MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PKN Orlen przejmuje Lotos i zapowiada przejęcie PGNiG. Premier Morawiecki: To przełomowy proces

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- PKN ORLEN, jest zdeterminowany, aby zbudować silny koncern multienergetyczny, który będzie bardziej odporny na wahania rynku i sprosta wyzwaniom konkurencyjnego rynku- zapowiada prezes Orlenu.
- PKN ORLEN, jest zdeterminowany, aby zbudować silny koncern multienergetyczny, który będzie bardziej odporny na wahania rynku i sprosta wyzwaniom konkurencyjnego rynku- zapowiada prezes Orlenu. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Komisja Europejska wyraziła warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen z Lotosem. - Wykonujemy przełomowy krok w historii PKN Orlen- tłumaczy prezes PKN Orlen. Jacek Sasin zapowiedział rozpoczęcie przejęcia GK PGNiG przez PKN ORLEN. - Wykonujemy dwa wielkie, historyczne kroki w kierunku stworzenia podmiotu, który da polskiej gospodarce impuls rozwojowy- poinformował minister aktywów państwowych. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

- Wykonujemy przełomowy krok w historii PKN ORLEN. Po twardych negocjacjach uzyskaliśmy zgodę na przejęcie Grupy LOTOS na warunkach znacznie lepszych niż te proponowane pierwotnie przez KE. Jesteśmy gotowi do ekspansji i skutecznego konkurowania na nowych europejskich rynkach- napisał na swoim koncie na Twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS ma wzmocnić pozycję koncernu w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji. Ponadto ma to ułatwić nawiązanie współpracy z nowymi partnerami biznesowymi. Jak napisano w komunikacie, transakcja ta będzie miała szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto ma zapewnić "optymalizację logistyki, w tym zakupu surowca i dystrybucji gotowych produktów przełoży się też na stabilność cen dla Klientów".

- Zgoda Komisji Europejskiej na połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS to sygnał, że w Europie potrzebne są silne, multienergetyczne koncerny. To historyczny moment dla obu koncernów i polskiej gospodarki. Łącząc potencjał obu firm jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną, ponieważ niskoemisyjna gospodarka wymaga miliardowych inwestycji- mówi Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Jak tłumaczy dalej, połączony kapitał finansowy i ludzki otwiera możliwości realizacji nowych projektów, które wzmocnią naszą konkurencyjność i umożliwią dalszą ekspansję na globalnym rynku. - Jestem przekonany, że ta fuzja przyniesie korzyści zarówno akcjonariuszom jak i klientom koncernu – mówi.

Konsolidacja ma zapewnić większe środki finansowe na realizację "dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych, korzystnych dla polskiej gospodarki oraz środowiska, np. planowanej inwestycji w budowę morskich farm wiatrowych".

Jednocześnie LOTOS zachowa pełną odrębność podatkową. Zapewni to dalsze wpływy do budżetu miasta Gdańsk na takich samych zasadach, jak dotychczas.

- PKN ORLEN po twardych negocjacjach uzyskał zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. Odbywa się to na warunkach znacznie korzystniejszych niż te proponowane wyjściowo przez KE. Grupa Orlen będzie prowadzić ekspansje na nowych rynkach i będzie konkurować z największymi- napisał z kolei Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych. Jednocześnie Sasin zapowiedział budowę "koncernu multienergetycznego" w Polsce.

- Rozpoczynamy proces przejęcia GK PGNiG przez PKN ORLEN. Wykonujemy dwa wielkie, historyczne kroki w kierunku stworzenia podmiotu, który da polskiej gospodarce impuls rozwojowy- napisał na swoim koncie na Twitterze.

- Realizuję marzenie śp. Lecha Kaczyńskiego- budowy wielkiej firmy europejskiej, która będzie mogła konkurować na całym świecie. Marki, z której Polacy będą dumni. Czempiona, który przyczyni się do skoku w badaniach i rozwoju, podniesie poziom bezpieczeństwa- napisał Sasin.

Planowana transakcja ma stanowić kolejny krok PKN ORLEN, po wykupie akcji Grupy ENRGA i przejęciu Grupy LOTOS, w budowaniu silnego multienergetycznego koncernu.

- Powiększony PKN ORLEN jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia procesu jest niezbędna siła kapitałowa. Poprzez tego typu połączenia tworzy się możliwość wygenerowania dodatkowych synergii po stronie dochodowej i kosztowej. To przełomowy proces, który zwiększy efektywność funkcjonowania PGNiG i PKN ORLEN. Całościowa integracja pewnych rynków, dystrybucji, sprzedaży i obrotu pokazuje kolejne kierunki rozwoju- mówił podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

- Trzeba tworzyć duże podmioty, które po połączeniu swoich budżetów inwestycyjnych, będą mogły realizować śmiałe i ambitne projekty. Transformacja energetyczna Polski to duże wyzwanie, a naszym zadaniem jest jej przeprowadzenie w sposób jak najbardziej efektywny. PKN ORLEN ma kompetencje do realizacji tego procesu, dlatego będzie wiodącym podmiotem tej transakcji- mówił Jacek Sasin.

Jak tłumaczył, jesteśmy częścią Europy, w której wiele spółek energetycznych procesy konsolidacyjne ma już za sobą. -Wspierały je rządy państw, w których działają. Tworzenie wielosektorowych koncernów, liczących się w Europie i na świecie, wpisuje się w politykę gospodarczą naszego rządu– dodał.

W wyniku integracji aktywów PKN ORLEN, Grupy ENERGA (przejętej już wcześniej- przyp. red.), LOTOS i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł. Zysk operacyjny EBITDA kluczowych segmentów osiągnąłby ok. 20 mld zł rocznie- czytamy w komunikacie. Zgodnie z zapisami Listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram zostaną wypracowane przez zespół składający się z przedstawicieli stron porozumienia.

Obejrzyj wideo:

Rzecznik MŚP: Kończą się programy pomocowe, kończą się pieniądze i teraz trzeba przejść przez ten trudny okres

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PKN Orlen przejmuje Lotos i zapowiada przejęcie PGNiG. Premier Morawiecki: To przełomowy proces - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński