Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pocisk do Panzerschrecka znaleziony w Podjuchach. Wybuchowa "pamiątka" z II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Z prawej pocisk do Panzerschrecka znaleziony w Szczecinie, po lewej żołnierze dywizji Grossdeutschland używający granatnika w czasie walk w 1944 roku
Z prawej pocisk do Panzerschrecka znaleziony w Szczecinie, po lewej żołnierze dywizji Grossdeutschland używający granatnika w czasie walk w 1944 roku Bundesarchiv/Marek Jaszczyński
Niewybuch znaleziono na terenie Puszczy Bukowej w Szczecinie. To pocisk do niemieckiego granatnika przeciwpancernego.

Aktualizacja godz. 14.58
Niewybuch został zabezpieczony przez patrol saperski

Stan na godz.12
Pocisk znajdował się w dole, prawdopodobnie było to stanowisko bojowe z czasów walk o przyczółek dąbski w 1945 roku. Na miejscu odkrycia był policyjny patrol. Teraz do pracy przystąpią saperzy.

- To pocisk do granatnika, zostanie podjęty przez patrol saperski - mówi por. Iwona Misiarz, oficer prasowy 5 Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach.

Co to takiego Panzerschreck?

Niemiecka nazwa to Raketenpanzerbüchse Panzerschreck. Była to wyrzutnia przeciwpancerna wielorazowego użytku, strzelająca pociskami kalibru 88 mm. Konstrukcję oparto na amerykańskiej „bazooce ”, zdobytej podczas kampanii tunezyjskiej w listopadzie 1942 roku.

Pocisk rakietowy (taki znaleziono w Podjuchach) ładowano od tyłu wyrzutni. W modelach RPzB 54 i RPzB 54/1 zastosowano płytę pancerną (o wymiarach 36 × 47 cm) chroniącą żołnierza przed gazami i pyłem, które wydobywały się z pocisku w czasie strzału. Pocisk kalibru 88 mm, z własnym ładunkiem miotającym w tylnej części, odpalany był za pomocą umieszczonej w rękojeści prądnicy, wytwarzającej impuls elektryczny podczas ściśnięcia jej dłonią. Donośność broni wynosiła 150 metrów, jednakże powyżej 100 metrów szansa trafienia była nikła.

Broń była też kłopotliwa w użyciu. Strzelanie z RPzB generowało obfite ilości dymu zarówno przed jak i za bronią. Łowcy czołgów po oddaniu strzału ujawniali swoją pozycję, a zatem musieli szybko zmienić pozycję.

Jaka była skuteczność broni?

Pocisk niemieckiego granatnika Panzerschreck przebijał stalowy pancerz o grubości 210 mm, mimo niskiej prędkości.

Panzerschreck w polskich rękach

Na początku Powstania Warszawskiego w szkole przy ulicy Woronicza na Mokotowie zdobyto około 180 pocisków, a tydzień później samego Panzerschrecka. Według zdobytego wzoru skopiowano w powstańczych warsztatach co najmniej kilkanaście wyrzutni, co znacznie podniosło skromne przeciwpancerne wyposażenie Mokotowa.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński