MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Place zabaw powinny być sprawdzane raz w tygodniu? UOKiK o zasadach bezpieczeństwa na placach zabaw dla dzieci. Gdzie zgłaszać problemy?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wiosną więcej czasu spędzamy na spacerach z dziećmi, w tym na placach zabaw. Na co zwracać uwagę, aby zabawa dziecka była bezpieczna?
Wiosną więcej czasu spędzamy na spacerach z dziećmi, w tym na placach zabaw. Na co zwracać uwagę, aby zabawa dziecka była bezpieczna? 123rf.com
Plac zabaw dla dzieci powinien być ogrodzony, a wszystkie urządzenia na nim dobrze przymocowane do podłoża i stabilne – przypomina UOKiK w związku z nadejściem wiosny. Urząd wskazuje, że niezwykle istotne jest odpowiedzialne podejście osób korzystających z placów zabaw oraz zaangażowanych w ich powstawanie i utrzymywanie. Gdzie rodzice mają zgłaszać usterki lub zauważone zaniedbania? Jak się zachować, gdy zauważymy zniszczone elementy, dziury w podłożu czy źle przymocowane urządzenia?

Spis treści

Place zabaw dla dzieci. Kto za nie odpowiada?

Kto odpowiada za plac zabaw? Urząd przypomina, że za plac zabaw odpowiedzialny jest zarządca danego terenu np. przedszkole, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia, gmina, restauracja, a nawet osoba fizyczna.

Plac zabaw to miejsce radości i odpoczynku dla dzieci i ich opiekunów, jak również przestrzeń do eksperymentowania i rozwijania kreatywności. Powinien on być przyjazny, ale przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników – przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Każdy może założyć i prowadzić plac zabaw dla dzieci. Kto jednak organizuje zabawę, odpowiada też za jej bezpieczeństwo. Dlatego na każdym placu zabaw powinny być widoczne dane kontaktowe do osoby lub podmiotu, który jest odpowiedzialny za jego utrzymanie.

UOKiK przygotował specjalny serwis edukacyjny „Bezpieczny plac zabaw” zawierający przydatne informacje dla rodziców i opiekunów, a także dla zarządców i właścicieli placów zabaw.

Na co zwracać uwagę na placu zabaw jako rodzic lub opiekun?

Według UOKiK należy zawsze zwracać uwagę na kilka elementów:

  • ogrodzenie – rozejrzyj się, czy plac zabaw jest odpowiednio ogrodzony. Dzięki temu dziecko nie będzie miało łatwego dostępu do ruchliwych miejsc w pobliżu,
  • nawierzchnia,
  • urządzenia, które znajdują się na placu zabaw – powinny być przymocowane do podłoża.

Największe zagrożenie dla bawiących się dzieci to upadki na twardą nawierzchnię. Zwłaszcza w pobliżu urządzeń najbezpieczniejsze będą zatem materiały syntetyczne (np. guma) czy naturalne (jak piasek, żwir, wióry drzewne). Podłoże powinno być również czyste, a więc bez rozbitego szkła, śmieci czy kamieni – wskazuje UOKiK.

Wszystkie urządzenia powinny być stabilne np. kiedy dziecko stoi na nich, huśta się, czy skacze. W miarę możliwości wypróbuj je sam: potrząśnij, dotknij ich powierzchni, zwróć uwagę na ostre krawędzie – instruuje UOKiK w dedykowanym serwisie.

Niektóre urządzenia mogą okazać się niedostosowane do wieku i wzrostu Twojego dziecka. Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie wdrapać się na urządzenie, istnieje prawdopodobieństwo, że również nie zejdzie z niego w bezpieczny sposób. W razie konieczności możesz asekurować dziecko podczas zabawy na wysokości – zaznaczono.

Urządzenia na placu zabaw. Co powinno budzić niepokój?

Wszelkie urządzenia, jak drabiki, huśtawki, tunele i różne konstrukcje przeznaczone do zabawy dla dzieci, powinny być nie tylko stabilne, ale także odpowiednio rozmieszczone w przestrzeni placu zabaw. Warto upewnić się, czy w pobliżu danego urządzenia nie znajdują się przeszkody np. kamienie, płot, drzewa, kosz na śmieci, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo w momencie upadku dziecka.

Sprawdź szczeliny i otwory – czy nie ma ryzyka, że zakleszczą się w nich głowa, kończyny lub palce dziecka. Nie przywiązuj do urządzeń sznurków, tasiemek, smyczy czy ubrań – wskazano

Co zrobić, gdy zauważymy usterkę?

Przede wszystkim należy samemu nie zabierać się za naprawy. Dobrą praktyką będzie pozostawienie kartki z ostrzeżeniem i niezwłoczne poinformowanie osobę lub instytucji odpowiedzialnej za dany plac zabaw.

Wskazano by o wszelkich rzeczach, które stwarzają niebezpieczeństwo na placu zabaw przede wszystkim powiadomić zarządcę lub właściciela. „Zastrzeżenia możesz również zgłosić do inspektoratu nadzoru budowlanego znajdującego się w każdym powiecie” – dodano.

Obowiązki zarządcy i właścicieli placów zabaw

W nowym serwisie poświęconym placom zabaw, UOKiK zamieścił też informacje skierowane do zarządców i właścicieli placów zabaw oraz osób, które chcą je założyć i prowadzić. Wskazano przepisy prawa i normy, do których osoba zakładająca i prowadząca plac zabaw musi się dostosować.

Podano, że najczęściej budowa placu zabaw wymaga zgłoszenia. Dodano, że najlepiej skorzystać w tym zakresie z pomocy projektanta. Wśród rad pomocnych przy urządzaniu placu zabaw wyjaśniono jaki rodzaj nawierzchni wybrać i dlaczego.

Decydując o rodzaju nawierzchni, wybierz bezpieczne materiały syntetyczne (guma) lub naturalne podłoże sypkie (kora, zrębki drzewne, piasek, żwirek, rozdrobniona). Zapewnią one właściwą amortyzację przy upadku – czytamy.

Podkreślono by zamawiać wyłącznie wyposażenie zgodne z normami, stosować się do instrukcji producenta dotyczących montażu i obsługi urządzeń (włącznie ze wskazaną bezpieczną odległością pomiędzy nimi) oraz do zasad kontroli i konserwacji.

Przed oddaniem placu zabaw do użytku zleć ocenę jego bezpieczeństwa w ramach kontroli pomontażowej. Kontrola pomontażowa powinna uwzględniać w szczególności: sprawdzenie szczelin i otworów – czy nie ma ryzyka, że zakleszczą się w nich głowa, kończyny lub palce dziecka; ocenę stabilności urządzeń znajdujących się na placu zabaw oraz ich odpowiednie przymocowanie do podłoża – wyjaśniono.

Już na etapie projektu, aż po instalację należy pamiętać o tzw. strefie bezpieczeństwa. W pobliżu urządzeń nie umieszczamy niebezpiecznych przeszkód takich jak: płot, drzewa, stoliki, krzesła, kosze na śmieci.

Na placu zabaw należy natomiast umieścić tablicę informacyjną zawierającą dane kontaktowe do osoby lub podmiotu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo tego miejsca, adres placu zabaw i numer alarmowy do służb ratunkowych.

Jeśli chcesz ograniczyć ryzyka związane z prowadzeniem placu zabaw, wykup odpowiednie ubezpieczenie z zakresu odpowiedzialności cywilnej – radzi UOKiK.

Regularne kontrole. Najlepiej raz w tygodniu

Wskazano, że odpowiednie zarządzanie i regularne kontrole to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa na placach zabaw.

Ponieważ odpowiadasz za miejsce zabawy, które zorganizowałeś, powinieneś stale o nie dbać i sprawdzać systematycznie stan jego bezpieczeństwa. Pamiętaj o przeglądach, konserwacjach i naprawach oraz dokumentowaniu prowadzonych czynności (tzw. dziennik placu zabaw) – podano w informacjach dla właścicieli placów zabaw.

Zalecono, by przynajmniej raz na tydzień (w zależności od obłożenia placu zabaw) sprawdzić stan wszystkich urządzeń oraz czystość nawierzchni, raz na miesiąc skontrolować zużycie urządzeń, ogrodzenia, wyposażenia dodatkowego, co roku przeprowadź kontrolę główną z udziałem podmiotu zewnętrznego.

Niezależna kontrola powinna objąć m.in. zużycie urządzeń, nawierzchni, a także bezpieczeństwo tych sprzętów, które były naprawiane w ciągu roku – wyjaśniono.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Place zabaw powinny być sprawdzane raz w tygodniu? UOKiK o zasadach bezpieczeństwa na placach zabaw dla dzieci. Gdzie zgłaszać problemy? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński