MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole. Mogą prowadzić do otyłości, chorób serca i osteoporozy. Lepsze wino, ale nie każde

Monika Góralska
Monika Góralska
Okazuje się, że picie wina, w przeciwieństwie do piwa i wódki, nie ma wpływu na gromadzenie się tkanki tłuszczowej, a nawet wpływa pozytywne na mineralizację kości. Jednak tylko jeden rodzaj wina wykazał w badaniach takie właściwości.
Okazuje się, że picie wina, w przeciwieństwie do piwa i wódki, nie ma wpływu na gromadzenie się tkanki tłuszczowej, a nawet wpływa pozytywne na mineralizację kości. Jednak tylko jeden rodzaj wina wykazał w badaniach takie właściwości. freepik.com
Każdy rodzaj alkoholu ma negatywne działanie na organizm, ale niektóre z trunków niszczą go bardziej niż inne. Według badań naukowców to właśnie piwo i wódka są najbardziej niebezpieczne. Prowadzą one do gromadzenia się niewidocznego gołym okiem tłuszczu wokół narządów, a także do demineralizacji kości. Z badań wynika również, że wino nie wykazuje takiego działania, a może nawet zapobiegać odkładaniu się tłuszczu trzewnego. Dotyczy to jednak tylko jednego rodzaju wina.

Spis treści

Umiarkowane spożycie alkoholu – co to oznacza?

Z badania opublikowanego na łamach „Obesity Science & Practice” wynika, że picie piwa i napojów spirytusowych, takich jak wódka, wiąże się z podwyższonym poziomem tłuszczu trzewnego. Natomiast spożycie wina nie wykazuje takiego działania, a w zależności czy jest to wino białe czy czerwone, może także przed nim chronić.

Czytaj też: Masz wysoki cukier mimo prawidłowej diety? Zadbaj o relaks, a poziom glukozy spadnie

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych pod kierownictwem dr Brittany Larsen z Iowa State University wzięło udział 1869 osób w wieku od 40 do 79 lat, a ich dane pochodziły z wielkoskalowej, długoterminowej bazy danych UK Biobank. Uczestnicy w ankietach podali dane dotyczące m.in. czynników związanych ze spożyciem alkoholu, dietą i stylem życia. Pobrano od nich także próbki krwi do analizy oraz zbadano skład ciała. Badanie miało na celu sprawdzenie jaki wpływ na skład ciała mają różne rodzaje alkoholu (piwo, cydr, czerwone wino, białe wino, szampan, napoje spirytusowe).

Zobacz także: Matthew Perry, Whitney Houston, Marilyn Monroe. Te gwiazdy zmagały się z depresją i uzależnieniem

Reakcje na spożycie alkoholu w badaniu były rejestrowane jako średnie tygodniowe spożycie. Jedna jednostka alkoholu została zdefiniowana przez UK Biobank jako 8 g (10 ml). Tyle alkoholu zawiera:

  • 1 kufel piwa i cydru (568 ml),
  • 1 kieliszek wina/szampana (175 ml),
  • 1 kieliszek napojów spirytusowych (25 ml).

Czytaj też: Robisz to w samolocie? Ten błąd może kosztować cię życie

Natomiast umiarkowane spożycie alkoholu w badaniu zostało określone według amerykańskich wytycznych jako 1 drink w ciągu doby dla kobiet i 2 drinki dla mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że określoną ilość można pić codziennie, ale jest to maksymalna dawka alkoholu w ciągu doby, gdy pozwalamy sobie na wypicie go, po której przekroczeniu mówimy już o nadmiernym spożyciu alkoholu. Jeden drink natomiast odpowiada:

  • 0,36 l piwa (o zawartości alkoholu 5 proc.),
  • ok. 150 ml wina (12 proc. alkoholu),
  • 45 ml spirytusu (40 proc. alkoholu).

Piwo i wódka przyczyniają się do gromadzenia się tłuszczu i osłabiają kości

Pod wpływem starzenia się organizmu zmienia się skład ciała, zwiększa się nagromadzenie tkanki tłuszczowej, w tym tzw. tłuszczu trzewnego, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, cukrzycy typu 2, jak również zmniejszenia gęstości mineralnej kości. Otyłość to coraz większy problem na całym świecie, dlatego tak ważne jest odnalezienie jej przyczyn i zidentyfikowanie najważniejszych czynników jej rozwoju.

Zobacz także: Alkohol zdrowy na serce? Ten szkodliwy mit może cię zabić. Chcesz mieć zdrowe serce i szczupłą sylwetkę? Zrezygnuj nawet z czerwonego wina

Badanie amerykańskich naukowców udowodniło, że na rozwój otyłości trzewnej duży wpływ ma spożycie alkoholu, a konkretnie piwa i wódki, co było spowodowane dyslipidemią i insulinoopornością. Otyłość trzewną powoduje tłuszcz trzewny, który gromadzi się na narządach wewnętrznych takich jak serce czy wątroba i upośledza ich funkcje. Ponieważ tłuszczu trzewnego nie widać (w przeciwieństwie do tłuszczu podskórnego), to ten rodzaj otyłości może dotyczyć każdego, nawet osób szczupłych, które przez długi czas mogą nie wiedzieć o istnieniu otyłości trzewnej. Obecność szkodliwego rodzaju tłuszczu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, zespołu metabolicznego i innych powikłań zdrowotnych.

Wino jest mniej szkodliwe?

Naukowcy odkryli również, że nie wszystkie rodzaje alkoholu są tak szkodliwe jak piwo czy napoje spirytusowe. Okazało się bowiem, że picie wina nie miało wpływu na gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Natomiast picie czerwonego wina wiąże się nawet z obniżeniem poziomu tłuszczu trzewnego w organizmie.

W przypadku białego wina nie wykazano takiej zależności, ale spożywanie go okazało się korzystne z innego względu. Otóż naukowcy stwierdzili wyższą gęstość mineralną kości u osób starszych, które piły białe wino z umiarem. Badacze nie znaleźli natomiast związku między spożyciem piwa lub czerwonego wina a gęstością mineralną kości.

Sprzeczne wnioski z badań nad wpływem alkoholu na masę ciała

Istnieje wiele czynników biologicznych i środowiskowych, które przyczyniają się do nadwagi lub otyłości, spożycie alkoholu jest tylko jednym z nich. Niemniej istnieje wiele sprzeczności w tej kwestii, ponieważ wcześniejsze badania naukowe nie wykazały wpływu alkoholu na przyrost tkanki tłuszczowej i zwiększenie masy ciała. Z badania opublikowanego w 2011 roku we wnioskach napisano, że nie jest jasne, czy spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka przybierania na wadze, ponieważ dotychczasowe badania wykazały pozytywne, negatywne lub żadne powiązania. Te niespójności mogą wynikać z tego, że alkohol w tych badaniach był traktowany jako całość, bez rozróżniania na poszczególne gatunki takie jak piwo, wino czy napoje spirytusowe.

W związku z tym naukowcy z Iowa State University zapowiadają dalsze badania nad korzyściami i zagrożeniami wynikającymi ze spożycia konkretnych rodzajów alkoholu. Jak powiedziała dr Brittany Larsen w rozmowie opublikowanej na łamach Science Alert:

Naszym kolejnym krokiem będzie zbadanie, w jaki sposób dieta – w tym spożywanie alkoholu – może wpływać na choroby mózgu i funkcji poznawczych u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Źródła:

Cukier pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole. Mogą prowadzić do otyłości, chorób serca i osteoporozy. Lepsze wino, ale nie każde - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński