Plebiscyt Mała Ojczyzna - Duża sprawa. Rozliczmy naszych prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych

Ynona Husaim-Sobecka ynona.sobecka@mediaregionalne.pl
Udostępnij:
Już niedługo rozpocznie się odliczanie przed kolejnymi wyborami samorządowymi. My już dzisiaj razem z czytelnikami "Głosu Szczecińskiego" zaczynamy rozliczanie samorządowców z tego, co udało się im dokonać i tego, co im nie wyszło.

Ponad trzy lata temu wybraliśmy nasze lokalne władze. Zanim po raz kolejny udamy się do urn, rozliczmy obecnie rządzących z obietnic, które nam składali. Sprawdźmy, jak prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni wykorzystali dany im czas. Nie uda nam się tego zrobić bez mieszkańców każdej z ocenianych gmin. Nie ukrywamy, że liczymy na głosy Czytelników, którzy wskażą nam, co dobrego zrobiły władze, a także w czym się nie sprawdziły. Czekamy na każdy głos i każdą opinię.

Czy dzięki rządzącym żyje się nam lepiej, czy wciąż nasze gminy tkwią w marazmie popadając w ruinę? Czy warto tym ludziom jeszcze raz zaufać, czy raczej należy pożegnać ich bez żalu i wybrać innych gospodarzy? Nie czekając, aż ujawnią się kandydaci do najważniejszych samorządowych stanowisk, przedstawimy raport na temat każdej z gmin naszego regionu.

Ranking radnych - Oddaj swój głos!

Ranking prezydentów, burmistrzów, wójtów - Oddaj swój głos!

Jak głosować?

Szukamy gospodarzy

Dobry gospodarz dba nie tylko o czyste chodniki wokół ratusza i ładne rabatki w centrum miasta. Tworzy także szanse na rozwój każdego z nas. To od prezydenta, burmistrza i wójta zależy, czy w naszym mieście znajdziemy dobrą pracę, czy będziemy zarabiać średnią krajową, czy dużo poniżej tej kwoty. Czy nasze dzieci otrzymają miejsce w przedszkolu, a szkoła zagwarantuje jakość nauczania, która pozwoli na dobry start młodzieży. Fundusze unijne dają ogromną szansę na rozwój gmin, ale nie wszyscy potrafili po nie sięgać. Do której grupy zaliczyć naszego prezydenta, burmistrza i wójta? Czy podejmowane przez władze samorządowe decyzje, sprawiają, że nasz komfort życia się poprawia? Na te wszystkie pytania odpowiedzieliśmy, oceniając nasze gminy.

Co braliśmy pod uwagę?

Kryteria, jakie przyjęliśmy w naszych ocenach są bardzo proste. Sprawdzamy, ile procent budżetu idzie na inwestycje. Czy tylko przejadamy pieniądze, czy władza roztropnie myśli o przyszłości i dba o rozwój gminy. Badamy, jak duże jest zadłużenie samorządu. Życie na lekkim deficycie jest dopuszczalne, ale jeżeli brane teraz kredyty będą spłacały jeszcze nasze wnuki, to sytuacja staje się niebezpieczna. Ważne jest także, czy te środki idą na bieżące wydatki, czy też dzięki nim powstaną nowe miejsca pracy.

Ale gmina, to nie tylko równe drogi i wodociąg, to także dbanie o edukację i kulturę. Dlatego także istotne jest, czy wójt i radni oszczędzają na dzieciach, czy wręcz przeciwnie, stawiają na dobrze wyposażone szkoły, zajęcia pozalekcyjne, biblioteki. kluby.

Dzisiaj to gminy aktywnie zabiegają o inwestorów, którzy tworzą miejsca pracy. Zapobiegliwi pomyśleli o utworzeniu specjalnych stref ekonomicznych. Na razie zbudowane tu fabryki nie przynoszą bezpośrednio wielkich zysków gminom, ale dzięki podatkowi PIT, jaki płacą zatrudnieni tu pracownicy, gminy mogą spokojnie myśleć o przyszłości.

Stopa bezrobocia w gminie świadczy o tym, czy wójt, burmistrz i prezydent stawiają na emerytów, czy raczej myślą perspektywach dla ludzi młodych. Sprawdźcie, czy stwarzają im warunki do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej? Duża ilość zarejestrowanych firm jest sygnałem, ze warto tu mieszkać, bo klimat sprzyja przedsiębiorczości, a urzędnicy nie utrudniają życia nadmiernymi formalnościami.

Oceniajcie

W naszej akcji każdy mieszkaniec może ocenić swoją władzę. Może pochwalić rządzących lub dać im czerwoną kartkę. Już od dzisiaj będzie można zagłosować za lub przeciw swojemu wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi. Już dzisiaj, nie wychodząc z domu możesz wyrazić swoje zdanie na temat radnych. Którzy przykładali się do pracy, a którzy ograniczyli swoją aktywność do podpisywania listy obecności na sesji.

Wskażcie "hity" i "kity" naszych gmin. Napiszcie, jakie osiągnięcia mają wójtowie, burmistrzowie, radni. Możecie ich krytykować za niedotrzymane obietnice wyborcze, albo chwalić za śmiałe zamierzenia, które zostały doskonale zrealizowane. Jeśli jest powód - wyraźcie swoje uznanie, jeśli to konieczne - wytknijcie im błędy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Najgorszym sołtysem jest Kazik Ziemba z wioski Nowogard.
P
PAWEŁ STASZEWSKI
A może Olgierd Geblewicz Przewodniczący Sejmiku a także Prezes ZWIK. Zobacz jakie dokumenty podpisuje www.zwik.pun.pl PARANOJA Jaką kartkę byście mu dali ?
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie