Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie. Zobacz, jak wzrastało minimalne wynagrodzenie oraz stawka godzinowa na przestrzeni ostatnich lat

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Maciej Jeziorak
Wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. We wtorek, 13 września 2022 roku Rada Ministrów oficjalnie zatwierdziła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej w 2023 roku. Minimalna pensja Polaków w przyszłym roku wzrośnie finalnie o 590 złotych, a zmiany będą wprowadzane w dwóch etapach. Zobacz, ile wyniesie najniższa krajowa w 2023 roku i jak wzrastała na przestrzeni kilku ostatnich lat.

W 2023 roku Polaków czeka wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Planowane na przyszły rok zmiany będą wprowadzane w dwóch etapach. W związku z tym, częściowo zaczną obowiązywać już od stycznia, a w lipcu minimalne wynagrodzenie oraz stawka godzinowa mają być jeszcze wyższe. We worek, 13 września 2022 roku Rada Ministrów oficjalnie zatwierdziła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku.

Minimalna pensja Polaków w 2023 wzrośnie finalnie o 590 złotych

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach. Pierwsze zmiany będą obowiązywać już od 1 stycznia i w związku z tym, najniższa krajowa wyniesie 3490 złotych brutto. Sytuacja zmieni się ponownie w lipcu, bowiem wówczas dojdzie do kolejnego wzrostu najniższej pensji, której wartość ustalono na 3600 złotych brutto. Zgodnie z nowymi stawkami, w styczniu 2023 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie o 15,9 procenta w stosunku do obecnie obowiązującej kwoty, czyli dokładnie o 480 złotych. Od lipca natomiast, ten wzrost będzie już na poziomie 19,6 procenta, a zatem najniższa krajowa w 2023 roku wzrośnie finalnie o 590 złotych.

W 2023 roku wyższa będzie też minimalna stawka godzinowa

W związku z przyjętym w czwartek, 13 września 2022 roku rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, zmieni się wobec tego także najniższa stawka za godzinę, jaka obowiązuje w przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę zlecenie. Zgodnie z ustaleniami, od stycznia nowego roku kwota ta będzie wynosić 22,80 złotych brutto, natomiast od lipca znowu wzrośnie i osoby zatrudnione na umowę zlecenie otrzymają co najmniej 23,50 złotych brutto za godzinę pracy. Najniższa stawka godzinowa od stycznia 2023 roku będzie więc wyższa o 15,7 procenta w stosunku do obecnie obowiązującej kwoty, a zatem o 3,10 złotego. Z kolei od lipca, osiągnie ona wartość wyższą o 19,3 procenta, a więc o 3,80 złotego.

W załączonej galerii prezentujemy dane, dotyczące zatwierdzonego w czwartek, 13 września 2022 roku rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku. Dla porównania, zestawiliśmy je z obecnie obowiązującymi kwotami, a także tymi z lat 2019 – 2021. Zobacz, jak wzrastała płaca minimalna oraz najniższa stawka godzinowa na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pawel Dud
prywaciarze sie zaplacza
G
Gość
14 września, 11:31, Nerwus:

Debilne posunięcie (nie)rządu !!! Podnieśli płacę minimalną, by mieć na kolejne rozdawnictwo !!! Dlaczego te ciule rządzące nie podadzą ile rząd zyska na podniesieniu płacy minimalnej, ile pracownik , a o ile wzrosną koszty przedsiębiorcy ???

pamiętaj jeszcze o akcyzie tu i tam!

Nam po alkohol do Czech jeszcze blisko.

N
Nerwus
Debilne posunięcie (nie)rządu !!! Podnieśli płacę minimalną, by mieć na kolejne rozdawnictwo !!! Dlaczego te ciule rządzące nie podadzą ile rząd zyska na podniesieniu płacy minimalnej, ile pracownik , a o ile wzrosną koszty przedsiębiorcy ???
G
Gość
Czyli w opolskich żłobkach wreszcie będą podwyżki! Zarobki personelu w żłobkach to temat TABU! Zarobki na poziomie najniższej krajowej to po prostu hańba! Płaca najniższa jest dla osób wykonujących proste prace, a nie po ukończeniu szkół medycznych i studiów! Kombinacje przez miasto z przenoszeniem cześć wynagrodzenia z premii do podstawy żeby była tylko najniższa to też jakiś wał stulecia. A prezydent i rada miasta mają to gdzieś!
A
Andrzej
14 września, 10:01, Gość:

Nie dajcie się zwieść! Ta "hojność" czy raczej nieudolność rządzących pociągnie za sobą inne podwyżki, m.in. dodatków dla pracowników, odpraw czy składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców. Ale przede wszystkim będzie windować GLAPinflację.

o bankructwach gościu zapomniałeś!

g
gapcio
hi hi hi he he he ha ha ha, ale jajca!

prawie dobrobyt !! a inflacja "" spadnie "" !

na kolana Narodzie!
G
Gość
Nie dajcie się zwieść! Ta "hojność" czy raczej nieudolność rządzących pociągnie za sobą inne podwyżki, m.in. dodatków dla pracowników, odpraw czy składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców. Ale przede wszystkim będzie windować GLAPinflację.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie