Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po szczycie NATO. Szczeciński korpus czeka na nowe zadania

Marek Jaszczyński
Na szczycie NATO w Warszawie szczeciński korpus NATO  miał swoich przedstawicieli. - Czekamy na nowe zadania - mówią
Na szczycie NATO w Warszawie szczeciński korpus NATO miał swoich przedstawicieli. - Czekamy na nowe zadania - mówią Archiwum WKPW
Polityczny sukces, militarnych szczegółów szczytu jeszcze brak.

Emocje związane ze szczytem NATO opadły, przyszedł czas na podsumowania. Wśród bardzo ważnych decyzji, które zostały podjęte na szczycie, szef MON wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO i decyzję o rozmieszczeniu w Polsce oraz państwach bałtyckich czterech grup batalionowych.

W Polsce będzie dowództwo dywizyjne, które będzie odpowiadało za wszystkie cztery grupy batalionowe. Jest zbyt wcześnie na wskazywanie lokalizacji, ale jest ona już przygotowana - powiedział Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Czytaj również: Szczecin najważniejszy dla NATO? Dowiemy się o tym na szczycie

Czy zapadły także znaczące decyzje dotyczące Szczecina jako bazy NATO?

- Jesteśmy najbardziej wysuniętą na wschód bazą NATO, która monitoruje sytuację na Wschodzie. Na szczycie potwierdzono, że korpus wypełnił zadanie postawione przed nami w czasie szczytu Sojuszu z 2014 roku, a także zrealizował porozumienie trójstronne szefów resortów obrony Polski, Danii i Niemiec z 5 lutego 2015 roku, zgodnie z którym do szczytu w Warszawie korpus miał osiągnąć zdolność do dowodzenia tzw. szpicą, jeżeli zaszłaby potrzeba jej użycia na wschodniej flance NATO, a oprócz tego dowodzić jednostkami NFIU, czyli zintegrowanymi jednostkami sojuszu w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii - mówi major Zbigniew Garbacz z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. - W przyszłym roku mamy osiągnąć pełną gotowość bojową jako korpus wysokiej gotowości, czyli maksymalny czas reakcji będzie wynosić 30 dni, a nie jak obecnie minimum 90 dni.

Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że nasz region coraz bardziej zyskuje na znaczeniu militarnym.

- Zachodniopomorskie to olbrzymi rezerwuar bezpieczeństwa nie tylko dla Polski, ale całego obszaru Europy Środkowej, włączając w to nie tylko kraje skandynawskie, jak Szwecja, Finlandia, ale także takie kraje, jak Rumunia i Bułgaria - mówi kmdr por. rez. Artur Bilski, szef think tanku Nobilis Media.

- Szczecin ma swoją markę w środowiskach wojskowych Europy. Jest rozpoznawany przez wielu specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem dzięki obecności Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, który jest jedyną tego typu strukturą NATO (o charakterze operacyjnym) w krajach Europy Wschodniej i jedną z ważniejszych w skali całego Sojuszu. Szczecin staje się kluczowym portem z punktu widzenia natowskiej logistyki na Europę Środkową. W Szczecinie bowiem, ze względu na łatwodostępną infrastrukturę i bliskość poligonów, będą koncentrować się przeładunki sprzętu wojskowego w ramach rotacji amerykańskich oddziałów, które będą w Polsce czasowo stacjonować i ćwiczyć.

Czytaj również:

Anakonda 16. Amerykanie wylądowali w Szczecinie

Zobacz także:

Przerzut szpicy NATO. Ćwiczenia w szczecińskim porcie

Zobacz również: Szczyt NATO. Obama potwierdza wysłanie żołnierzy do Polski

Polecamy na gs24.pl:

Kongres Świadków Jehowy w Szczecinie.

Tysiące świadków Jehowy w Szczecinie [wideo, zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński