Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pikieta uczniów, rodziców i nauczycieli przed Kuratorium Oświaty. Szczecin dołączył do ogólnopolskiego protestu [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Akcja protestacyjna przed Kuratorium Oświaty w Szczecinie w Dzień Edukacji Narodowej 2022
Akcja protestacyjna przed Kuratorium Oświaty w Szczecinie w Dzień Edukacji Narodowej 2022 Andrzej Szkocki
W Dniu Edukacji Narodowej przed Kuratorium Oświaty w Szczecinie odbyła się szczecińska odsłona ogólnopolskiej akcji protestacyjnej #KartkadoCzarnka.

"Spieszmy się kochać nauczycieli, tak szybko odchodzą" - to hasło, które pojawiło się na kilku transparentami protestujących uczniów. Mówili oni o trudnej sytuacji w szkole, braku nauczycieli, zastępstwach i lekcjach, które się nie odbywają, bo nie ma kto ich prowadzić.

– Przyszłam, ponieważ jestem załamana reformą edukacji i tym, co się dzieje w naszych szkołach. Bardzo boję się nowej matury. Nauczyciele do tej pory nie wiedzą, co się na niej pojawi, a mamy połowę października – mówi Zuzanna Jeleniewska, maturzystka z XI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. – Znowu jestem rocznikiem doświadczalnym. Kiedy zlikwidowano gimnazjum, byłam pierwszym rocznikiem, który zaczynał VII i VIII klasę, więc egzaminy ósmoklasistów nie były nam znane i nie poszły mi i moim rówieśnikom zbyt dobrze. Teraz na maturze znowu będziemy królikami doświadczalnymi.

Uczniów wspierali także rodzice i nauczyciele.

- Moja córka nadal nie ma lekcji języka angielskiego, bo nie ma nauczyciela. Wszyscy zapewniają, że to jest do nadrobienia, ale ja nie jestem tego pewna i martwię się, że córka na tym straci - mówi pani Iwona, mam uczennicy I klasy technikum.

Nauczyciele podkreślają, że ich płace cały czas są niskie, mimo podwyżek, które już dostali, a to nie zachęca do wykonywania zawodu nauczyciela.

- Oczywiście te problemy są dostrzegalne - mówi Maciej Kopeć, Członek Zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. - Ale jak byśmy popatrzyli od 2017 roku, to pensje nauczycielskie wzrosły o 36 proc. Kolejna podwyżka jest planowana od stycznia 2023 r. o co najmniej 7,8 proc., czyli tak naprawdę pensje nauczycielskie w ciągu kilku lat wzrosły o 40 procent. Oczywiście ten efekt jest różnie odczuwalny, ponieważ od roku 2012 za rządów PO nie było podwyżek, więc ta skala podwyżek być może nie jest tak mocno odczuwalna.

Są dobre zmiany dla nauczyli na początku kariery?

- Nastąpiły też bardzo istotne zmiany dotyczące nauczycieli zaczynających pracę. Związki zawodowe narzekały, że na początku kariery zawodowej nauczyciel mało zarabia, dlatego pierwsze zmiany dotyczyły programu dla młodych nauczycieli 1000+. Kolejna podwyżka także jest bardzo istotna dla nauczyciela rozpoczynającego pracę, ale każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie przyniesie ona efektu natychmiastowego. Tutaj często widać hipokryzję związku zawodowego, bo główną bazą związków zawodowych jest nauczyciel dyplomowany, a skala podwyżki dla nauczycieli o wyższym stopniu awansu zawodowego nie jest aż tak wysoka jak dla nauczycieli rozpoczynających pracę i stąd wynika niezadowolenie. Jeśli chodzi o nauczycieli rozpoczynających pracę, to sam będąc kuratorem oświaty w 2006 roku, wydawałem zgody na pracę dla nauczycieli nieposiadających kwalifikacji, zwłaszcza w małych miejscowościach. Patrząc statystycznie na bazę nauczycieli, która jest uruchomiona w kuratorium, widać, że wskaźniki są powtarzalne. Zdajemy sobie sprawę, jaka jest średnia wieku nauczycieli - w okolicach 55 lat - stąd program szybszej ścieżki awansu zawodowego dla nauczycieli, którzy zaczynają pracę. Początek roku to zawsze okres, w którym jeszcze trwają ruchy kadrowe. Jest to zjawisko powtarzalne od lat - dodał Maciej Kopeć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński