Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po sztormie w Łukęcinie na plaży odkryto... pradawny las! [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Ciekawostką jest fakt, że niedaleko od tego miejsca 2 lata temu natrafiono na róg tura - wymarłego gatunku ssaka. Dziś róg można podziwiać w kamieńskim muzeum
Ciekawostką jest fakt, że niedaleko od tego miejsca 2 lata temu natrafiono na róg tura - wymarłego gatunku ssaka. Dziś róg można podziwiać w kamieńskim muzeum Grzegorz Kurka
To w jego cieniach mógł spacerować tur, czyli przodek bydła. Pod grubą warstwą piasku i torfu były ukryte pnie drzew. Do odkrycia doszło na plaży Łukęcin.

W odkryciu pomogła przyroda i mieszkaniec Dziwnowa, który zawiadomił kamieńskie muzeum o tym, co znalazł. Podczas spaceru natrafił na szczątki lasu.

- Podczas ostatnich jesienno-zimowych sztormów na plaży na wysokości Łukęcina w wyniku podmywania linii brzegowej pojawiła się niezwykle interesująca formacja geologiczna - relacjonuje Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - Około 5-6 metrów poniżej warstwy piasku akumulowanego przez tysiące lat ukazała się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa organiczna, złożona z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Warstwa ta rozciąga się wzdłuż linii brzegowej na długości kilkudziesięciu metrów. Bez wątpienia niegdyś w tym miejscu znajdował się las, który prawdopodobnie rósł na podmokłym terenie.

ZOBACZ TEŻ: Morze zaszalało i odkryło ciekawy zabytek z II wojny! Szczątki haubicy Wespe na plaży między Dziwnówkiem a Łukęcinem [ZDJĘCIA]

Znalezisko z dziwnowskiej plaży, czyli koło. Będzie poddane konserwacji i zostanie w Kamieniu.

Morze zaszalało i odkryło ciekawy zabytek z II wojny! Szcząt...

Ile lat może mieć odkryty las? Konieczne były dokładne badania. Na pewno kilka tysięcy lat, trudno datować na podstawie oględzin.

- Konieczne byłyby badania, na przykład - C-14 (datowanie radiowęglowe - metoda badania wieku przedmiotów oparta na pomiarze proporcji między izotopami promieniotwórczymi węgla- przyp. red.) lub dendrochronologiczne, czyli słojów drzew - wyjaśnia archeolog. - Na podobny las natrafiono w Słowińskim Parku Narodowym. Był datowany na IV/III tysiąclecie przed nasza erą.

CZYTAJ TEŻ: Sztorm spowodował, że ulice przy kanale portowym w Świnoujściu są zalane. Morze zabrało plażę [ZDJĘCIA]

W Świnoujściu robi się coraz groźniej: woda zalewa budynki.

Sztorm spowodował, że ulice przy kanale portowym w Świnoujśc...

Sztorm w Świnoujściu. Bałtyk zatopił plażę oraz nabrzeża wys...

Megabryła bursztynu w Świnoujściu! Widzieliście kiedyś taki ...

ZOBACZ WIDEO: Sprzątanie po sztormie w Świnoujściu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński