MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajęli się zmianą Regulaminu Sejmu w związku ze stanem wyjątkowym. Projekt trafił do komisji

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Pierwszy dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się zmianą Regulaminu Sejmu w związku ze stanem wyjątkowym
Pierwszy dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się zmianą Regulaminu Sejmu w związku ze stanem wyjątkowym adam jankowski / polska press
O godzinie 10 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Jednak chwilę po 12.20 posłowie zajęli się projektem zmiany Regulaminu Sejmu w związku ze stanem wyjątkowym. Chodzi między innymi o większość jaką przegłosowane ma być przedłużenie stanu. Z obrad wykluczony został poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Projekt ponownie został skierowany do komisji

Chwilę po godzinie 12.20 posłowie zajęli się projektem uchwały ws. zmiany Regulaminu Sejmu RP. Chodzi o usprawnienie procesu przedłużania stanu wyjątkowego. Debata zakończyła się chwilę przed godziną 14. Projekt ponownie został skierowany do komisji.

Projekt zawiera regulacje dotyczące stanów nadzwyczajnych, w tym rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego, stanu wyjątkowego czy wniosku premiera o wyrażenie zgody na przedłużenie stanu klęski żywiołowej.

Projekt zakłada, że rozporządzenia prezydenta byłyby rozpatrywane niezwłocznie po ich przesłaniu do Sejmu. W debacie we wspomnianych sprawach nie będzie możliwe zgłaszanie wniosków formalnych dotyczących przerwania, odroczenia lub zamknięcia posiedzenia Sejmu. Głosowanie ma odbywać się z kolei niezwłocznie po zakończeniu debaty.

Także zakłada on między innymi, że Sejm będzie głosował wniosek o przedłużenie stanu nadzwyczajnego zwykłą większością głosów.

"PiS nie ma większości"

Kluby oraz koła opozycyjne zwracały uwagę na fakt, że proponowana zmiana jest związana z tym, że Prawo i Sprawiedliwość nie mają większości, a tym samym boją się, że nie uda przedłużyć się stanu wyjątkowego.

- Procedowana zmiana Regulaminu Sejmu świadczy o jednym, Prawo i Sprawiedliwość ma świadomość, że nie posiada w Sejmie większości 231 posłów - mówił w imieniu KO Tomasz Głogowski.- Rządy mniejszościowe mogą funkcjonować, ale stan nadzwyczajny to nie błahostka, którą można przedłużyć zwykłą większością. To kuriozum pokazuje intencję wniosku prezydenta: przepchnąć go jak najszybciej - podkreślił.

Posłanka Katarzyna Kotula z Lewicy także podkreśliła tę kwestię. - Dziś, miesiąc po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, nieaktualne są wasze argumenty. Straszyliście manewrami Zapad na wschodniej granicy, które już się skończyły - dodała.

- Dziś słyszymy, że presja migracyjna nie ustała. To co pokazaliście w poniedziałek na konferencji, to zwykła manipulacja. Chcecie jedynie, aby nikt nie patrzył wam na ręce. Jesteście mistrzami manipulacji, chcąc wzbudzić w obywatelach strach - zaznaczyła Kotula.

Poseł PSL Jan Łopata zapowiedział, że jego ugrupowanie złoży własny projekt zmiany Regulaminu Sejmu.

- Happeningi ministra bezpieki i jego pomagierów z ostatnich dni pokazują, że rząd nie wie co robi. Poparliśmy wprowadzenie stanu wyjątkowego. Nie lękamy się widoku munduru polskiego żołnierza. Koło Konfederacja nie będzie dorabiać specjalnych teorii: macie nasze głosy w tej sprawie, ale nie gmerajcie w regulaminie - zaapelował do rządzących poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Poseł Braun wykluczony z obrad

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun został wykluczony z obrad po tym, jak był na sali bez maseczki. uwagę zwrócił mu zarówno wicemarszałek Piotr Zgorzelski, jak i poseł Polski 2050 Wojciech Maksymowicz.

- Uważam, że na naszych oczach mamy do czynienia z naruszaniem powagi decyzji marszałka. Pan poseł Barun przychodzi obok nas bez maseczki. Oczywiście ma prawo do ignorancji, nie jest ekspertem w sprawach medycznych, o których się często wypowiada - mówił Maksymowicz.

Marszałek przywołał Grzegorza Brauna do porządku i nakazał po raz kolejny założenie maseczki, czego poseł nie wykonał. Tym samym polityk został wykluczony z obrad Sejmu i musiał opuścić salę posiedzenia.

Komisja przyjęła projekt

We wtorek sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajęła się projektem zmian w Regulaminie Sejmu. Propozycje zmian przedstawił poseł PiS Jarosław Zieliński. Podczas głosowania 8 posłów poprało projekt bez poprawek, przeciw było 6, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie opozycji wskazywali, że zmiana Regulaminu ma służyć temu, aby zwykłą większością głosów sprawić, by na granicy polsko-białoruskiej nie mogło być dziennikarzy.

Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula zgodziła się, że nie ma konstytucyjnego wymogu dotyczącego głosowania w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego, „ale to do czego próbujecie nas dzisiaj tutaj zachęcić to po prostu pójście na łatwiznę" .
Poseł Polski 2050 Wojciech Maksymowicz zgłosił cztery poprawki, jednak zostały odrzucone. Dotyczyły między innymi tego, że posłowie mieliby cały czas prawo do składania wniosków o przerwanie, odroczenie lub zamknięcie posiedzenie w trakcie.

Stan wyjątkowy zostanie przedłużony?

We wtorek Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta o przedłużenie obowiązywania stanu wyjątkowego.

Kilka godzin po konferencji prasowej rzecznika rządu prezydent Andrzej Duda poinformował, że w jego ocenie „wprowadzenie stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni będzie uzasadnione” i zapewnił, że przychyli się do przedłużenia stanu wyjątkowego.

Według harmonogramu posiedzenia wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego zostanie rozpatrzony w czwartek o godzinie 21.00. Głosowanie natomiast przewidziano na godzinę 22.

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, który obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na okres 30 dni jednak rządzący nie wykluczają wydłużenia go, jeśli będzie to konieczne.

Rząd, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego, argumentował, że reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Władze Białorusi mają przerzucać migrantów na granice Polski, Litwy oraz Łotwy, by wywrzeć presję na Unii Europejskiej i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajęli się zmianą Regulaminu Sejmu w związku ze stanem wyjątkowym. Projekt trafił do komisji - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński