Pnącza, kładka pieszo-rowerowa, plac rekreacyjny. Jest przetarg na projekt parkingowca pod Trasą Zamkową w Szczecinie

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Mat. prasowe
To ma być obiekt parkingowo-sportowy. Miasto zakłada, że w okolicy Trasy Zamkowej w Szczecinie poza obiektem na 320 aut powstanie kładka pieszo-rowerowa, plac rekreacyjny, a budynek ma być ekologiczny. Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne ogłosiła przetarg na projekt parkingowca między Podzamczem a Wałami Chrobrego.

Miasto poszukuje firmy, która wykona dokumentację projektową dla „Obiektu parkingowo-sportowego, placu wielofunkcyjnego i parkingu naziemnego wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie położonym pomiędzy ulicami Jana z Kolna i Zygmunta Duczyńskiego oraz kładki pieszo-rowerowej łączącej obiekt parkingowo-sportowy z ulicą Małopolską w Szczecinie”.

ZOBACZ TEŻ:

Planowany obiekt będzie pełnić rolę przyczółka pomostu pieszo-rowerowego między Podzamczem i Wałami Chrobrego.

- Zamawiający podkreśla, że stworzenie w tym miejscu szerokiego, bezpiecznego traktu ma znaczenie priorytetowe. Przecięta od dziesięcioleci Trasą Zamkową przestrzeń wreszcie zostanie połączona atrakcyjnym turystycznie szlakiem - mówi Wojciech Jachim, rzecznik NiOL.

Pomiędzy parkingowcem a Podzamczem ma powstać wielofunkcyjny plac, otwarty w stronę bulwaru nadrzecznego. Ma to być miejsce odpoczynku, imprez i sportów miejskich. Podobne funkcje – sportowo-rekreacyjne - są przewidziane na dachu parkingowca.

- Bryła budynku zostanie pokryta roślinnością. Efekt zielonej ściany zapewnią ażurowa elewacja i gęsto nasadzone pnącza.
Zaproponowane rozwiązania techniczne mają gwarantować wysoki standard energooszczędności i zapewniać jak najmniejszy wpływ na środowisko - dodaje Jachim.

ZOBACZ TEŻ:

Budynek będzie miał formę otwartego parkingu trzykondygnacyjnego (ok. 9 metrów wysokości). Wjazd planowany jest od ulicy Zygmunta Duczyńskiego, wyjazd na ulicę Jana z Kolna (ewentualnie na jezdnię oddzielającą Podzamcze od terenu wokół Trasy Zamkowej, prostopadłą do ulicy Panieńskiej).

Wewnątrz będzie co najmniej 320 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 5 stanowisk szybkiego ładowanie dla aut elektrycznych. Parkingi naziemne pomieszczą 140 samochodów i minimum 8 autobusów. Wszystkie miejsca postojowe będą publiczne i płatne.

Ze względu na sąsiedztwo Podzamcza, Wałów Chrobrego oraz bulwarów nadrzecznych, zamawiający kładzie szczególny nacisk na dbałość o formę obiektu parkingowo-sportowego i zagospodarowanie jego otoczenia. Wykonawca projektu musi uwzględnić planowaną budowę Mostu Kłodnego i związaną z tym przebudowę układu komunikacyjnego w obrębie Starego Miasta Łasztowni. Częścią zamówienia jest opracowanie projektu rozbiórki łącznicy kolidującej z planowanym parkingowcem.

Najpierw wykonawca będzie musiał przygotować koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Następnie pozostałą dokumentację. Łącznie będzie miał na to 350 dni. Termin składania ofert upływa 31 marca 2021 o godz. 10. Kryterium wyboru oferty będą cena i czas realizacji poszczególnych etapów.

ZOBACZ TEŻ:

Wizualizacja ilustrująca pomysł z marca 2013 roku. Wówczas pomysł na budowę parkingowca obok TZ przedstawił Maciej Sochanowski, projektant drogowy

Parkingowiec pod Trasą Zamkową. Powstanie kilkaset nowych mi...

W ostatnim tygodniu przez media przetoczyła się dyskusja na temat planów budowy parkingowca przy Trasie Zamkowej. Jako pierwszy głos zabrał architekt Marek Orłowski, były prezes SARP w Szczecinie. W liście otwartym twierdził, że że jeśli już ma dojść do inwestycji w tym miejscu, to powinien poprzedzić ją konkurs architektoniczny. Obawiał się on, że w tej lokalizacji powstanie obiekt, który negatywnie wpłynie na wyjątkowe otoczenie Wałów Chrobrego i Zamku Książąt Pomorskich. Jeszcze przed ogłoszeniem przetargu zadaliśmy pytania przedstawicielom magistratu związane z uwagami architekta.

- Ze względu na ochronę widoków na wzgórze zamkowe i tarasy ziemne Wałów Chrobrego ograniczono maksymalną wysokość parkingowca, narzucono zasady kształtowania bryły obiektu (forma organiczna), a także wprowadzono nakaz pokrycia zielenią wszystkich jego elewacji. Pozytywny efekt będzie miało również to, że zadaszenie ostatniej kondygnacji tego budynku nie będzie miało charakteru technicznego, ale użytkowy – pojawi się tam infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Wspomnieć należy również o tym, że w obrębie placu oznakowana zostanie historyczna lokalizacja nieistniejącego kościoła klasztornego dawnego konwentu cysterek - czytamy w komunikacie magistratu.

Ponadto Urząd Miasta dodaje także:

"Miasto Szczecin konsekwentnie prowadzi swoje działania na podstawie i w oparciu o zebrane dane oraz wypracowany z mieszkańcami projekt urbanistyczny pn. „Cztery Place Starego Miasta”. Jego elementami są m.in. następujące rozwiązania: zwiększanie bezpieczeństwa i komfortu poruszania się pieszych i rowerzystów, otwieranie w większym niż dotychczas zakresie przestrzeni ulic i placów dla usług gastronomicznych oraz inicjatyw kulturalnych i społecznych, ale także ograniczanie dostępności transportu samochodowego oraz porządkowanie parkowania w obrębie osiedla. Przekłada się to na konkretne inwestycje polegające na dostosowywaniu nawierzchni przestrzeni publicznej do potrzeb pieszych i rowerzystów, a także realizacji parkingowców zbiorczych na obrzeżu zmienianego obszaru".

- W przypadku Podzamcza ograniczenia dotyczące komunikacji samochodowej powiązane będą z przeniesieniem funkcji parkingowej w okolice Trasy Zamkowej – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

– Zbudowany w tym miejscu obiekt będzie obsługiwał wszystkie osoby mieszkające na dolnym tarasie Starego Miasta lub docierające tam w celu załatwienia swoich codzienny spraw, odwiedzenia w wolnym czasie instytucji kultury, restauracji czy hotelu. Jego lokalizacja jest korzystna również z punktu widzenia obsługi Wałów Chrobrego.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiany w SPP w Szczecinie

SPP w Szczecinie będzie większa i droższa. To już pewne. Zob...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie