Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty "Sierpień 80 - Szczecin 2020" w 9 miejscach miasta. Zobacz zdjęcia

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W dziewięciu miejscach Szczecina można oglądać plakaty szczecińskich artystów, które stworzyli z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

30 sierpnia 1980 roku podpisano w Szczecinie pierwsze z porozumień społecznych między niezależnymi związkami zawodowymi a stroną rządową, zawartych w wyniku strajków lipca i sierpnia 1980. Porozumienia Sierpniowie dotyczyły podstawowych praw obywatelskich i pracowniczych, podwyżek płac i rekompensaty wzrostu kosztów utrzymania oraz uprawnień socjalnych, a także ograniczenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych politycznych i piętnowania nieprawidłowości w sprawowaniu władzy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

- Do ważnego tożsamościowo wydarzenia Sierpień 80 odnosimy się obchodach tegorocznej czterdziestej rocznicy - mówi Krzysztof Soska , zastępca prezydenta Szczecina. - Wiele z kwestii poruszanych w Porozumieniach Sierpniowych jest nieodłączną częścią renegocjacji społecznych we współczesnych społeczeństwach, stąd tytuł pełny naszych obchodów to Sierpień 80 – Szczecin 2020. Długo zastanawialiśmy się, jak uczcić tę rocznicę w trakcie pandemii. Chcemy wejść w przestrzeń miejską z dobrym szczecińskim plakatem i stworzyć galerię plakatu artystycznego.

Sierpień 80 – Szczecin 2020 to żywa galeria plakatu oglądana w formie spaceru po mieście. Do udziału zaproszeni zostali ważni przedstawiciele medium plakatu ze Szczecina. Artyści różnych pokoleń, odmiennego języka plakatu stworzyli uliczną galerię wielkoformatowych plakatów, odnosząc się swoimi pracami do historycznego wydarzenia, jak i do płynącej z niego lekcji dla współcześnie zmieniającego się miasta.

- Sierpień 80 stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń tożsamościowych w historii Szczecina - mówi Stanisław Ruksza, kurator wydarzenia. - Wspólnie z artystami stworzyliśmy interpretację Sierpnia 80, która nie jest martyrologiczna, ale podkreśla pozytywne aspekty tego wydarzenia. Szczecin współczesny to miasto oparte na dialogu, otwartości, współpracy, porozumieniu (ze wskazaniem na "rozum") w dążeniu do wytworzenia wspólnoty, sprawiedliwej redystrybucji dóbr i równościowego traktowania wszystkich obywateli czy zrównoważonego rozwoju.

W wydarzeniu wzięli udział artyści: Dawid Czajkowski, Agnieszka Dajczak, Lex Drewiński, Piotr Depta-Kleśta, Marcin Papis „Kras”, Leszek Żebrowski.

Plakaty można oglądać w 9.miejscach w mieście , m.in. pl. Rodła, Wały Chrobrego czy Jasne Błonia, do 15 września.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński