PIT 2018. Nie zdążyłeś jeszcze złożyć PIT za ubiegły rok,...

  PIT 2018. Nie zdążyłeś jeszcze złożyć PIT za ubiegły rok, zrób to dzisiaj. Możesz uniknąć kary

  Marta Zalewska/AIP

  Strefa Biznesu

  Aktualizacja:

  Strefa Biznesu

  Został już tylko jeden dzień roboczy - poniedziałek 30 kwietnia na złożenie rozliczenia rocznego PIT 2018
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Andrzej Banaś / Polska Press

  Jeśli ktoś nie złożył PIT-a na czas, czyli do 30 kwietnia, będzie musiał liczyć się z karami. Co grozi za niezłożenie PIT-a w terminie? Czy jest sposób, żeby uniknąć tych kar? Sprawdziliśmy, co na to urząd skarbowy.
  Jeśli ktoś nie złożył PIT-a na czas, czyli do 30 kwietnia, będzie musiał liczyć się z karami. Co grozi za niezłożenie PIT-a w terminie? Czy jest sposób, żeby uniknąć tych kar? Sprawdziliśmy, co na to urząd skarbowy.

  Sprawa kar za niezłożenie PIT-a w terminie dotyczy tych wszystkich osób, które nie zdążyły lub po prostu zapomniały złożyć deklarację podatkową do 30 kwietnia. I chociaż termin ten jest niezmienny od lat, co roku wiele osób znajduje się w takiej sytuacji.
  Kwestia kar za niezłożenie PIT-a w terminie zaniepokoiła naszego Czytelnika. - Są jakieś sankcje wobec podatnika jeśli ten nie złoży zeznania w terminie? Np. jeśli przebywa poza granicami kraju i zupełnie zapomni o tym obowiązku - pyta nasz Czytelnik.

  Kary za niezłożenie PIT-a w terminie  O odpowiedź na pytanie Czytelnika poprosiliśmy w urzędzie skarbowym. Co na ten temat mówią urzędnicy? Jakie kary przewidują przepisy? - Za złożenie zeznania podatkowego po terminie podatnikowi grozi kara pieniężna od 210 do 4 200 złotych - informuje Marek Kryś, naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy. Przeczytaj także:

  Jak uniknąć kary za niezłożenie PIT-a w terminie


  Jak się okazuje, przypadki osób, które nie złożyły PIT-a w terminie wcale nie są odosobnione. - W poprzednich latach sytuacje złożenia zeznania podatkowego po ustawowym terminie miały miejsce - przyznaje Marek Kryś. Czy można w jakiś sposób uniknąć kary, nakładanej za niezłożenie PIT-a w terminie? - Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. W związku z tym, w niektórych sytuacjach odstępowano od ukarania, np. ze względu na „Czynny żal” podatnika lub znikomy stopień szkodliwości społecznej czynu - tłumaczy naczelnik.

  W ostatnich dniach kwietnia wydłużyła się lista korzyści dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Masz ją? powinieneś mieć? Jakie korzyści? Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

  Sonda

  Jak oceniacie czystość i obsługę w sklepach Biedronka?


  Czym jest wspomniany „czynny żal"? To zawiadomienie organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, jakim jest m.in. niezłożenie deklaracji w terminie lub niezapłacenie podatku na czas. Sama zapłata podatku wraz z należnymi odsetkami za zwłokę nie zwalnia sprawcy od odpowiedzialności. Jednak, by skorzystać z czynnego żalu, musi uregulować zaległości. „Czynny żal” najlepiej złożyć na piśmie i przesłać do urzędu skarbowego listem poleconym lub złożyć osobiście w okienku. Możliwie jest także wyrażenie go ustnie do protokołu. Ta informacja powinna ucieszyć wszystkich, którzy nie złożyli PIT-a w terminie. Jeśli znaleźliście się w takiej sytuacji, najlepiej niezwłocznie skontaktujcie się ze swoim urzędem skarbowym, w celu wyjaśnienia tej sytuacji. Dzięki temu być może uda się Wam uniknąć kary.

  Ciekawe informacje i porady na długą majówkę


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów