 zł (priorytetowa)
 • Format M do 1000 g - 11,90 zł (ekonomiczna), 14,70 zł (priorytetowa)
 • Format L do 2 000 g - 19,20 zł (ekonomiczna), 22,40 zł (priorytetowa)

Paczki pocztowe - cennik Poczty Polskiej

Poczta Polska Nowe opłaty na listy oraz gabaryty przesyłek Zmiany od 1 kwietnia 2019 25.07.2019
Poczta Polska Nowe opłaty na listy oraz gabaryty przesyłek Zmiany od 1 kwietnia 2019 25.07.2019

Poczta Polska - wymiary paczek

Wymiary paczek pocztowych wynoszą:
MAKSIMUM:
suma długości i największego obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość - 3000 mm, przy czym największy wymiar nie może przekroczyć 1500 mm

MINIMUM: wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm, z tolerancją +/- 2 mm

PRZY CZYM:
GABARYT A
to paczki o wymiarach:

 • MINIMUM - wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm
 • MAKSIMUM - żaden z wymiarów nie może przekroczyć: długość 600 mm, szerokość 500 mm, wysokość
 • 300 mm

GABARYT B to paczki o wymiarach:

 • MINIMUM - jeśli choć jeden z wymiarów przekracza długość 600 mm lub szerokość 500 mm lub
 • wysokość 300 mm
 • MAKSIMUM - suma długości i największego obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość - 3000
 • mm, przy czym największy wymiar nie może przekroczyć 1500 mm

Zobacz także: Koncert Queen Symfonicznie w Filharmonii Koszalińskiej

Wideo

Materiał oryginalny: Poczta Polska Nowe opłaty na listy oraz gabaryty przesyłek Zmiany od 1 kwietnia 2019 25.07.2019 - Głos Koszaliński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 164

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-11T18:58:09 02:00, MWK:

ŻEGNAM POCZTĘ POLSKĄ! Chyba ich tam wszystkich popie*doliło! Za 8,99 paczkomat, za 12,99 kurier dpd a oni dopierniczają 18,30zł za polecony BO PRZEKROCZYŁ GRUBOŚĆ 2cm HAHHAHA no takie coś mógł wymyślić tylko TOTALNIE ODERWANY OD RZECZYWISTOŚCI IDIOTA !!!

Ale koniec końców dziękuję im, szukałem tego impulsu aby się przerzucić na paczkomaty i to jest ta chwila. PAPA!

idioto 8,99 to jest cena allegropaczkomaty a nie cena ogólna

G
Gość

Hahaha właśnie dostałam informacje, ze wygrałam . Darmowy bon na zakupy do rossmana wygrałam tutaj: http://konkurs-rossmann.site/ Wystarczyło podac e-mail HAHA ale to łatwe :D

G
Gość

Hej właśnie wróciłam z rossmanna. Musze się pochwalić, że udało mi się dostać darmowe zakupy do rossmanna. Wystarczyło jedynie podać e-mail, w sumie nic nie miałam do stracenia więc go tam podałam, a po trzech dniach dostałam tam instrukcje jak odebrać bon do rossmanna. Trzymajcie tutaj linka mam nadzieje, ze wam też się uda http://tiny.cc/memz7y

G
Gość

www.kredytyk.pl

s
st0per

Czy to oznacza, że po list polecony nie trzeba już będzie polecieć na pocztę?

J
Ja

Poczta Polska niech może przed podwyżkami zajmie sie jakościa usług,np.listonoszy...Domyslam się,ze jest więcej takich miejsc jak Os.Bukowo w Szczecinie...gdzie skrzynka jest sprawdzana codziennie,a po 2 tyg. docierają nieaktualne już awiza, zżółknięte lub przemoknięte leżące pod skrzynką,czy znajdowane przypadkiem na ulicy...Polecony raz na rok,trafia do rąk własnych do podpisu.Jesli tak dalej pójdzie, a ważne pismo urzędowe nie dotrze na czas,to Poczte Polska nie bedzie stac na odszkodowania...!To poprostu nieprawdopodobne!

G
Gość

Poszukuje faceta na niejawne randki. Liczę 22 lat, fotki i kontakt na stronie: ***www.hotprofil.pl*** i wyszukaj mojego profilu po nazwie użytkownika: ania22

S
Szymon Owedyk

Na takie koszty należy być przygotowanym przez cały czas. To mnie zachęca, by już listów nie wysyłać. Lepszym rozwiązaniem jest własna poczta email i jej odpowiednie zarządzanie. Przydaje się to także firmom. Jak jednak o taką domenę poczty zadbać, wyjaśniam tutaj https://jaksierozwijac.pl/jak-zalozyc-wlasna-poczte-e-mail/

G
Gość

gs24 to dno z idiotami podbijającymi tekscik z przed 2 miesięcy jako nius.

pojeby

G
Gość

zmiany od 1 kwietnia, a aktualizacja artykulu 28. kwietnia. GS - czy naprawde nie ma aktualnych tematow?

G
Gość
, MWK:

ŻEGNAM POCZTĘ POLSKĄ! Chyba ich tam wszystkich popie*doliło! Za 8,99 paczkomat, za 12,99 kurier dpd a oni dopierniczają 18,30zł za polecony BO PRZEKROCZYŁ GRUBOŚĆ 2cm HAHHAHA no takie coś mógł wymyślić tylko TOTALNIE ODERWANY OD RZECZYWISTOŚCI IDIOTA !!!

Ale koniec końców dziękuję im, szukałem tego impulsu aby się przerzucić na paczkomaty i to jest ta chwila. PAPA!

jeszcze te Panie na poczcie co sprawdzają grubość listu i jeżeli cięzko wchodzi przez ten ich miernik to już jest gabaryt L więc o 10 zł drożej bo o milimetr za może za gruby list. Wychodzi na to że jest taniej wysłać list za granicę bo tylko 15 zł i nie mierzy się gabarytu.

b
bb

Brak informacji o cenach przesyłek, których grubosć przekracza 3cm

M
MWK

ŻEGNAM POCZTĘ POLSKĄ! Chyba ich tam wszystkich popie*doliło! Za 8,99 paczkomat, za 12,99 kurier dpd a oni dopierniczają 18,30zł za polecony BO PRZEKROCZYŁ GRUBOŚĆ 2cm HAHHAHA no takie coś mógł wymyślić tylko TOTALNIE ODERWANY OD RZECZYWISTOŚCI IDIOTA !!!

Ale koniec końców dziękuję im, szukałem tego impulsu aby się przerzucić na paczkomaty i to jest ta chwila. PAPA!

K
Klientka

Dzisiaj chciałam nadać małą przesyłkę listem poleconym ekonomicznym 50g za 5,90 (16/23 cm), a tu mówią mi, że gabaryt zalicza się do L czyli za 15,60, bo w jednym miejscu jest wyżej niż 20mm. Jedyną alternatywą była wysyłka paczką pocztową za 13zł. Byłam zszokowana i oburzona taką ceną. Przecież nie wysyłam paczki 1kg tylko 50g. Kto wogóle wymyślił wysokość listu 20mm? Sama koperta bąbelkowa ma tyle, a co w to wsadzić? Poprostu katastrofa. Teraz to nikt nie będzie wysyłać listem, bo te nowe gabaryty to chyba na kartkę pocztową albo powietrze? Jeśli jest taka wielka rozbierzność w paczkach pocztowych to niech wprowadzą gabaryty i adekwatne do nich ceny, bo 13zł i więcej to poprostu ździerstwo. Sami chyba nie wiedzą co zrobią swoim klientom. Ja jak na razie podziękowałam za ich usługi.

e
emerytka

Poczcie polskiej coś padło na beret! Ma tyle taniej konkurencji a wciąż podnosi ceny za swoje, bardzo kiepskie zresztą, usługi! Niestety, władze nie mają za grosz rozumu!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3