Po Jurczyku odszedł drugi wielki. Zmarł Edmund Bałuka

Marek RudnickiZaktualizowano 
Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR zmuszony przez Edmunda Bałukę do przyjazdu do stoczni szczecińskiej
Edmund Bałuka miał 81 lat. Zmarł dziś w Warszawie, gdzie mieszkał. Być może zostanie pochowany w Szczecinie, ale to już zależy od decyzji rodziny. - To człowiek legenda, tak ważny dla współczesnej historii Polski i buntów przeciwko komunistom, jak Lech Wałęsa i Marian Jurczyk. A może nawet w tamtym okresie ważniejszy dla Polaków.

Bałuka urodził się 4 czerwca 1933 r. w Machnówce koło Krosna. W roku 1957 przyjechał do Szczecina, a rok później był już pracownikiem Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Na początku pracował jako ślusarz, a później dźwigowy. Ważnym dla niego momentem była nieudana próba ucieczki na Zachód w roku 1956. Trafił za to na rok do wiezienia.

- Od początku brał udział w strajku w 1970 roku - mówi dr Michał Paziewski,historyk Uniwersytetu Szczecińskiego. - 22 stycznia 1971 roku, gdy strajk po przerwie świątecznej został wznowiony, stał się faktycznym przywódcą strajków. To między innymi dzięki jego decyzji, aby nowy pierwszy sekretarz KC PZPR przyjechał do stoczni bo "on się z niej nie zamierza ruszać", po raz pierwszy w powojennej Polsce naczelne władze z I sekretarzem Edwardem Gierkiem przyjechały do stoczni.

W maju 1971 r. współorganizował "Czarny marsz". Wyprowadził z oficjalnego majowego pochodu około 2 tys. osób, które niosły transparenty żądające ukarania winnych zbrodni w Grudniu '70.

W roku 1972 został przewodniczącym Zarządu Okręgowego ZZM w Szczecinie i delegatem na VII Kongres CRZZ w Warszawie. To wówczas, podczas obrad, jako jedyny głosował przeciwko statutowi, który potwierdzał faktyczną podległość związków zawodowych wobec PZPR. W listopadzie tego roku został zwolniony z pracy.

- W wyniku gry operacyjnej Służby Bezpieczeństwa, która chciała "zneutralizować" Bałukę, człowieka wówczas tak sławnego, jak później Wałęsa czy Jurczyk, znalazł zatrudnienie w 1973 r. w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie - opowiada Paziewski. - 2 marca wypłynął na pokładzie m/s Siekierki i w Las Palmas opuścił statek.

Od kwietnia 1977 r. do lata 1980 r. przebywał w Paryżu (tu ożenił się), gdzie był wydawcą i redaktorem naczelnym pisma "Szerszeń". W marcu 1980 roku współorganizował Polską Socjalistyczną Partię Pracy. W kwietniu na konferencji założycielskiej Komitetu na rzecz Tworzenia WZZ w Europie Wschodniej i ZSRR został wybrany przewodniczącym.

- Był w kontakcie ze szczecińskim niezależnym pismem "Robotnik", z którego publikował przedruki w "Szerszeniu" - mówi historyk. - Był autorem rozpowszechnionego w Szczecinie przez środowisko KSS KOR Listu do szczecińskich stoczniowców na temat potrzeby sformułowania nowego programu politycznego opozycji.

W kwietniu 1981 przyjechał do Polski posługując się fałszywym francuskim paszportem. Zagrożony aresztowaniem schronił się 21 kwietnia na terenie stoczni, a strajkujący zagwarantowali, ze nie wydadzą go Służbie Bezpieczeństwa. We wrześniu założył w Szczecinie PSPP.

W stanie wojennym został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Goleniowie, następnie w Wierzchowie, a 3 czerwca 1982 r. w trakcie internowania aresztowany, jako wyjątkowo niebezpieczny i przewieziony do zakładu karnego w Koronowie. 30 czerwca 1983 r. Sąd Pomorski Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy skazał Bałukę na 5 lat więzienia i pozbawienia praw obywatelskich. Trafił po tym do wiezienia w Barczewie. Na mocy amnestii został z niego zwolniony 11 sierpnia 1984 r. Niemal zaraz po tym, w listopadzie został członkiem Społecznego Obywatelskiego Komitetu Obrony Praworządności w Szczecinie.

- To był człowiek, który nie bał się komunistów, ani aparatu represji -opowiada Paziewski.- Gardził pezetpeerowcami, cała ideologią, która przyszła z sowieckiej Rosji. Z przekonania był Psocjalistą, być może właśnie takim, jak niegdyś Piłsudski.

Gdy w roku 2006 chciano go uhonorować Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odmówił i go nie przyjął.

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Materiał oryginalny: Po Jurczyku odszedł drugi wielki. Zmarł Edmund Bałuka - Głos Szczeciński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
z
zdziwiony
W dniu 09.01.2015 o 19:03, Bogumił napisał:

Proszę cię zdziwiony, nie zaśmiecaj swoimi wpisami tego tematu.Zapewne masz ochotę jeszcze raz tutaj coś napisać, ale nie czyń tego, bo zwyczajnie nie wypada żebyś zaśmiecał ten temat, tak jak to zrobiłeś w temacie:" WOŚP Szczecin 2015. Wielki finał już w niedzielę".Nie wklejaj też tutaj żadnych linków, tak jak w tym temacie o WOŚP,mam nadzieję że to rozumiesz.Dziękuję.

Proszę założyć profil na forum i pisać na PW.

zgłoś
z
zdziwiony
W dniu 09.01.2015 o 18:55, Gość napisał:

Ty zdziwiony pouczasz innych i piszesz do kogoś coś o wstydzie ?!Ty ! :lol:To niesamowite, jak taki zwyczajny troll i cham jak ty zdziwiony wytyka innym jakieś wyimaginowane sprawy, szok !  Dlaczego więc tak się denerwujesz jak ktoś pisze prawdę ?Dlaczego obrażasz innych i wciąż używasz inwektyw i obelg w stosunku do innych ?!Sam zaś twierdzisz żę na ciebie to nie działa.Otóż sam sobie wystawiłeś "cenzurkę", tak przecież można określić zwykłego chama.Cham obraża innych a na niego nic nie działa, cham jest odporny na wiedzę i na kulturalne argumenty.Dowodem na to są chociażby twoje linki które wkleiłeś w temacie : "WOŚP Szczecin 2015...."Dziwię się moderacji i admnistracji forum, że wciąż ciebie tolerują zdziwiony. 

Jakie linki? Gdzie tym razem wlazłeś i się na mnie wściekasz? Było nie wchodzić, nie czytać - pisałem ci.

/--.-/.-./..- //--.-/.-./-//

zgłoś
B
Bogumił

Proszę cię zdziwiony, nie zaśmiecaj swoimi wpisami tego tematu.
Zapewne masz ochotę jeszcze raz tutaj coś napisać, ale nie czyń tego, bo zwyczajnie nie wypada żebyś zaśmiecał ten temat, tak jak to zrobiłeś w temacie:
" WOŚP Szczecin 2015. Wielki finał już w niedzielę".
Nie wklejaj też tutaj żadnych linków, tak jak w tym temacie o WOŚP,
mam nadzieję że to rozumiesz.
Dziękuję.

zgłoś
G
Gość
W dniu 08.01.2015 o 23:01, zdziwiony napisał:

...Wstyd - panie Rudnicki.

Ty zdziwiony pouczasz innych i piszesz do kogoś coś o wstydzie ?!
Ty ! :lol:
To niesamowite, jak taki zwyczajny troll i cham jak ty zdziwiony wytyka innym jakieś wyimaginowane sprawy, szok !

 

Prawdy nie trzeba bronić.
Inwektywy i obelgi proszę sobie darować. Na mnie to nie działa.

 

 

Dlaczego więc tak się denerwujesz jak ktoś pisze prawdę ?

Dlaczego obrażasz innych i wciąż używasz inwektyw i obelg w stosunku do innych ?!

Sam zaś twierdzisz żę na ciebie to nie działa.

Otóż sam sobie wystawiłeś "cenzurkę", tak przecież można określić zwykłego chama.

Cham obraża innych a na niego nic nie działa, cham jest odporny na wiedzę i na kulturalne argumenty.
Dowodem na to są chociażby twoje linki które wkleiłeś w temacie : "WOŚP Szczecin 2015...."

Dziwię się moderacji i admnistracji forum, że wciąż ciebie tolerują zdziwiony.

 

zgłoś
s
stary

Walczenie z komuną to nie tylko bycie na "nie". Przez 25 lat rządów wolnej Najjaśnieszej okazało się ze walka to nie wszystko. Trzeba umieć zarządzać, budować nowe, jednoczyć wokół siebie ludzi w wspólnym celu lepszego państwa, a nie tylko niszczyć stare. Zniszczono stare przez te lata, a na tym miejscu co powstało???

Kiedyś GS pokazał zdjęcie wybudowanego (a właściwie zmontowanego) marketu "Biedronki" na placu po bylej stoczni szczecińskiej.

Czy "o takie Polskie" wtedy chodziło????

zgłoś
z
zona

Obejrzyjcie film "Trzy dni w Szczecinie" i poznacie prawdę.

zgłoś
z
zdziwiony
W dniu 09.01.2015 o 00:03, Michael Bałuka napisał:

O czym tym piszesz? Pomieszanie z poplątaniem.Na koniec Towarzyszu, proszę przyjąć moją głęboka pogardę.

Prawdy nie trzeba bronić. Prawda nie potrzebuje poprawiaczy, przypominaczy. Prawda jest w przestrzeni, odczuwalna. Jeżeli o kimś zapomniano, to dlaczego? Dlaczego więc tak kogoś rozsierdziło kilka moich zdań wątpliwości? Dlaczego odczytał coś, czego nie napisałem, nawet nie zasugerowałem? Może więc wiesz coś, czego ja nie wiem (i co mnie guzik obchodzi) a co wiedzą inni? W dodatku nie zadałem kilku pytań - nie, żeby szargać czyjąś pamięć ale mnie to po prostu, zwyczajnie nie to nie interesuje.  A może komuś jest zwyczajnie, po ludzku wstyd, że z tych ideałów "walki z komuną" zostało to, co widać? Coś najwyraźniej jest na rzeczy, skoro taką wściekłość wzbudził mój post.

Życiorysu Bałuki z Konwickim nie zestawiałem, to przypadek. Po prostu - "GS24" o śmierci Bałuki zamieścił wielki artykuł, w dodatku skandalicznie napisany. O śmierci Konwickiego, człowieka naprawdę ważnego także dla mnie - znacznie mniej. Inwektywy i obelgi proszę sobie darować. Na mnie to nie działa.

P.S. Wg oficjalnej biografii Edward Bałuka karę więzienia odbył dwukrotnie - w 1956 za próbę ucieczki z Polski, drugi raz - w 1983 na 5 lat, po roku zwolniony. Był także internowany. Skoro to są kłamstwa, to jaka jest prawda?

zgłoś
M
Michael Bałuka

O czym tym piszesz? Pomieszanie z poplątaniem. Edmund Bałuka zadzierał z władzą od początku. Jako działacz opozycji siedział tylko raz i wyszedł na wolność na mocy globalnej amnestii, tak jak inni. Więc co ty bełkoczesz o tym, że krótko siedział? Ponadto w latach 70 władza, zamiast internować go czy zabić,wolała pozwolić mu uciec na zachód zamiast robić z niego męczennika, co jest udokumentowane w teczkach bezpieki. Tysiące osób nie miało takiego traktowania. Możesz mu zarzucić, że wtedy dał się zmanipulować i uciekł. Ale nie mów, że władzy nie przeszkadzał. Nie to co Konwicki ;)

 

W latach siedemdziesiąt działali w Polsce opozycjoniści którzy byli symbolem dla całej Europy, w tym Bałuka. Polska ledwo co podnosiła się z kataklizmu drugiej wojny światowej. Polskie elity zostały dosłownie wybite przez wojnę i represję sowiecką zaraz po niej. Mimo tego prości ludzie wykazywali wolę i odwagę godną Husarii. Kim ty jesteś żeby to oczerniać? Czego dokonałeś w życiu?

 

Jakie dzieło zostawił Bałuka? Dzieło odwagi. Nikt nie powiedział, że obalił komunę. Ale gdyby nie tacy jak on, trwałaby ona dłużej. Masz z tym problem? Treść twoich wypowiedzi orazj styl pisania jasno podpowiada kim ty jesteś. Nie mówiąc o nawiazaniu do Konwickiego. Ale przeciwieństwie do ciebie będę pisał o faktach.

 

Gdybyś nie pluł jadem jak stara baba, można by określić cię jako nikczemy. A tak wzbudzasz żal. Oczywiście mój tekst nie jest próbą przekonania cię tylko prostuje dla innych czytelników twoje wypowiedzi, ponieważ nie każdy musi się interesować historią Polski Ludowej.

Na koniec Towarzyszu, proszę przyjąć moją głęboka pogardę.

zgłoś
o
oficer PMH

Niech spoczywa w pokoju........ Dziś rano czytałem w gs24 o kościele w Świnoujściu, który powstaje w miejsce kina klubowego. Otóż kina klubowego nawet najstarsi świnoujszczanie nie pamiętają, ponieważ od wielu lat w budynku, a właściwie w skromnym baraku po kinie, funkcjonowała kaplica garnizonowa. Obecnie jest ona rozbudowywana, a jeśli chodzi o kino, to nie takie zlikwidowano, choćby Kosmos, Colosseum, Bałtyk, Delfin, Polonia i wiele innych. Dlaczego o tym piszę, otóż pojawiło się wiele komentarzy, typu, no tak oto cała nasza Polska, niszczy się kulturę na rzecz zabobonów i wiele innych bluźnierstw. Pomyślałem - ateistyczny redaktorek fałszując fakty podburzył plebs, no i udało się. Zresztą w naszym kraju plucie na Kościół zawsze się udaje, w odróżnieniu od innych narodów. Pytam, dlaczego teraz, w związku ze śmiercią św. pamięci Pana Bałuki nie ma komentarzy. Odpowiadam, nie na wasze mózgi cała nasza wielka historia, prawdziwi bohaterowie, wspomagani przez kler, przez wspaniałych księży. W Szczecinie też  mieliśmy Popiłuszków, chwała im, PAMIĘTAM.  A Pan redaktor naczelny powinien wywalić na zbity pysk redaktorka co tak świetnie zna historię świnoujskiego kina i tak nad tym szczerze ubolewa.

zgłoś
a
archeolog

podpis pod zdjęciem Fot.: Maciej JASIECKI

 

 

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3