PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za...

  PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za jaką cenę

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za jaką cenę
  Jest ostateczne porozumienie Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Oba ugrupowania zawarły dziś koalicję i będą rządziły Dolnym Śląskiem. W zamian za poparcie Samorządowców, rząd ma obniżyć podatek od kopalin, na czym bardzo zależało temu ugrupowaniu. Zgodnie z naszymi zapowiedziami, Bezpartyjni Samorządowcy dostaną też stanowisko marszałka Dolnego Śląska - będzie nim nadal Cezary Przybylski. Ale to dopiero początek długiej listy obietnic, jaką Samorządowcom złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Zobacz, jaka będzie cena koalicji.
  PiS przejmuje władzę na Dolnym Śląsku. Jest koalicja. Oto za jaką cenę
  Prawo i Sprawiedliwość ma w sejmiku 14 radnych, a Koalicja Obywatelska - 13. Żadna z tych partii nie może rządzić województwem bez Bezpartyjnych Samorządowców, którzy mają 6 radnych. Od czasu ogłoszenia wyników wyborów z Bezpartyjnymi rozmawiali ludzie Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wiadomo było jednak od początku, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma o wiele więcej do zaoferowania BS.

  Dziś koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców stała się faktem. Umowę koalicyjną podpisali w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, Cezary Przybylski - marszałek Dolnego Śląska, Robert Raczyński - prezydent Lubina oraz Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera.

  PiS zaoferowało Bezpartyjnym trzy miejsca w zarządzie, w tym stanowisko marszałka, którym pozostanie Cezary Przybylski. Mówi się także, że dochodzą do tego stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, w tym w zarządzie potentata miedziowego, spółce KGHM. PiS zostawi sobie stanowisko przewodniczącego sejmiku - będzie nim najpewniej Andrzej Jaroch i dwóch wicemarszałków. Tu wymienia się obecnego wicewojewodę Kamila Zielińskiego i Marcina Krzyżanowskiego.

  Będą także rządowe pieniądze na inwestycje na Dolnym Śląsku. Chodzi o budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej oraz Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie. We Wrocławiu z rządową pomocą powstanie zaś nowy szpital onkologiczny.

  Jednym z podstawowych celów Bezpartyjnych było zniesienie podatku od kopalin. To danina, którą musi płacić KGHM. Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość trzy lata temu w kampanii wyborczej obiecywało zniesienie tego podatku. Dziś rząd zadeklarował, że obniży ten podatek o 15 procent.

  - Nie kierujemy się interesem politycznym. Zawarliśmy koalicję, która daje gwarancję rozwoju Dolnego Śląska. Cieszę się, że osiągnęliśmy kompromis - powiedział tuż po podpisaniu umowy prezydent Lubina Robert Raczyński.
  Wiceprezes partii Adam Lipiński stwierdził, że Dolny Śląsk jest dobrym przykładem tego, jak można się porozumieć. - Pokazaliśmy, że potrafimy się porozumieć. Mam nadzieję, że to dopiero początek - mówił Adam Lipiński, wiceprezes PiS.

  - Bardzo mocno liczę na współpracę z nowym zarządem i sejmikiem. Od samego początku mówiłem, że stolica potrzebuje regionu, a region stolicy, jeżeli chcemy budować silny Dolny Śląsk - tak przejęcie władzy na Dolnym Śląsku przez PiS komentuje dla portalu GazetaWroclawska.pl Jacek Sutryk, prezydent elekt Wrocławia. Sutryk dodaje, że widzi wiele obszarów do współpracy i bardzo chętnie spotka się z nowymi władzami województwa, aby je omówić.

  - Nadal wierzę, że radni sejmiku dolnośląskiego robią wszystko, aby obronić nasz region przed decyzjami zapadającym w centrali PiS na Nowogrodzkiej - tak informację o koalicji skomentował na Twitterze Jarosław Duda, szef Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku.

  Oto cena koalicji. Zobacz, co oprócz stanowisk PiS obiecało Bezpartyjnym Samorządowcom


  • Rozbudowa sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku w kierunku Międzylesia (Wrocław-Kłodzko-Międzylelsie-granica państwa)
  • Wpisanie do rozporządzenia Rady Ministrów o sieci dróg krajowych i autostrad drogi S8 Kobierzyce-Kłodzko-Boboszów z przebiegiem i węzłem w okolicach Sobótki oraz opracowanie studium dla przyszłej drogi mającej połączyć węzeł S8 Sobótka z węzłem S3 w Bolkowie przez Świdnicę i Świebodzice oraz zlecenie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub budowy dróg krajowych łączących węzeł S3 w Bolkowie z Wałbrzychem i Jelenią Górą.
  • Utrzymanie większość zjazdów z A4 po planowanej modernizacji autostrady
  • Wpisanie do nowego kontraktu wojewódzkiego i przystąpienie do realizacji obwodnic Dzierżoniowa, Złotoryi, Boguszowa-Gorce, Góry, wschodniej obwodnicy Wrocławia oraz Strzegomia, Świdnicy, Ścinawy wraz z mostem na Odrze, Milicza.
  • Przekazanie na rzecz samorządu województwa w celu ich reaktywacji, nieczynnych linii kolejowych
  • Obniżenie o 15 proc. podatku miedziowego oraz wprowadzenie udziału samorządu w tym podatku z dniem 1 kwietnia 2019 r.
  • Budowa parku technologicznego w Lubinie
  • Wsparcie użeglowienia Odrzańskiej Drogi Wodnej
  • Wsparcie rozwoju Stawów Milickich
  • Stworzenie programu walki ze smogiem dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem
  • Budowa nowego szpitala onkologicznego
  • Wsparcie budowy Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej we Wrocławiu i Ośrodka Senioralnego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocłaawiu
  • Wsparcie infrastruktury uzdrowiskowej na Dolnym Śląsku
  • Wzmocnienie ochrony miejsc pamięci narodowej
  • Wsparcie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie oraz stadionu klubu Górnik Nowe Miasto Wałbrzych
  • Działania na rzecz stworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Kotlinie Jeleniogórskiej


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!