Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pionier - kino z wyjątkową duszą i historią ma już 109 lat

Celina Wojda
Celina Wojda
Najstarsze kino na świecie świętuje swoje urodziny, zobaczyliśmy jakie jest w środku.

Od lat, od pokoleń, od zawsze. W tym samym miejscu, w takim samym klimacie i z taką samą duszą. Mowa o najstarszym w kinie na świecie, szczecińskim Kinie Pionier. Nie każdy wie, że właśnie teraz obchodzi swoje 109 urodziny, dlatego z tej okazji postanowiliśmy zobaczyć, co takiego się tam w środku dzieje.

Historia

„Pionier” oficjalnie działa od 26.09.1909 roku. Dlaczego więc obchodzi 109 urodziny? Bo istnieją dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię - sięgającą roku 1907 roku.

W maju 2008 magazyn sedina.pl dotarł do przedwojennych ksiąg adresowych przedstawiających stan na jesień 1908 r., w których znajduje się „Welt-Theather” kierowany przez Alberta Pitzkego. W innej księdze, oddanej do druku jesienią 1907 r. także znaleziono informacje o kinie działającym przy obecnej al. Wojska Polskiego. Jako dowód ciągłości istnienia kina od 1907 r., świadczy też reklama z 1943 r. która podaje wiek kina „Welt-Theater” na 36 lat.

Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert. Ale kino bardzo szybko zostało sprzedane Albertowi Pietzke.

Od 1999 roku współwłaścicielami są: Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk. Kino od 1950 roku nosi nazwę „Pionier”. W sierpniu 2005 roku kino „Pionier” wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najdłużej działające w tym samym miejscu kino na świecie.

Kino
Od początku kino pokazuje ambitne filmy, które nie zawsze można zobaczyć w multipleksach.

Kino posiada dwie sale: główną (historyczną) oraz Kiniarnię, która została stworzona w 2002 roku. Zarówno w jednej, jak i w drugiej sali filmy są wyświetlane przy użyciu cyfrowego projektora. W sali historycznej (górnej) można usiąść w wygodnych, komfortowych i szerokich fotelach. Kiedyś było tam miejsce dla 102 widzów, dzisiaj tylko dla 82.

- Zmniejszyliśmy liczbę krzeseł, bo uważamy, że w kinie musi być wygodnie - mówi Jerzy Miśkiewicz.

Druga sala Kiniarnia także ma swój klimat. Można tam oglądać filmy przy lampce wina, małych przekąskach, ale także przy dźwięku projektora. W Kiniarni stoi pianino, które zostało wyprodukowane w Szczecinie w 1898 roku.

Ten dość niesamowity klimat Kiniarni chętnie wykorzystywany jest do różnych ceremonii i specjalnych imprez.

- Mieliśmy już tu nie jedne oświadczyny, rocznice, urodziny - różne uroczystości, ta sala ma naprawdę coś takiego wyjątkowego w sobie - podkreśla Jerzy Miśkiewicz. - Ostatnio mieliśmy też wyjątkowy seans, bo w pierwszą rocznicę ślubu przyszło do nas małżeństwo z własnym filmem, który był też niespodzianką dla pani.

Urodziny

Kino Pionier postanowiło swoje urodziny w tym roku świętować dość specjalnie. Przygotowano dla widzów i sympatyków „Pioniera” specjalne seanse filmowe.

- Każdy rok powyżej setki trzeba hucznie świętować - twierdzi Jerzy Miśkiewicz. - Dlatego i my postanowiliśmy 109 urodziny uczcić naprawdę dobrym kinem. Chcemy pokazać nieprzeciętne obrazy. To będą filmy kierowane dla młodych naszych widzów jak i do dorosłych. Wszystkie w urodzinowej cenie.

I tak od piątku do niedzieli można będzie zobaczyć dwa filmy przedpremierowe „Śmietanka towarzyska” Woody’ego Allena i „Boska Florence” z Meryl Streep. Zaprezentowany zostanie m.in.: film dokumentalny o Korei Północnej „Pod opieką wiecznego słońca” oraz dwa obrazy kina niemego. Cena biletu to zaledwie 10,90 zł.

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński