Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nie szkodzi głowie

SN
Częste uderzanie piłki głowa nie zwiększa ryzyka urazów mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny poddali analizie wcześniejsze badania dotyczące szkodliwości gry w piłkę nożną.

Przegląd wypadł pomyślnie dla piłkarzy. Żadne z badań nie dowiodło jednoznacznie, że uderzanie piłki głową szkodzi mózgowi. Największe ryzyko takiej kontuzji występuje wtedy, gdy w meczu uczestniczą gracze w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania.

Piłka kopnięta silnie przez dorosłego piłkarza może zagrozić zdrowiu nastolatka lub dziecka - przestrzegają naukowcy.

Pogląd, że uderzanie piłki głową może być niebezpieczne dla zdrowia i powodować mikrourazy w mózgu, pojawił się w latach siedemdziesiątych. Zagadnieniem tym zajęto się poważnie, gdy byli piłkarze zaczęli się uskarżać na bóle głowy. Szczegółowe badania diagnostyczne nie wykryły jednak przyczyny tych dolegliwości. Schorzenie zaczęto nawet nazywać "migreną piłkarza", lecz termin ten dość szybko wyszedł z użycia.

- Dziś większość badaczy uważa, że podczas odbicia piłki głową wstrząs jest niewielki i nie stanowi żadnego zagrożenia. Powodem kontuzji lub urazu głowy mogą być natomiast przypadkowe uderzenia lub kopnięcia. Generalnie jednak - według autorów badań - piłka nożna jest stosunkowo bezpiecznym sportem, choć obtarcia i siniaki są w niej na porządku dziennym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński