Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Zachodniopomorskie Dni Onkologii. Rozwój diagnostyki sukcesem współczesnej onkologii

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
- O połowę zmniejszyliśmy w ostatnim czasie częstość występowania raka jajnika w Zachodniopomorskiem - tylko dzięki badaniom genetycznym i kwalifikowaniu pacjentek do zabiegów profilaktycznych - podkreśla prof. Tomasz Byrski, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik oddziału Klinicznego Onkologii i Chemioterapii PUM w Szczecinie. - W ostatnich latach województwo zachodniopomorskie odnotowuje największy w całej Polsce spadek zachorowań na raka jajnika!

Województwo zachodniopomorskie jest pod tym względem regionem modelowym - podkreślają naukowcy. - Dzieje się tak, bo większość pacjentów jest już w bazie danych poradni genetycznych. Trafiły tam dzięki wdrażaniu w naszym województwie wieloletnich programów prowadzonych przez lekarzy rodzinnych.

- Tak więc pacjentka, która dzisiaj trafia na leczenie, w większości przypadków miała już zdiagnozowaną mutację poprzez badanie krwi - zauważa prof. Tomasz Byrski.

Bo nowotwór to choroba DNA, czyli informacji. Odpowiednia diagnostyka i leczenie nowoczesnymi lekami przyczyniającymi się do śmierci komórek z uszkodzeniem może się zakończyć sukcesem i dzieje się tak coraz częściej! Wiadomość o chorobie już nie musi oznaczać wyroku śmierci.

Ostatnie lata to dla medycyny ogromny rozwój

Olbrzymi postęp odnotowano również w leczeniu chorób onkologicznych. Pojawiają się nowe terapie i nowe metody operacyjne, które dają pacjentom perspektywę dłuższego życia i lepszego jego komfortu. Co ważne, ten postęp staje się stopniowo dostępny dla coraz większych grup pacjentów. Wymaga jednak nieustannej aktualizacji wiedzy przez lekarzy. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom i chcąc podzielić się doświadczeniami ze specjalistami z całej Polski, szczecińscy specjaliści zorganizowali w hotelu Courtyard by Marriott I Zachodniopomorskie Dni Onkologiczne. Wykłady przygotowali najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach, autorytety z onkologii klinicznej, ginekologii onkologicznej i chirurgii. Mottem przewodnim Konferencji był "Rozwój diagnostyki sukcesem współczesnej onkologii".

W czasie dwudniowej konferencji rozmawiano o nowoczesnych metodach diagnostyki i leczenia nowotworów. Zwracając przy tym uwagę na profilaktykę i badania genetyczne.

- Nowotwory, które występują w polskiej populacji, są nowotworami, które w pewnej części są uwarunkowane genetycznie. Ale pacjent powinien wiedzieć, że są badania profilaktyczne - mówił prof. Byrski. - Bo świadomość chorób nowotworowych, najczęściej opiera się u nas na tym, co nas spotyka, w rodzinie. Dlatego każdy powinien wiedzieć, czy matka, ojciec i rodzeństwo chorowali na nowotwory i poddać się badaniom genetycznym.

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mają unikalną możliwość wykonywania takich badań na miejscu. W Szczecinie działa bowiem pierwsza onkologiczna poradnia genetyczna, w której wprowadzono diagnostykę nosicielstwa mutacji genów predyspozycji do nowotworów. Jej kierownikiem jest prof. Jan Lubiński.

Naukowcy biorący udział w konferencji zwrócili też uwagę na zmianę podejścia do leczenia nowotworów. Jeszcze dziesięć lat temu ich leczenie opierało się o lokalizację narządową.

- Dzisiaj od tego odchodzimy - twierdzi prof. Jan Lubiński. - Zaczynamy się skupiać na podłożu molekularnym. Nie tylko przy nowotworach piersi i jajnika, ale również jelita grubego. To są te nowotwory, których podłoże genetyczne ma znaczenie w doborze odpowiedniego leczenia.

Profesor podkreślił, że dzisiejsza onkologia kliniczna to tak naprawdę ukierunkowanie w stronę nowoczesnych terapii opartych o podłoże molekularne.

- Coraz częściej więc odchodzimy od toksycznych leków cytostatycznych, popularnej chemioterapii, na korzyść właśnie immunoterapii.

- Leczenie tymi lekami zdecydowanie wydłużyło okresy remisji i przeżycia - zapewnia prof. Anita Chudecka- Głaz, ginekolog onkolog. - Zauważamy znaczącą poprawę.

Dlatego leczenie powinno być prowadzone w ośrodkach, w których gwarantowana jest opieka kompleksowa. Tylko ona tak naprawdę gwarantuje wdrożenie odpowiedniego leczenia. A tak, niestety, jeszcze nie jest. Przykład. Obecnie refundowana jest procedura polegająca na tym, że każda osoba z rozpoznaniem raka jajnika powinna zrobić badanie mutacji somatycznej guza. Ze statystyk wynika jednak, że badanie to jest wykonywane najwyżej na poziomie 30-40 proc.

- Badanie, które jest podstawą myślenia o wdrożeniu nowoczesnego leczenia lekami! - podkreśla prof. Chudecka-Głaz.

Organizatorami Konferencji był oddział Onkologii Klinicznej szpitala klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie i Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt szpitala klinicznego nr 2 PUM. Patronatem honorowym Konferencję objął wojewoda zachodniopomorski, a merytorycznym Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński