Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klubo - Kawiarnia PLR: Zabawa niczym w Mauzoleum Lenina, tyle że w Szczecinie

Robert Duchowski
Robert Duchowski
W Klubie PLR pojawiła się kopia mumii Lenina. Piwko w towarzystwie Władimira Iljicza Uljanowa będzie można wypić w czwartki.

Co, gdzie, za ile
Szczecin, Jagiellońska 68
Klub PLR, czwartki, godz. 20,
wstęp wolny

Syfon, żytnia, oranżada i mumia Lenina naturalnych rozmiarów – to wszystko można zobaczyć w czwartki w klubo-kawiarni PLR.

Klub od początku nawiązywał swoja stylistyką do czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wystrój jak za czasów Gierka, powiększone stare banknoty na ścianach i inne gadżety, które zapewne wielu klientów klubu doskonale pamięta.

Tym razem pracownicy klubu wpadli na pomysł, żeby do głównej sali sprowadzić specjalnie skonstruowanego Lenina – jeden z symboli komunizmu i wodza rewolucji
radzieckiej. Jego mumia jest kopią tej, która znajduje się w Moskwie.

Na pomysł wystawienia Lenina wpadł dobry duch klubu, który jest trochę ekscentrykiem. Nie jest to próba gloryfikowania radzieckich przywódców, ale sposób na wywołanie pewnych reakcji.

– Wśród niektórych ludzi Lenin budzi niesmak, ale są tacy, którzy go szanowali i mówili, że był dobrym przywódcą – mówi Leszek Rawicki, pracownik PLR-u. – Chcemy tu stworzyć klimat refleksji i wspomnień, stąd przeboje z czasów PRL w spokojnym klimacie oraz radzieckie pieśni rewolucyjne. Cały klub jest przecież związany z epoką PRL-u i wielu pamięta tamte czasy i ma do nich sentyment. Jesteśmy lokalem dla ludzi starszych, którzy czują tamte klimaty i zasmakowali tego, co się działo w tamtym systemie. 

Lenin jest dziełem artysty Rafała Pola, który robił całą konstrukcję sam lepiąc postać z gliny. Wzorował się na zdjęciach. Lenin ma oryginalne wymiary. Będzie go pilnował jeden z pracowników w wypożyczonym mundurze radzieckiego żołnierza. Lenin będzie wystawiany tylko podczas imprez czwartkowych. Wtedy jest planowana specjalna otoczka tej imprezy.

– Na razie plan jest taki, że będzie wystawiany przez kilka czwartków. Czas pokaże czy zagości na dłużej w klubie czy będzie tylko w lutym. Zobaczymy jak zareagują klienci – mówi Leszek Rawicki. 

Najbardziej znany pomnik Lenina stał na Placu Centralnym w Nowej Hucie, a imię Lenina nosiły wielkie zakłady przemysłowe. W latach 70. modne były w PRL czapki leninówki, bez inspiracji PZPR.

Z inicjatywy Stalina zwłoki Lenina zmumifikowano i udostępniono do oglądania w mauzoleum na Placu Czerwonym. Nowe władze partyjne postanowiły wykorzystać autentyczną popularność i autorytet Lenina i przenieść ją na „leninowską” partię. Kult Lenina wykorzystał Stalin do budowania osobistego kultu jako "następcy". Stalin stwierdził, że wkład Lenina do filozofii marksistowskiej jest tak znaczący, że odtąd winna się ona nazywać "marksizmem-leninizmem".



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto