Pierwszy przeszczep płuc w tym roku w Polsce przeprowadzono...

  Pierwszy przeszczep płuc w tym roku w Polsce przeprowadzono w Zdunowie

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Pierwszy przeszczep płuc w tym roku w Polsce przeprowadzono w Zdunowie
  Szpital w Zdunowie otworzył tegoroczną listę operacji przeszczepienia płuc w naszym kraju. 3. stycznia odbyło się tam pierwsze takie przeszczepienie w 2019 roku w Polsce. Nowe płuca i nowe życie otrzymał 51-letni pacjent ze Śląska.
  Pierwszy przeszczep płuc w tym roku w Polsce przeprowadzono w Zdunowie
  Pacjent, który jako pierwszy w tym roku został poddany tej operacji chorował na rozedmę płuc w przebiegu niedoboru enzymu alfa-1-antytrypsyny, choroby uwarunkowanej genetycznie.

  Przygotowania do przeszczepów płuc w szpitalu w Zdunowie trwały już od 1996 roku. Odbywały się szkolenia, specjaliści jeździli po wiedzę poza Polskę a nawet kontynent. Dzięki tej wiedzy transplantolodzy ze Zdunowa, jako pierwsi dokonali przeszczepu płuca od żywego dawcy.
  Ojciec oddał wtedy płat swojego płuca synowi. Niestety cztery dni po operacji syn zmarł z powodu infekcji, która wdała się z macierzystego płuca. Przeprowadzona operacja dawała jednak podwaliny do dalszej pracy i rozwoju szczecińskich specjalistów.

  Pierwszego przeszczepu płuc od zmarłego dawcy, dokonano w Szczecinie w 2011 roku. Pacjentką była 57-letnia mieszkanka Koszalina, która chorowała na rozedmę płuc.

  W Polsce poza Szczecinem przeszczepy płuc przeprowadzają ośrodki w Zabrzu i Poznaniu.

  Operację przeszczepu dokonuje się sekwencyjnie. Najpierw usuwa się płuco gorsze, wszczepiając nowe od dawcy, potem lepsze w przypadkach, kiedy przeszczepiamy oba płuca. Balansuje się wtedy na granicy życia, dlatego pacjent podłączony jest do specjalnego urządzenia, sztucznego płuca, które pozwala utrzymać go przy życiu. Specjaliści zespalają tętnice, oskrzela, żyły. Płuco przywiezione od dawcy jest wielkości pięści i podobnie wygląda. Kiedy trafia do klatki piersiowej chorego zaczyna napływać krwią, rozpręża się, różowieje, powiększa.

  ZOBACZ TEŻ: Kulisy zdrowia: Gorączka, katar, ból gardła? Nie posyłaj dziecka do przedszkola czy szkoły [WIDEO]


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »