Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po biforze słit focia i na fejsika. Jak mówi młode pokolenie?

Sonia Mrzygłocka
Słowa, których używają młodzi, to papka złożona z potocyzmu, skrótów i zapożyczeń z angielskiego. Bardzo duży wpływ na rozwój języka ma dziś sieć. To właśnie tam najpopularniejsze stały się zwroty SWAG, YOLO, mem, hashtag, lajk, fanpejdż czy też OMG.
Słowa, których używają młodzi, to papka złożona z potocyzmu, skrótów i zapożyczeń z angielskiego. Bardzo duży wpływ na rozwój języka ma dziś sieć. To właśnie tam najpopularniejsze stały się zwroty SWAG, YOLO, mem, hashtag, lajk, fanpejdż czy też OMG. Andrzej Szkocki
W dzisiejszych czasach ciężko jest pójść do lokalu ze znajomymi na piwo i potańczyć w rytm muzyki. Dlaczego?

Bo dziś oto, po solidnym biforze, wchodzimy na imprezę, bramkarz kasuje, idziemy z ziomeczkami na browara, a na parkiecie wyginają się szmule. Strzelamy sobie słit focię, robimy hashtagi i wrzucamy na fejsika lub instagram. Po wszystkim idziemy na after, który trwa od piątku do niedzieli. Taki jest oto głos pokolenia Y. Ludzi, którzy dorastali z nowymi technologiami.

Blokowałem na fejsie lamerów

Jestem młodą osobą, ale czasami, kiedy znajduję się pomiędzy ludźmi młodszymi ode mnie o zaledwie kilka lat, czuję się jakbym wyjechała na Borneo. To, jak mówi młodzież, zbliżone jest do narzeczy plemion afrykańskich. Żeby nadążyć za słowami, trzeba być czujnym obserwatorem i mieć pod ręką telefon lub tablet z dostępem do internetu.

Ostatnio, kiedy szłam ulicą, usłyszałam takie oto zdanie: "Stary, taki many robił mega kirę. Hajpowałem jak mogłem, żeby dużo szmul przyszło. Ale blokowałem na fejsie lamerów. Wszyscy propsowali tą bibę". Zadrżałam. A mój mózg próbował wyłapać jakiekolwiek informacje.

Na szczęście zdanie zrozumiałam, więc nie jestem jeszcze taka stara. Chodziło o to, że ktoś urządzał imprezę, a ów młody człowiek starał się, żeby przyszło na nią jak najwięcej osób, w szczególności dziewcząt. Na portalu społecznościowym unikał ludzi, którzy wydają mu się mało interesujący. Impreza była udana.

Kiedy uświadomiłam sobie, jak to zdanie mogło zabrzmieć dla mojej mamy lub cioci, przeraziłam się. Jak dzisiaj można się porozumieć ze swoim synem czy też wnuczkiem? Czy młodzież, która spędza większość czasu przy komputerze jest w stanie mówić poprawną polszczyzną?

Kiedy patrzę na słowa, których używają młodzi, wydaje mi się, że jest to papka złożona z potocyzmu, skrótów i zapożyczeń z angielskiego. Bardzo duży wpływ na rozwój języka ma dziś sieć. To właśnie tam najpopularniejsze stały się zwroty SWAG, YOLO, mem, hashtag, lajk, fanpejdż czy też OMG. Ze słów tych mógłby powstać zupełnie nowy słownik. Słownik języka generacji Y.

Slang Szczecina?

Język młodych jest połączony hiperłączami z internetem i ich idolami. Weźmy pod lupę SWAG i YOLO. Rozpropagował je wielbiony przez dziewczęta z gimnazjum Justin Bieber. Co oznaczają? Swag, to sposób, w jaki dana osoba się prezentuje. Jeżeli wygląda modnie, to ma Swag. Yolo z kolei to skrót od You Only Live Once (Żyje się tylko raz). Często traktowany jako wytłumaczenie do robienia rzeczy głupich i niebezpiecznych zwłaszcza przez młode osoby. Nastolatki, żeby czuć więź ze swoim ulubieńcem zwrotów tych nawet nie tyle, że używają, ale nadużywają.

Przykłady można by mnożyć, ale nie jest to w tym wypadku najistotniejsze. Najważniejszym jest fakt, że młodzież kaleczy ojczysty język i tworzy zdania ze słów, które z polskim nie mają zbyt wiele wspólnego. Wydaje się, że rodzice, których pociechy wchodzą w okres dorastania przeżywają prawdziwą katorgę. Dorośli jednak wcale nie są lepsi od swoich potomków. Żeby sprawdzić, jak wypowiadają się ci, którzy wydają się dojrzali, wystarczy usiąść w jednym z bardziej popularnych szczecińskich miejsc spotkań i posłuchać lokalnego dialektu w wykonaniu dorosłych już ludzi.

Jak więc wygląda slang naszego miasta? Rzeczy, o których rozmawiają są za mocne albo słabe. Spotykają się z manym, maneską, manerką, ziomeczkiem, szmulą, typem albo typiarą. Zarabiają grube hajsy, frut albo sos. Ze skręconych szlugów wypada im dyfer. Swoich wrogów tyrają, a przyjaciołom mówią, że są zacni. Kiedy chcą zapomnieć o całym świecie, idą po prostu kirzyć. Kiedy coś im się podoba, może podobać się chamsko. Witają się słowami elo, siema, hejka. Mieszkają na hajzie. A na sobotnim melanżu było epicko.

Mamy także szczeciński akcent, który znany jest od Rzeszowa po Świnoujście. Dwa hasła, które wymyślił raper Wini, podbiły serca Polaków. Hajs się zgadza oraz Blau. Co oznaczają? Nikt do końca tego nie wie, ale ze względu na oryginalność muzyka od dłuższego czasu utrzymują się na ustach wielu mieszkańców naszego kraju.

Kiedyś moja rodzicielka pokazała mi słownik z początków XX wieku. Słowa, które tam znalazłam sprawiły mi wiele radości. Wtedy też uświadomiłam sobie, że język jest tworem nieustannie zmieniającym się, poddawanym najrozmaitszym modyfikacjom. Wszystko zależy od czasu, w jakim używamy języka, sytuacji czy też środowiska. Pomimo tego, że "Polacy nie gęsi i swój język mają", mamy potrzebę zmian. Język zmienia się, ponieważ rozwijamy się. Cały czas powstają rzeczy i zjawiska, które trzeba jakoś nazwać. Transformacje zachodzą także z pragnienia poczucia przynależności do jakiejś grupy.

Można dojść do wniosku, że nawet kilka lat, to już różnica pokoleniowa. Żeby dogadać się z tymi koło trzydziestki i niespełna dwudziestolatkami, trzeba mieć dużą świadomość, nie tylko językową, ale też nieustannie śledzić nowe trendy - szczególnie w internecie. Postanowiliśmy pomóc. Dlatego też poniżej znajdą państwo słownik, który zawiera podstawowe, ale często niezrozumiałe słowa

ściaga dla starszych

After - Impreza, która zaczyna się rano i zwykle jest kontynuacją innej całonocnej imprezy
Bifor - Spotkanie przed imprezą
Brechtam - Ironiczne śmianie się
Bez kitu - Rzeczywiście
Dziara - Tatuaż
Elo, siema, hejka - Cześć
Epickie - Cudowne, fantastyczne
Facepalm - Słowo pochodzi od angielskich słów face - twarz oraz palm - dłoń. Jest to gest, w którym osoba kładzie rękę na czole najczęściej w wyniku zażenowania
Fanpejdż - Strona na facebooku
Fejm - Z angielskiego fame - sława. Oznacza także szacunek i uznanie
Foch - Obrazić się na kogoś
Gastro - Uczucie głodu, szczególnie po użyciu środków psychoaktywnych,
Hajp, hajpowanie - Promowanie czegoś, kogoś
Hajs, frut - Pieniądze
Hashtag - Używane głównie na Twitterze oznaczenie wpisów ułatwiające wyszukiwanie tweetów. Jest to słowo poprzedzone znakiem hash (#) umieszczone we wpisie np. #jestsuper
Katać - Jeździć np. na deskorolce
Kminić - Myśleć, rozmyślać
Lamus, lamer - Człowiek nie godny zainteresowania
LOL - Angielski akronim od słów Lots of Laughs oznaczający kupę śmiechu. Angielski akronim od słów Laughing out Loud oznaczający śmiejąc się głośno. Osoba, z której się śmiejemy lub z której drwimy
Many, typ - Pogardliwe określenie mężczyzny
Melanż - Impreza, spotkanie towarzyskie
Mem (internetowy) - Nieustannie powielany obraz, zdanie, fragment informacji
OMG - Angielski akronim od słów Oh My God oznaczający: O mój Boże. Używany do wyrażenia zaskoczenia, zdziwienia, niedowierzania.
Propsy - Wyrazy aprobaty
Spawać - Zwracać
Suchar - Mało śmieszny lub stary żart, lub wypowiedź, która w zamierzeniu miała być zabawna
Swag - Wygląd, sposób ubierania oraz to jak dana osoba się prezentuje. Słowo pochodzi od angielskiego swagger (iść dumnym krokiem, przechwalać się). Jako forma prześmiewcza często traktowany jako akronim od słów Secretly We Are Gay (Potajemnie Jesteśmy Gejami)
Wacha - Paliwo
Yolo - to skrót od You Only Live Once (Żyje się tylko raz). Często traktowany jako wytłumaczenie do robienia rzeczy głupich i niebezpiecznych
Za mocno - Fantastycznie, cudownie
Ziomek - Określenie mężczyzny lub przyjaciela, znajomego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński