Płatne parkowanie w Szczecinie. Uwaga kierowcy! Brak poziomych znaków na tych płatnych parkingach to nie błąd!

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Udostępnij:
Po wprowadzeniu płatnego parkowania na Podzamczu, część kierowców zwraca uwagę, że brakuje poziomych linii wyznaczających miejsca postojowe. Okazuje się, że nie muszą tam być. Wyjaśniamy dlaczego.

Kluczem do rozwiązania zagadki jest pojęcie drogi publicznej. Tylko na drogach o takim statusie strefa płatnego parkowania musi być wyposażona w poziome znaki wyznaczające miejsce do parkowania. Dlatego takie linie obowiązują na terenie Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie, która obejmuje ponad sto ulic. np. w centrum Szczecina, części ulicy Wyszyńskiego, Panieńskiej, Mściwoja.

Ustanowiona 29 grudnia Strefa Zamieszkania Stare Miasto na Podzamczu powstała na ulicach, które nie mają statusu dróg publicznych, stąd nie ma wymogu poziomych linii, ale opłaty są tam pobierane na innych zasadach. Chodzi o:

  • ul. Kłodną,
  • ul. Środową,
  • ul. Sienną,
  • Rynek Sienny,
  • Rynek Nowy,
  • ul. Wielką Odrzańską,
  • część ul. Małej Odrzańskiej (od ul. Środowej do ul. Opłotki),
  • ul. Opłotki oraz
  • ul. Osiek.

- Strefa Zamieszkania Stare Miasto obejmuje drogi niepubliczne. Obowiązują tu inne niż na drogach publicznych (np. w SPP) zasady parkowania. Dodatkowe oznakowanie miejsc postojowych liniami poziomymi nie jest wymagane (nie dotyczy miejsc dla osób niepełnosprawnych i miejsc dla zaopatrzenia) - wyjaśnia Wojciech Jachim z NiOL, zarządcy stref płatnego parkowania.

Miejsca postoju w SZSM wyznaczają znaki pionowe D-18 ("Parking") z tabliczką T-30 informującą o dozwolonym sposobie parkowania względem krawędzi jezdni. Na tabliczce barwą szarą jest oznaczona jezdnia, zaś białą – chodnik. Parkujący samochód musi być umieszczony zgodnie z rysunkiem na tabliczce. Taki sposób parkowania obowiązuje na odcinku od znaku o parkingu i sposobie parkowania do znaku informującego o końcu strefy.

Z podobną sytuacją, gdzie nie ma poziomych linii, ale opłaty są pobierane, spotkamy się na tzw. górnym tarasie starówki, czyli wokół pl. Orła Białego i sąsiadującym z nich ulic. Tam też wprowadzono wcześniej Strefę Zamieszkania Stare Miasto.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
hohoho, widzę że zaczęło się cwaniakowanie i próba obejścia opłat za brak linii. No to się niektórzy zdziwili.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie