Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po nowemu - zasiłki dla mamy i chorego

Dorota Kozicka
Nie ma już zasiłków porodowych, a wprowadzone jednorazowe lub okresowe zasiłki macierzyńskie są tylko dla najuboższych. Za pobyt w szpitalu najczęściej wypłaca się niższy zasiłek chorobowy, a jego wysokość zależy od rodzaju choroby i długości leczenia. To tylko niektóre z bardzo wielu zmian przepisów, jakie obowiązują od stycznia.

Od 15 stycznia okresowe zasiłki macierzyńskie wypłacane są przez opiekę społeczną, więc to już nie nasz problem - mówi Andrzej Wiatr, rzecznik prasowy szczecińskiego Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. - Mamy za to sporo kłopotów z wyjaśnianiem petentom na czym polegają zmiany w przepisach o zasiłkach. Jest ich ogromnie dużo i są bardzo istotne, dlatego budzą sporo wątpliwości. Wielu z nich do dziś nie możemy rozwiać, bo brakuje przepisów wykonawczych.
Wiadomo na pewno, że od momentu zlikwidowania zasiłków porodowych świadczenia nie przysługują już kobietom w ciąży. Otrzymywały one do tej pory zasiłek na dwa miesiące przed urodzeniem dziecka i dwa miesiące po jego przyjściu na świat. - Zmiana polega na tym, że nowy - zasiłek macierzyński - wypłacamy dopiero po urodzeniu dziecka i to nie każdej matce - wyjaśnia Jolanta Trafarska, specjalista pomocy socjalnej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. - Teraz przyznanie świadczenia zależy od dochodu uzyskiwanego w rodzinie na każdego jej członka. O tym, czy zasiłek macierzyński należy się czy nie, informują pracownicy socjalni ośrodków pomocy społecznej po przeanalizowaniu każdego indywidualnego przypadku.
Są sytuacje, kiedy jednorazowy zasiłek porodowy w kwocie 195 zł, a także okresowy zasiłek macierzyński, przysługujący przez 4 miesiące życia niemowlęcia, może otrzymywać ojciec dziecka. - Tak się dzieje w wypadku, gdy matka umrze przy porodzie, albo porzuci dziecko - wyjaśnia Jolanta Trafarska.
Jeśli dziecko urodzi się martwe lub umrze w trakcie lub po porodzie, matka może skorzystać z miesięcznego zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłków macierzyńskich mają również osoby adoptujące dzieci lub wychowujące je w rodzinach zastępczych (w rodzinach zastępczych zasiłek przysługuje do czasu ukończenia przez malca roku).
Zmienione są również zasady korzystania z zasiłków chorobowych. - Zazwyczaj miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, czyli wynagrodzenia pracownika - tłumaczy Andrzej Wiatr, rzecznik prasowy ZUS. - Inaczej się dzieje, gdy trafimy do szpitala. Wtedy zasiłek zależy od czasu leczenia i choroby.
Za pobyt w szpitalu krótszy niż 90 dni otrzymamy 70-procentowy zasiłek. Już od 91 dnia choroby będzie to 100 procent. Nie na wszystkie choroby są jednakowe stawki. Za usunięcie wyrostka, połączone z kilkudniową hospitalizacją, otrzymamy tylko 70 procent wynagrodzenia. Natomiast pobyt w szpitalu z ciążą, chorobą zawodową, czy z powodu wypadku - pod warunkiem, że wydarzył się w drodze do lub z pracy lub podczas wykonywania czynności służbowych - oznacza, że otrzymamy zwolnienie 100-procentowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński