PŁACA MINIMALNA 2019: JEST DECYZJA

Płaca minimalna 2019:W przyszłym roku zarobimy co najmniej 2250 zł i 14,70 na godzinę. To wzrost o 150 złotych w porónaniu do roku poprzedniego.

Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów żeby zarekomendować wyższą niż planowaliśmy płace minimalną na poziomie 2250 złotych- powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej w Łodzi

Rząd miał czas na ustalenie minimalnej płacy do 15 września.

Wcześniejsze spekulacje o płacy minimalnej 2019

Płaca minimalna ma wynieść 2220 zł od 1 stycznia 2019 roku, a minimalna stawka godzinowa 14,5 zł. To o 120 zł więcej niż w 2018 r. - taką kwotę podał na Forum Ekonomicznym w Krynicy premier Mateusz Morawiecki, a wcześniej resort pracy kierowany przez Elżbietę Rafalską. Jest to propozycja, która zostanie przedstawiona na dzisiejszym spotkaniu Rady Ministrów. Solidarność początkowo postulowała wzrost o 178 zł. Teraz chce wzrostu płacy minimalnej 2019 nie mniejszego niż 2255 zł. Wcześniejsze rozmowy określiła mianem konstruktywnych, aczkolwiek nie do końca satysfakcjonujące.

STAWKA MINIMALNA ZA PRACĘ: NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRACODAWCY

Proponowana kwota została przedstawiona do konsultacji zarówno związkom zawodowym jak i środowiskom pracodawców. Wiadomo już, że stawka płacy minimalnej 2019 nie podoba się ani jednym, ani drugim. Solidarność chciałaby, aby minimalna stawka wyniosła 2278,5 zł, a OPZZ postuluje 2383 zł. Związki dążą bowiem do tego, aby w jak najkrótszym czasie płaca minimalna sięgała 50 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce.

Z zaproponowanej przez rząd nowej stawki płacy minimalnej nie są zadowoleni też pracodawcy, dla których jest ona za wysoka. Dlatego tegoroczne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego może nie należało do łatwych. Zbyt duże rozbieżności sprawiają, że ostateczną decyzję o nowej stawce płacy minimalnej i minimalnej stawce godzinowej rząd podejmie samodzielnie jesienią w drodze rozporządzenia.

Zgodnie z ustawą, podwyżka płacy minimalnej powinna wynieść w przyszłym roku minimum 117 zł. Z najnowszych informacji wynika, że rząd zaproponuje 2220 płacy minimalnej

Wzrost płacy minimalnej dla pracowników etatowych pociągnie za sobą jednocześnie wzrost minimalnej stawki godzinowej.

Płaca minimalna na 2019 roku we wtorek zajmie się Rada Ministrów na kolejnym posiedzeniu. Wówczas dowiemy się, czy propozycja minister Rafalskiej zostanie poparta przez cały rząd.

W poniedziałek, 11.06.2018 minister Elżbieta Rafalska powiedziała: Mój resort zaproponował wzrost minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2250 zł. Propozycja nie została zaakceptowana przez Ministerstwo Finansów

PŁACA MINIMALNA 2019: ILE NA RĘKĘ

Jeśli płaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2250 zł brutto, to pracownik na rękę może się spodziewać wynagrodzenia na poziomie około 1634 zł. Z kolei jeśli stawka brutto za godzinę to 14,7 zł , to pracownik na rękę może liczyć na 12 zł przy umowie o dzieło i 9 zł na umowie zlecenie.

PŁACA MINIMALNA 2018: NETTO, NA GODZINĘ, ETAT, ILE NA RĘKĘ [PŁACA MINIMALNA W POLSCE 2018 ILE WYNOSI?]

AKTUALIZACJA: PŁACA MINIMALNA 2018 W GÓRĘ
Płaca minimalna 2018 wzrosła 1 stycznia. Pracownicy etatowi teraz mogą liczyć minimum na 2100 zł brutto, czyli o 100 zł więcej niż w 2017 roku. Większa jest także minimalna stawka godzinowa, która po zmianach podskoczyła do 13,7 zł.

Przypomnijmy jednak, że nowa płaca minimalna jest niższa od tej postulowanej przez związkowców z OPZZ i FZZ, którzy liczyli na podwyżkę do około 2220 zł brutto, ale jest również wyższa, niż proponowana przez środowiska pracodawców, którzy proponowali płacę minimalną zaledwie na poziomie 2050 zł.

Ile wynosi płaca minimalna 2019?

Płaca minimalna 2019: ile na rękę?

Wcześniej pisaliśmy
PŁACA MINIMALNA 2018: NETTO, NA GODZINĘ, ETAT, ILE NA RĘKĘ [PŁACA MINIMALNA W POLSCE 2018 ILE WYNOSI?]
Przed wakacjami polski rząd zaproponował zwiększenie płacy minimalnej dla osób zatrudnionych na etacie do 2080 zł, resort minister Rafalskiej postanowił jednak pójść dalej i pomimo rządowych założeń przedstawił projekt rozporządzenia, w którym płaca minimalna wynosi 2100 zł. To znaczy, że "na rękę" pracownik dostanie minimum około 1530 zł. To o ponad 50 zł więcej niż przed rokiem.

Spór o płacę minimalną

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zakaz handlu w niedziele: WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH + NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU 2018

Warto dodać, że minimalna płaca 2018 dotyczy również pracowników zatrudnionych na pół etatu. Co łatwo policzyć, dostaną oni brutto 1 050 zł.


Resort minister Rafalskiej postanowił, że minimalna stawka godzinowa w 2018 roku wyniesie 13.70 zł. To o 20 gr więcej niż jeszcze w rząd zakładał przed wakacjami i o 70 gr więcej niż wynosiła płaca minimalna za godzinę w 2017 roku.

Podniesienie płacy minimalnej idzie w parze z waloryzacją emerytur.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wypowiedziała się w sprawie marcowej waloryzacji emerytur:

W tym roku wskaźnik waloryzacji jak prognozował mój resort miał wynieść 2,7 proc., a prawdopodobnie, jak podają wstępne dane GUS, wskaźnik ten będzie wynosił 2,9 proc. Jest to wskaźnik inflacji i 20 proc. udziału we wzroście wynagrodzenia. Oznacza to, że osoby, które otrzymują minimalna emeryturę- 1000 zł brutto- otrzymają 27 albo 29 zł. Jeżeli ktoś ma emeryturę 2 tys. zł, to będzie to pięćdziesiąt parę złotych. To jest najwyższa waloryzacja w ciągu ostatnich pięciu lat i ta waloryzacja będzie kosztowała budżet państwa ponad 5 mld 400 mln zł, a więc znacznie więcej, niż ubiegłoroczna waloryzacja, która mówiła o tym, że zwaloryzowanie emerytury nie może być mniejsze niż 10 zł brutto. Dzisiaj te kwoty wyjściowe może nie są satysfakcjonujące emerytów, ale są znacznie większe i globalnie ten wydatek przekracza kwotę ponad 5 mld zł. Jeżeli do tego dodamy, że w 2018 roku te wydatki za przywrócenie wieku emerytalnego wynoszą 10 mld, to już mamy na politykę senioralną ponad 15 mld zł.(...)Od 1 marca wyrównanie otrzymają również ci emeryci, którzy mieli renty z tytułu niezdolności do pracy i nie spełnili wymaganego stażu pracy, bo byli na rencie. Dostaną wyrównanie do minimalnej emerytury i będzie to wyrównanie dla 100 tys. osób za cały poprzedni rok. Jednorazowo będą to spore kwoty, prawdopodobnie ponad 1000 zł.

ZOBACZ TAKŻE
Płaca minimalna 2017
Minimalna emerytura 2017
500 PLUS: NOWE ZASADY

Płaca minimalna 2018: Ostateczna decyzja we wrześniu
Swój głos w kwestii wzrostu płac Polaków mają także związkowcy i pracodawcy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych wspólnie wystąpiły z propozycją podniesienia kwoty do 2220 zł, „Solidarność” zaproponowała z kolei 2160 zł. Jak widać, oba związki zgodnie nie zgadzają się z rządowymi propozycjami i starają się wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki. Druga strona, czyli pracodawcy postulują za to kwotę 2050 zł, co jest najniższym wymaganym wzrostem, uwzględniając zobowiązujące do podniesienia płacy minimalnej wyniki gospodarcze.

Ostateczną decyzję w sprawie kwoty płacy minimalnej podejmie jednak rząd, bowiem na forum Rady Dialogu Społecznego strony nie doszły do porozumienia. Informacji o tym ile będą zarabiać Polacy w przyszłym roku możemy spodziewać się po wakacjach.

Od 1 stycznia 2017 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2 tys. zł. W porównaniu z 2016 rokiem był to wzrost o 8,1 proc.

PŁACA MINIMALNA 2018: KARY DLA PRACODAWCÓW

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo do niezapowiedzianych kontro pracodawców w zakresie przestrzegania prawa pracy i legalności zatrudnienia. Kontroli PIP-u można się spodziewać o każdej porze. Inspektorzy mogą nałożyć na nieuczciwego pracodawcę karę w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł oraz nakazać wypłatę pracownikowi zaległego wynagrodzenia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego