Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planowanie bez fachowców

Małgorzata Annusewicz, 1 lutego 2005 r.
- Negatywnie zaopiniowaliśmy zabudowę terenów lotniska w Dąbiu, budowę hipermarketów w centrum Szczecina. To się nie spodobało władzy. Wiem, że miasto oczekuje dochodów ze sprzedaży gruntów. Ale potrzebny jest rozsądek. Nie można sprzedawać wszystkiego pod zabudowę wszystkiego. Kiedy ja szukałem płaszczyzny porozumienia z wiceprezydentem Czesnym, szukano haka na komisję i szuka się go do tej pory - wyjaśnia Juliusz Prandecki.
- Negatywnie zaopiniowaliśmy zabudowę terenów lotniska w Dąbiu, budowę hipermarketów w centrum Szczecina. To się nie spodobało władzy. Wiem, że miasto oczekuje dochodów ze sprzedaży gruntów. Ale potrzebny jest rozsądek. Nie można sprzedawać wszystkiego pod zabudowę wszystkiego. Kiedy ja szukałem płaszczyzny porozumienia z wiceprezydentem Czesnym, szukano haka na komisję i szuka się go do tej pory - wyjaśnia Juliusz Prandecki. Andrzej Szkocki
Już dwukrotnie wiceprezydent Jerzy Krawiec starał się wręczyć odwołanie z funkcji przewodniczącego Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, Juliuszowi Prandeckiemu.

- Nie odebrałem tego pisma. Po raz pierwszy chciano mi go wcisnąć w dłoń niejako przy okazji. Po raz drugi - w obecności dyrektorów Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miejskiego. Wyjaśniłem, dlaczego nie mogę przyjąć tego pisma. Moim zdaniem jest bezprawne. Zarządzeniem zostałem powołany do tej funkcji i tą samą drogą powinienem zostać odwołany. Wyłuszczyłem bezzasadność i nielegalność tego dokumentu.

Niewygodni doradcy

Komisję, zarządzeniem z dnia 26 stycznia br., rozwiązano. Już szuka się nowych jej członków. Propozycje zajęcia stanowiska przewodniczącego komisji otrzymali: arch. Jarosław Bondar, arch. Jerzy Nowak i arch. Stanisław Kondarewicz. Do komisji zaproszono też architekta Piotra Bacha.

Miejska Komisja Urbanistyczno - Architektoniczna, organ doradczy Prezydenta Miasta Szczecina powołana została zarządzeniem na okres trzyletniej kadencji. Jej umocowanie prawne nastąpiło w oparciu o obowiązującą w tym zakresie uchwałę, udzielając jej niezależność. Jest organem opiniującym opracowania z dziedziny planowania przestrzennego oraz inwestycje celu publicznego, mających istotny wpływ dla rozwoju i rewitalizacji Szczecina.

Członkowie komisji rekomendowani są przez stowarzyszenia. Ich odwołanie może nastąpić jedynie poprzez samorezygnację albo odebranie rekomendacji.

Rekomendacji nie cofnięto

- Nikomu rekomendacji nie cofnęliśmy - zapewniają: Marek Sietnicki, prezes Zachodniopomorskiej Izby Architektów, Grzegorz Ferber, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i Iwona Klimek - Łukaszewska, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Marian Jurczyk powołując komisję w sierpniu ubiegłego roku wyraził życzenie i oczekiwania, że organ ten będzie stał na straży prawidłowości rozwoju miasta. - Wasze rozstrzygnięcia będą dla mnie święte - zapewniał.

Zachodniopomorska Izba Architektów, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Izba Budowlana oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków przygotowują wspólny protest. Będą domagać się, by ich przedstawicieli traktowano zgodnie z prawem.

W 2005 r. Miejska Komisja Urbanistyczno - Architektoniczna powinna zaopiniować 120 projektów i planów. Gdy jej nie będzie, urząd bez jakiejkolwiek kontroli będzie mógł sprzedawać tereny.

Członkowie MKUA według zarządzenia nr. 609/ 2003:

* Julisz Prandecki - przewodniczący
* Ewa Pęska - wiceprzewodnicząca
* Stanisław Latour
* Andrzej Popiel
* Franciszek Raciborski
* Maciej Płotkowiak
* Marek Sietnicki
* Adam Szymski
* Piotr Bach
* Jan Konwincki
* Grzegorz Zimnicki - odwołany zarządzeniem nr. 533 w związku z objęciem stanowiska wicedyrektora Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej

Zbigniew Paszkowski, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta:

- Komisji nie rozwiązano. 26 stycznia jedynie odwołano ze stanowiska jej przewodniczącego, Juliusza Prandeckiego. Specjalnym zarządzeniem wprowadzono pakiet zmian dotyczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej. Zmieniono jej regulamin, filozofię działania i zarządzania. Do tej pory w skład komisji wchodzili członkowie rekomendowani przez prezydenta miasta jak i osoby rekomendowane przez stowarzyszenia twórcze. Przewodniczącego komisji zawsze rekomendował prezydent, i to się nie zmienia. Chcemy, by w komisji zasiadali nie tylko architekci, ale i prawnicy oraz ekolodzy. Niekorzystne bowiem dla miasta jest zlecanie ekspertyz na zewnątrz, lepiej by zrobiono w ramach właśnie takiej komisji. W MKUA nadal pracować będzie 11 osób. Razem z Juliuszem Prandeckim odwołani zostali: Adam Szymski, Andrzej Popiel, Jan Konwincki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński