Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płonia: Lasy budują siedzibę. Wytną drzewa, ale będzie ekobudynek i pasieka

Anna Folkman
Anna Folkman
Za kilka lat przy ul. Balińskiego w Szczecinie powstanie nowoczesna siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Miłośnicy przyrody ubolewają nad wycinką drzew znajdujących się obecnie na działce, a leśnicy wyliczają zalety inwestycji, która ma być przykładem ekobudownictwa, ma służyć mieszkańcom i promować miasto.

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do tematu, który wywołał szczeciński Klub Kniejołaza, publikując plany budowy nowej siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

- Presja zabudowy na tereny zielone w miastach wydaje się być niepowstrzymana, szkoda tylko, że staje się to z udziałem instytucji, które przynajmniej teoretycznie powinny o tą zieleń dbać - mówił Paweł Herbut z KK. - Jako Klub Kniejołaza, chcielibyśmy, żeby wszyscy wiedzieli o tej inwestycji, uważamy bowiem, że to nie jest dobre, że Lasy Państwowe mogą legalnie budować sobie wielkie biurowce na terenach leśnych. Przecież to nie jest leśniczówka, w której mieszka leśniczy opiekujący się okolicznym lasem.

WIZUALIZACJE nowej siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państ...

Dziś działka, na której ma powstać kompleks to grunt leśny, na którym rosną sosny, brzozy, dęby, klony.

- Wybrana lokalizacja przy ul. Balińskiego jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co do zasady, nasze budynki staramy się lokalizować na gruntach własnych. Zakup gruntów obcych na cele budowy siedziby - przeznaczonej na cele gospodarki leśnej - jest nieuzasadniony, w sytuacji dysponowania przez LP gruntami własnymi, możliwymi do wykorzystania na ten cel - mówi Oktawian Dudziak, zastępca dyrektora ds. Rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. - Całość planowanej inwestycji będzie zajmowała około 15 proc. powierzchni całkowitej działki. Na pozostałych działkach planowane jest zlokalizowanie przyłączy (mediów) oraz drogi dojazdowej do obiektu, biegnącej głównie po trasie istniejącej drogi leśnej – od ul. Trzcinowej. Teren pokryty jest drzewostanem rosnącym na tzw. gruntach porolnych, składa się z sosny pospolitej w wieku 62 lat, z pojedynczymi drzewami brzóz, dębów, klonów (w tym samym wieku lub młodszych) i podszytem, który głównie
stanowi czeremcha. Ze względu na sąsiedztwo terenów zurbanizowanych runo leśne jest również zdegradowane i zdominowane przez gatunki obce takie jak np. niecierpek drobnokwiatowy czy rdestowiec japoński, występują również gatunki obce inwazyjne np. kolczurka klapowana czy rdest niegustowny.

Przed podjęciem decyzji o wyborze działki analizowano różne lokalizacje, głównie na obrzeżach Szczecina. Bliska odległość do dwóch dróg ekspresowych(S3 i S10) ma ułatwić komunikację dla pracowników 37 jednostek organizacyjnych podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, które znajdują się na obszarach 3 województw (zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie).

CZYTAJ WIĘCEJ:

Wstępny termin zakończenia prac projektowych dotyczących kompleksu to przełom czerwca i lipca tego roku. Następnie uruchomione zostanie postępowanie przetargowe, które pozwoli wyłonić wykonawcę. Szacowany termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu to około 2-2,5 roku licząc od daty od wejścia wykonawcy na plac budowy.

- Planowana siedziba nie będzie wyłącznie budynkiem administracyjnym w dosłownym tego słowa znaczeniu. Oprócz pomieszczeń stricte biurowych i archiwum zakładowego znajdować się tam również będą sale edukacyjno-szkoleniowe oraz wystawowe - dodaje Dudziak. - Z obiektu będą korzystali m.in. pracownicy jednostek organizacyjnych podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, interesanci oraz „goście” tzn. osoby, korzystające z pomieszczeń edukacyjnych i wystawowych. W budynku oraz w jego otoczeniu powstaną ekspozycje stałe i czasowe. W zamyśle, za kilka lat ma powstać nowoczesny kompleks biurowo-promocyjno-edukacyjny, który z jednej strony będzie miejscem pracy dla kilkudziesięciu leśników i pracowników administracyjnych (łącznie około 90 osób), a z drugiej miejscem spotkań z mieszkańcami Szczecina i regionu, miejscem promocji Szczecina oraz całego Pomorza Zachodniego, w szczególności w zakresie walorów przyrodniczych i turystycznych, ale także gospodarczych, w tym dotyczących nowoczesnego ekobudownictwa i rozwiązań prośrodowiskowych w budownictwie.

ZOBACZ TEŻ:

Budynek ma powstać w technologii modułowej z maksymalnym możliwym wykorzystaniem drewna jako surowca odnawialnego. Planowana jest również m.in. budowa farmy fotowoltaicznej (na dachu budynku), posadowienie punktów ładowania
pojazdów elektrycznych, miejsc postojowych dla rowerów, pasieki dla pszczół oraz ogrodu zielnego.

- W koncepcji założono wstępnie maksymalnie do 100 miejsc postojowych, w tym miejsca postojowe dla busów i autokarów. Z założenia miejsca postojowe nie powinny zająć więcej niż 1600 m2. Miejsca postojowe będą wykonane z nawierzchni ekoażurowej, co docelowo zmniejszy powierzchnię nawierzchni utwardzonej, a zwiększy powierzchnię biologicznie czynną. Ostateczna ilość miejsc postojowych jest w trakcie ustalania i znana będzie po sporządzeniu końcowej dokumentacji projektowej - kończy Oktawian Dudziak.

Obecna siedziba przy ul. J. Słowackiego 2 nie jest własnością Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie - jest w trwałym zarządzie. Okazuje się, że nadal rozpatrywane są różne warianty wykorzystania dotychczasowej siedziby, ale wskazanie ostatecznego zagospodarowania nie jest na razie możliwe.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński