PiS robi reformę zdrowia: Leki za darmo i zamach na prywatne szpitale.

Agata Pustułka
Leki za darmo i zamach na prywatne szpitale Tomasz Czachorowski
PiS zapowiada rewolucję w ochronie zdrowia. Czy pacjenci będą jej ofiarami? PiS chce zlikwidować NFZ i stworzyć sieć szpitali publicznych. Od stycznia 2016 roku seniorzy po 75 roku mają dostać bezpłatne leki.

Rośnie napięcie w szpitalach w województwie śląskim. PiS chce od 2017 r zlikwidować NFZ i jego kompetencje oddać wojewodom, a tymczasem ostatni konkurs dotyczący leczenia szpitalnego w śląskim Funduszu przeprowadzono na przełomie 2011 i 2012 roku. Za pomocą aneksów obowiązywanie umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zostało przedłużone do 30 czerwca 2016 roku. Co potem? Wielka niewiadoma.

Aby zapewnić pacjentom świadczenia na kolejne miesiące już trzeba przygotowywać się do kontraktowania, a prezes NFZ powinien czym prędzej wydać stosowne rozporządzenia. Dalej teraz obowiązujących umów nie da się już aneksować. Wiele placówek ledwo zipie, bo kontrakty były niewystarczające. Na swoją szansę czekają też nowo powstałe szpitale. Prywatne. Tymczasem z expose premier Beaty Szydło oraz zapowiedzi polityków PiS wynika, że w pierwszej kolejności na pieniądze może liczyć publiczna służba zdrowia. W województwie śląskim zarejstrowano ponad 120 różnych prywatnych placówek - od małych po wielospecjalistyczne.

We wtorek w czasie pierwszego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma przedstawić posłom swoje plany dotyczące działań w resorcie. Z zapowiedzi, które padły w czasie kampanii wyborczej, można wnioskować, że polskich pacjentów czeka kolejna rewolucja.

Z pierwszych decyzji Polacy, po 75 roku życia, będą zadowoleni. Część leków, już od 1 stycznia 2016 roku, mają dostać za darmo. Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu krajach, zwykle jednak znacznie od Polski bogatszych.

ZAPOWIEDŹ REFORMY ZDROWIA ZNALAZŁA SIĘ W EXPOSE PREMIER BEATY SZYDŁO

Kolejna zapowiedź może oznaczać jednak chaos, bo w 2017 roku ma dojść do likwidacji NFZ oraz przekazania kompetencji tej instytucji wojewodzie. Zdaniem polityków PiS budżetowy system finansowania jest bardziej wydolny od obecnego, choć nie wszyscy w PiS są jego zwolennikami. Głośno mówi o tym śląski poseł PiS Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ, który jest zwolennikiem powrotu do samodzielnych kas chorych. W swojej partii jest jednak w mniejszości.

- Powiedziałem, że będę surowym recenzentem działań w ochronie zdrowia, bo to dziedzina, na której reformie najbardziej zależy Polakom - wyjaśnia Andrzej Sośnierz.

Opozycja przestrzega.

- Ten plan to powrót do przeszłości, do czasów PRL-u, od którego nie przybędzie pieniędzy na leczenie - mówi ocenia poseł PO Beata Małecka - Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.

- Podział środków musi być nadzorowany przez urzędników, bo przecież wojewodowie nie będą w stanie tego zrobić. Jeśli więc chodzi tylko o zmianę nazwy i przejęcie pracowników Funduszu oraz włączenie ich do struktur Urzędu Wojewódzkiego to jest to robienie niepotrzebnego, a może się okazać, że bradzo kosztownego zamieszania - ocenia poseł PO Beata Małecka - Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.
Bombą z opóźnionym zapłonem może się okazać kontraktowanie szpitali, którym w czerwcu 2016 roku kończą się umowy z funduszem. To tak ogromna operacja finansowa i techniczna, że już za kilka tygodni, by przeprowadzić ją sprawnie, prezes NFZ powinien wydać stosowane rozporządzenia. W województwie śląskim w 2016 roku wygasają umowy nie tylko na leczenie szpitalne, ale też na nocną i świąteczną opieka zdrowotną w podstawowej opiece zdrowotnej, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Jednak w pierwszej kolejności Ministerstwo Zdrowia musi znaleźć środki na realizację swojej sztandarowej propozycji dotyczącej seniorów. Z wypowiedzi ministra Radziwiłła wynika, że docelowo seniorzy będą mieć przywileje inwalidów wojennych, którzy wszystkie leki mają za darmo. Początkowo dla osób po 75 roku życia zostanie stworzona specjalna kategoria leków na liście refundacyjnej. Będą to specyfiki najczęściej przez seniorów zażywane, kupowane na ryczałt. Nie wiadomo jednak ile leków znajdzie się na liście. Pojawiły się tylko zapewnienia, że będzie ona stale rozszerzana.

PiS nie ma na razie żadnych konkretnych wyliczeń, a przecież osoby najstarsze są największymi konsumentami leków. I choć ok. 17 proc. z nich nie realizuje recept w aptekach, bo ich na to nie stać, to jest także druga grupa osób, które kupują na zapas i często nie wykorzystują wszystkich tabletek. - Gdy coś jest za darmo to pojawia mechanizm, korzystania z tego. Oczywiście pomysł jest bardzo dobry i każdy chciałby go zrealizować, ale niestety nie wiemy czy nas na to stać. Z naszych przybliżonych wyliczeń wynika, że to ogromna kwota, na której wydanie nie możemy sobie pozwolić - dodaje posłanka Małecka-Libera.

Dziś wielu Polaków (78 proc.) narzeka na NFZ. Z danych samego Funduszu wynika, że aby utrzymać poziom usług na obecnym, nie zawsze przecież satysfakcjonującym poziomie, należy co roku zwiększać budżet tego płatnika o pół miliarda złotych, by w 2030 roku dojść do 60 mld zł. Dwie główne dziedziny, w których zdecydowanie muszą wzrosnąć nakłady to lecznictwo szpitalne i refundacja leków.

Gdzie na te wszystkie cele znaleźć środki? Z expose premier Szydło wynikało m.in., że główny nacisk będzie kładziony na publiczną służbę zdrowia i wspieranie szpitali publicznych. A co z placówkami niepublicznymi, np. dentystami, ale i podstawową opieką medyczną? Czy tego typu placówki dostaną w ogóle szanse na pieniądze z Funduszu? O tym na razie cisza.

Od kas do budżetu...

Kiedy rząd Jerzego Buzka wprowadził kasy chorych wielu pacjentów i lekarzy było przerażonych. Po kilku miesiącach rozruchu okazało się, że kasy lepiej liczą pieniądze.

Mieszkańcy województwa śląskiego mieli dodatkowe szczęście, bo dyrektorem regionalnego oddziału został Andrzej Sośnierz, który jako pierwszy w Polsce uznał, że trzeba w ochronie zdrowia skorzystać z informatycznych rozwiązań. Dzięki niemu mamy elektroniczne karty, które zastąpiły papierowe książeczki zdrowia.

Przetrwały one wiele ataków . Rząd SLD scentralizował system wprowadzając Narodowy Fundusz Zdrowia i ograniczając samodzielność kas. To był krok wstecz. Minister zdrowia w rządzie PiS Zbigniew Religa chciał wprowadzić sieć publicznych szpitali. Nie zdążył zrealizować tego pomysłu choć stanowiłby on dobre uzupełnienie systemu. Teraz rząd PiS chce powrotu do przeszłości, czyli budżetowego finansowania ochrony zdrowia. A trudno nie zauważyć, że to system stwarzający pole do różnego rodzaju patologii. Dlatego fakt, że zamiast reformy może nas czeka ć kolejna rewolucja musi budzić niepokój o pacjentów. AGA


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Wideo

Materiał oryginalny: PiS robi reformę zdrowia: Leki za darmo i zamach na prywatne szpitale. - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ewa

W Krakowie od przyszłego roku maja funkcjonować prywatne studia lekarskie. I gdzie ci studenci będa miec praktyki? W panstwowych szpitalach? A co na to pacjenci? Nie kazdy pacjent chce byc badany przez studenta. Co innego Kliniki tam wiadomo, że studenci są i kazdy się z tym liczy wybierając Klinikę. A jak teraz? Dlaczego prywatni studenci mają miec praktyki w panstwowyvh szpitalach?

G
Gość

ZA GRANICOM LUB W OSRODKAH KOrPOracji KOrPOratUF POlaCKICH.A DZIADKI I BIEDOTA BEZ SKŁADEK NA SMIECIUFKACH UMIERA PO CICHU i w ZA POmnieNJIU.NAJLEPI WYDANE PIENIONDZE TO W KLINIKACH BEZPŁODNYCH LEMINGÓF I ICH HRABIUF CO NARUT DO KASY PAŃSTWOWY W UJA ROBIOM.PACZ MILIARDY NA STADIONY KORUPCJA I W MEXYKU MNIEJSZO KOROPCJA NIRZ W AFOLANDZIE BO MNIEYSZE MAFIE ELIT I ICH DZIEDZICZNE KARTELE POLITRU KUF.PACZ KOSZT BUDOWY KILOMETRA W POLSZY I NORMALNYM KRAJU Z PRAWYM I PRAWORZONDNOSCIOM LUDZI O INNEJ MENTALNOSCI NIRZ WARHOLLE AFY POLACKIE.

e
elo320

zapomnialem, niestety nie bedziemy zyli wiecznie jak to sie wiekszosci wydaje ... ŻYCIE

e
elo320

ciekawe dlaczego tak jest ? nfz zle funkcjonuje czy moze wiekszosc ludzi leczy i diagnozuje nad wyraz... ? no bo przeciez kazdy placi skladke zdrowotna... tylko czy ktokolwiek liczyl jaki jest koszt leczenia... srednio ludzie odprowadzaja skladke okolo 200 zl miesiecznie i w tym chca miec dostep do lekarza gp specjalisty i szpitala... w francji za jeden dzien w szpitalu pacjent placi 2000 euro... a u nas wymagaja doslownie wszystkiego a najwieksza grupa pacjentow zapomina starosc to nie choroba i ciezko miec w wieku 70+ cisnienie na poziomie 20latka ...

O
Oburzona

do żądania leczenia w lepszych warunkach przez uprzejmy personel, jego kosztem ! A przecież więcej można zarobić w publicznej służbie zdrowia i nie czepiają się częstych zwolnień chorobowych. A komu szkodzi, że pielęgniarka czasami dorobi sobie prywatnie !?

Z
Zadowolony

Babcia obiecała mi kupić do końca roku motorower, więc trzymam za nią kciuki.

A
Adam z Zawiercia.

Ciąg dalszy.! -- Mamy Min. zdrowia? Mamy.! Kogo ono leczy? WSZYSTKICH obywateli , czyści kieszenie a często robi straszne CZARNE DZIURY. Pani Małecka bardzo dba o ów resort w którym to się utrzymuje ale podobnie do poprzedników z tegoż min. nic nie robi tylko się wiecznie leczy--
a z czego to nikt nie jest w stanie zrozumieć. Dlaczego istniejące podziały po PRL-u nadal istnieją .? Dlaczego np. resort MSW ma swoja lecznicę darmową a my płatną? Tam ludzie mają lepsze przywileje,gorsze zdrowie czy też są nie wyleczalnie chorzy .?Chyba nie chodzi tu o KOSMITÓW ZIEMSKICH.! Za PRL-u władza dzierżyła służbę medyczną w swych rękach a rząd
niby nie komunistyczny/bo tak o sobie twierdza/ nadal kreuje wszystkie dyrektywy byłej służby zdrowia./ Naczelni tego resortu winni być eksmitowani z tego urzędu na zawsze jeżeli chcemy choć odrobinę prawdy na tym padole doczekać. LEKARZ winion leczyć a nie mądrować się swą wiedzą teoretyczną i pouczać drugich. Jest b. wielu specjalistów i to dobrych ale /pracują "na zmywaku" jak to się mówi/ A KONOWAŁY " trumfujom " i zbijają kasę za nieudane zabiegi i wyszukiwanie nowoczesnych nazw chorób.! Te nasze składki zamiast nas wspomagać w leczeniu mieszają szeregi nazw chorobowych a przy tym również TRUJĄ SPOŁECZEŃSTWO.
Proszę bardzo niechaj Ci specjaliści otworzą własne gabinety i niech leczą a nie doradzają innym.Zobaczymy wówczas ilu pozostanie na rynku Służby Zdrowia.! To właśnie My społeczeństwo możemy jasno określić wielu tych specjalistów pozostanie przy zdrowym leczeniu i zdrowym umyśle. SKŁADKI nie po to służą by napełniać dziury budżetowe czy czyjąś
kieszeń.! To są nasze pieniądze a wiec muszą nam służyć jak i naszym potomnym.!!!
Każdorazowe wspomaganie państwa jak i resortu farmacji jest niczym innym jak okradaniem społeczeństwa . Koszt tabletki to jest wartość paru groszy natomiast cena rynkowa sięga
niejednokrotnie parę tysięcy. Dla kogo wiec jest ta tabletka.? dla bogatych którzy uważają że maja żyć wiecznie. Wspomagana farmacja przez budżet państwa nie jest żadną troska o życie człowieka ale pozwolenie i samoistne dojenie kieszeni chorego i jego rodziny .Czysty grosz nigdzie nie opodatkowany czyli oszustwo z ramienia Państwa .! Nie należy zatem dzielić komu się należy a komu nie , darmowe lekarstwo . Ono winno mieć swoją cenę ale taką by każdy obywatel mógł je nabyć bez rządowych obciążeń ,podatkiem bądź akcyzą. Rządzący sami nakręcają ANARCHIĘ w tym kraju.!!!

d
dd

Również do dzisiaj nie rozumiem sensu istnienia ZUS-u, przynajmniej w wymiarze emerytalnym.
No ale podobno jak nie wiadomo o co chodzi ....

G
Gość

... krótko i po polsku.

B
Ben

aparat słuchowy w Czechach bez dopłaty w zeszłym roku zapłaciłem około 1400 zł a za ten sam aparat u nas po dopłacie z NFZ około 800 zł z musiałem bym dać około 2000 zł i to nazywa się POLNISCHE WIRTSCHAFT !!!

B
Ben

Ten PeOwki dupek niech zamknie ryj bo takiego burdelu jak oni zrobili to jest sztuka nad sztuki do kariologia trzeba robić zapisy z wyprzedzeniem półtorarocznym to jest jakaś paranoja !

A
Adam z Zawiercia.

Szanowna Pani redaktor to nie jest tak jak to Pani zechciała opisać,z kontaktów z osobami promującymi NFZ..! Pieniądze ze składek zdrowotnych są prywatną własnością obywateli nie należy tu mieszać w żadnym wypadku Budżetu Państwa i jego dopłat.! Pisze Pani że źle to wygląda że premier B.Sz. chce wprowadzić całkowitą likwidację NFZ.! Tak powinna to uczynić od pierwszego dnia urzędowania likwidację zarówno NFZ jak i ZUS.!!! Dlaczego? Ponieważ organa te okradają obywatela z jego dóbr osobistych i to od początku swojej działalności.! A dlaczego.! Ponieważ płacę składkę na NFZ od lat a kiedy chcę lub muszę skorzystać z usług specjalisty jestem zmuszany czekać na kolejkę dwa lub więcej lat.! Z drugiej strony jestem pracodawcą dla tegoż funduszu z dopłatą z Budżetu Państwa poprawia ona jedynie apanaże osób tam zatrudnionych a ubożenie społeczeństwa.
Co w zamian? W tym przypadku P. Sośnierz miał rację z KASAMI CHORYCH ale osoby będące "przy korycie" zrozumieli że to dziura w ich kieszeni i w ramach przepisów zablokowali pomysł i dążenie do KAS CHORYCH. A co z pozostałością wkładu w NFZ? Po śmierci delikwenta przepadają jak kamień w wodzie na czyjąś korzyść , czyli czyste oszustwo,sprawa do prokuratora.!!! Podobnie się dzieje z BLIŹNIAKIEM czyli ZUS-em. i pozostałością składek.!
Jedynym rzetelnym rozwiązaniem jest rozliczenie NFZ z jego depozytów składkowych i rozdzielenie ich pośród wszystkich chorych , w zależności od wieku składkowego . A że pieniędzy nie da się już odzyskać proponuje wydać każdemu obywatelowi ZIELONA KARTĘ zezwalającą na leczenie i to w całej Unii i umieścić tam środki zgromadzone przez ilość lat. Z tego konta winni korzystać lekarze i to wszyscy do których się nie udamy. Pozostałość winna przechodzić w spadku na osobę wskazaną przez właściciela karty.! Podobnie jest z lekami darmowymi i tak z tego pomysłu skorzystają wszelkiego typu spekulanci a nie ten właściwie chory a najwięcej zapłaci i tak ten najbiedniejszy.!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3