Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłeś, tracisz auto

Andrzej Kraśnicki jr, 29 grudnia 2004 r.
Kierowcy, którzy powodują wypadki pod wpływem alkoholu, mieliby tracić samochody.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą zmienić prawo, by taka kara była możliwa. Projekt zmian w kodeksie karnym trafi wkrótce do Sejmu. Firmuje go jeden z najbardziej znanych polityków PiS, Zbigniew Wassermann.

Przepisy są rygorystyczne. Auto przepadałoby, kiedy sprawca wypadku był pod wpływem alkoholu. W projekcie określono to jako przepadek pojazdu jako przedmiotu służącego do popełnienia przestępstwa. Projektodawcy przewidzieli również przypadek, gdy auto jest własnością małżeństwa. Pijany sprawca (na przykład mąż) musiałby zapłacić połowę jego wartości.

Skąd te pomysły? To między innymi wyniki sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badania opinii społecznych Pentor. 64 procent ankietowanych poparło pomysł konfiskaty aut pijanych piratów drogowych. Tak duże poparcie to z kolei efekt danych upublicznianych przez policję.

W Zachodniopomorskiem w grudniu, w ciągu jednego dnia, złapano aż 20 pijaków za kierownicą. W sumie od początku miesiąca do 28 grudnia złapano 283 takich kierowców. Jeden z nich spowodował największą tragedię ostatnich lat na drogach naszego regionu: pędząc i wyprzedzając w niedozwolonym miejscu doprowadził do czołowego zderzenia dwóch aut. Zginęło 5 osób.

Więcej w papierowym wydaniu "Głosu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński