PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za jaką cenę

 • Gazeta Wrocławska

Malwina Gadawa

Jest ostateczne porozumienie Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Oba ugrupowania zawarły dziś koalicję i będą rządziły Dolnym Śląskiem. W zamian za poparcie Samorządowców, rząd ma obniżyć podatek od kopalin, na czym bardzo zależało temu ugrupowaniu. Zgodnie z naszymi zapowiedziami, Bezpartyjni Samorządowcy dostaną też stanowisko marszałka Dolnego Śląska - będzie nim nadal Cezary Przybylski. Ale to dopiero początek długiej listy obietnic, jaką Samorządowcom złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Zobacz, jaka będzie cena koalicji.

Prawo i Sprawiedliwość ma w sejmiku 14 radnych, a Koalicja Obywatelska - 13. Żadna z tych partii nie może rządzić województwem bez Bezpartyjnych Samorządowców, którzy mają 6 radnych. Od czasu ogłoszenia wyników wyborów z Bezpartyjnymi rozmawiali ludzie Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wiadomo było jednak od początku, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma o wiele więcej do zaoferowania BS.

Dziś koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców stała się faktem. Umowę koalicyjną podpisali w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, Cezary Przybylski - marszałek Dolnego Śląska, Robert Raczyński - prezydent Lubina oraz Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera.

PiS zaoferowało Bezpartyjnym trzy miejsca w zarządzie, w tym stanowisko marszałka, którym pozostanie Cezary Przybylski. Mówi się także, że dochodzą do tego stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, w tym w zarządzie potentata miedziowego, spółce KGHM. PiS zostawi sobie stanowisko przewodniczącego sejmiku - będzie nim najpewniej Andrzej Jaroch i dwóch wicemarszałków. Tu wymienia się obecnego wicewojewodę Kamila Zielińskiego i Marcina Krzyżanowskiego.

Będą także rządowe pieniądze na inwestycje na Dolnym Śląsku. Chodzi o budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej oraz Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie. We Wrocławiu z rządową pomocą powstanie zaś nowy szpital onkologiczny.

Jednym z podstawowych celów Bezpartyjnych było zniesienie podatku od kopalin. To danina, którą musi płacić KGHM. Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość trzy lata temu w kampanii wyborczej obiecywało zniesienie tego podatku. Dziś rząd zadeklarował, że obniży ten podatek o 15 procent.

- Nie kierujemy się interesem politycznym. Zawarliśmy koalicję, która daje gwarancję rozwoju Dolnego Śląska. Cieszę się, że osiągnęliśmy kompromis - powiedział tuż po podpisaniu umowy prezydent Lubina Robert Raczyński.
Wiceprezes partii Adam Lipiński stwierdził, że Dolny Śląsk jest dobrym przykładem tego, jak można się porozumieć. - Pokazaliśmy, że potrafimy się porozumieć. Mam nadzieję, że to dopiero początek - mówił Adam Lipiński, wiceprezes PiS.

- Bardzo mocno liczę na współpracę z nowym zarządem i sejmikiem. Od samego początku mówiłem, że stolica potrzebuje regionu, a region stolicy, jeżeli chcemy budować silny Dolny Śląsk - tak przejęcie władzy na Dolnym Śląsku przez PiS komentuje dla portalu GazetaWroclawska.pl Jacek Sutryk, prezydent elekt Wrocławia. Sutryk dodaje, że widzi wiele obszarów do współpracy i bardzo chętnie spotka się z nowymi władzami województwa, aby je omówić.

- Nadal wierzę, że radni sejmiku dolnośląskiego robią wszystko, aby obronić nasz region przed decyzjami zapadającym w centrali PiS na Nowogrodzkiej - tak informację o koalicji skomentował na Twitterze Jarosław Duda, szef Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku.

Oto cena koalicji. Zobacz, co oprócz stanowisk PiS obiecało Bezpartyjnym Samorządowcom

 • Rozbudowa sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku w kierunku Międzylesia (Wrocław-Kłodzko-Międzylelsie-granica państwa)
 • Wpisanie do rozporządzenia Rady Ministrów o sieci dróg krajowych i autostrad drogi S8 Kobierzyce-Kłodzko-Boboszów z przebiegiem i węzłem w okolicach Sobótki oraz opracowanie studium dla przyszłej drogi mającej połączyć węzeł S8 Sobótka z węzłem S3 w Bolkowie przez Świdnicę i Świebodzice oraz zlecenie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub budowy dróg krajowych łączących węzeł S3 w Bolkowie z Wałbrzychem i Jelenią Górą.
 • Utrzymanie większość zjazdów z A4 po planowanej modernizacji autostrady
 • Wpisanie do nowego kontraktu wojewódzkiego i przystąpienie do realizacji obwodnic Dzierżoniowa, Złotoryi, Boguszowa-Gorce, Góry, wschodniej obwodnicy Wrocławia oraz Strzegomia, Świdnicy, Ścinawy wraz z mostem na Odrze, Milicza.
 • Przekazanie na rzecz samorządu województwa w celu ich reaktywacji, nieczynnych linii kolejowych
 • Obniżenie o 15 proc. podatku miedziowego oraz wprowadzenie udziału samorządu w tym podatku z dniem 1 kwietnia 2019 r.
 • Budowa parku technologicznego w Lubinie
 • Wsparcie użeglowienia Odrzańskiej Drogi Wodnej
 • Wsparcie rozwoju Stawów Milickich
 • Stworzenie programu walki ze smogiem dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem
 • Budowa nowego szpitala onkologicznego
 • Wsparcie budowy Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej we Wrocławiu i Ośrodka Senioralnego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocłaawiu
 • Wsparcie infrastruktury uzdrowiskowej na Dolnym Śląsku
 • Wzmocnienie ochrony miejsc pamięci narodowej
 • Wsparcie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie oraz stadionu klubu Górnik Nowe Miasto Wałbrzych
 • Działania na rzecz stworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Kotlinie Jeleniogórskiej

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.11.2018, 14:17

A kto będzie rządził w powiecie ? Na razie ogłosili przerwe bo nie wybrali nawet Przewodniczącego !!! I pewnie telefon od Adama L rozwiąze sprawe dylematów miejscowego PiS.

20.11.2018, 01:58

Można negować różne koalicje, ale jak PO może zawierać koalicję z PiS. Takiego zakłamania i obłudy nikt się nie spodziewał. Schetyna, Nowacka i Szłapka przyjeżdżali i zachwalali swoich kandydatów KO i efekt po wyborach: wybrani nowi radni KO Legnicy zawierają koalicję z PiS. Nigdy więcej nie zagłosuję na tych kłamców i obłudników z KO. Oni są jeszcze gorsi niż z PiS.

19.11.2018, 13:39

Oby y sie nie przejechali na tych obietnicach bo znając pisich, będą obiecywać a niewiele robić tak długo aż podkupią te brakujące szable a potem wykopią koalicjanta, który za dużo żąda.

17.11.2018, 13:18

głosowałem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

17.11.2018, 01:09

Mamy dość PiS i chyba coś ci się pomieszało, ale ja oglądasz tylko TVP propagandową i polityczną TV to co się dziwić

17.11.2018, 01:06

Tępak PiSowski jesteś

17.11.2018, 00:49

Nie myślałem że można aż tak nisko upaść. Bezpartyjni samo... to dnom podobne do kukiz ONI to koalicjanci PiS. Oszuści

17.11.2018, 00:47

Ty chory jesteś i nic nie rozumiesz

17.11.2018, 00:45

Zdradzieckie mordy tej niby bezpartyjnej zgrai, sprzedajnej grupy oddali co mieli. Przykre jest to że powołując się na wyższe cele jest się nikim!!! Tacy są właśnie bezpartyjni samorządowcy .

16.11.2018, 14:53

Naiwni, "bufetowa" w 2015 w Lubinie pokazywała gotową ustawę o zniesieniu podatku miedziowego! I co? Znowu obiecanki! A za rok, gdy rząd się zmieni, kogo będziecie po rękach całować?

15.11.2018, 20:52

A ta baba inteligencję ma w...kroczu.

15.11.2018, 20:49

Dobrał manekinów, karierowiczów, misiewiczów, caryce, szczekających kundelków, koryciarzy, powiatowe broszki i leje yntelygentów i safanduły z PO. Ale heca !

15.11.2018, 20:18

Polska Intensywnie Skubana

15.11.2018, 20:12

juz od trzech lat to mamy dosc pisu chyba, bo ciągle peo sluzy do zaslaniania duuuużo więksych wtop. A te bezpartyjne france zdobyły zaufanie wyborców właśnie na bezpartyjności. Sprzedajne dzi..ki. Judasze

15.11.2018, 16:53

przeczytajcie może najpierw te obietnice. WODA. No nie ma tu nic rewelacyjnego. Najbardziej śmieszy "sieć dróg ekspresowych". Co one będą budowane w poprzek czy równoległe wzdłuż siebie??? I ile ich ma być 20? Droga, której pis nie może skończyć od 3 lat nagle stała się częścią obietnicy. łaskawie pozostawią kilka zjazdów z dotychczasowych. A potem to już woda. Szkoda, że nie obiecali nowej 2 nowych ławek w parku w Głogowie oraz chodnika pod mięsnym w Oławie. Żenada. Nam się nic nie poprawi, poszło o stołki, których nie mogła zaoferować opozycja. To było mocno nieuczciwe.

15.11.2018, 16:46

Pojechałem na wczasy i bardzo się cieszę, że były nieudane, bo nie chciało mi się jechać.
Wstydziłeś się przed samym sobą głosować na pis? I słusznie.

15.11.2018, 16:43

Nie mamy dosyć po. mamy dosyć hipokryzji, zakłamania i złodziejstwa jakie funduje nam pis.

15.11.2018, 16:41

Kupują koalicję Twoimi pieniędzmi i ty się jeszcze cieszysz? Że zrobią to co powinni zrobić, ale za to przytulą 10 razy większe profity? Nie żenuj. Poza tym to jest korupcja polityczna. jak można obiecywać złote góry (zresztą 2 raz te same) i płacić za to przekonanie koalicjanta publicznymi pieniędzmi, Opozycja nie miała takiej możliwości. A co pis jest warty to chyba widać po 3 latach nierządów.

15.11.2018, 14:38

Obiecanki cacanki ;Uwierzę gdy zobaczę chociaż połowę zrealizowanych obietnic jarkaczowych przy zadników;

14.11.2018, 21:29

Brawo, to ciekawe jakie inne podatki podniosą aby zrekompensować obniżony podatek od kopalin. Czy teraz cała Polska złoży się na Dolny Śląsk? Po co jakieś oceny skutków regulacji, uzgodnienia konsultacje społeczne. A jak się koalicja rozpadnie to podatek od kopalin x2, zero inwestycji ....

14.11.2018, 21:06

Urząd Marszałkowski zlecił PO-wskiej firmie budowę portalu internetowego za 66 milionów złotych :-)

14.11.2018, 20:35

Ja bym się nie cieszył na zapas. A co jeśli PIS przegra wybory parlamentarne? Musicie się chyba spieszyć i projekty rysować na kolanie. Pazerni jesteście

14.11.2018, 20:35

Ja bym się nie cieszył na zapas. A co jeśli PIS przegra wybory parlamentarne? Musicie się chyba spieszyć i projekty rysować na kolanie. Pazerni jesteście

14.11.2018, 18:21

A czy ty blaznie rozumiesz, że to jest korupcja? Kolejna władza uzna, że jej te ustalenia nie obowiązują i przy takim sposobie myślenia jak twój wszystko będzie w porządku. Co więcej - nie będzie decydować sensownosc inwestycji tylko układy i ukladziki. A za chwilę się okaże, że UE nie będzie chciała dopłacać do watpliwych biznesów.

14.11.2018, 18:21

A czy ty blaznie rozumiesz, że to jest korupcja? Kolejna władza uzna, że jej te ustalenia nie obowiązują i przy takim sposobie myślenia jak twój wszystko będzie w porządku. Co więcej - nie będzie decydować sensownosc inwestycji tylko układy i ukladziki. A za chwilę się okaże, że UE nie będzie chciała dopłacać do watpliwych biznesów.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3