MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wszczepienie wewnętrznych stentów moczowodowych. Ratunek dla pacjentów w szpitalu na Pomorzanach

Lekarze ze szpitala na Pomorzanach w Szczecinie dokonali pierwszego wszczepienia wewnętrznych stentów moczowodowych
Lekarze ze szpitala na Pomorzanach w Szczecinie dokonali pierwszego wszczepienia wewnętrznych stentów moczowodowych archiwum
Lekarze ze szpitala na Pomorzanach w Szczecinie dokonali pierwszego wszczepienia wewnętrznych stentów moczowodowych. Jak się dowiedzieliśmy, dwie wykonane w sierpniu operacje się udały – pacjenci (kobieta i mężczyzna) wyszli do domu już na drugi dzień po zabiegu. Są w dobrym stanie. Czują się świetnie.

Lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala przy al. Powstańców Wielkopolskich po raz pierwszy przeprowadzili zabieg wszczepienia wewnętrznych, zaawansowanych technologicznie stentów moczowodowych. To ratunek dla pacjentów cierpiących na zwężenie moczowodów.

Zwężenie moczowodów powodujących w konsekwencji wodonercze, czyli utrudnienie odpływu moczu z nerki, to schorzenie, które występować może np. wskutek ucisku z zewnątrz przez guz nowotworowy, przebytych operacji ginekologicznych czy zabiegów radioterapii narządów miednicy. Może mieć również charakter wrodzony. Spowodowane zwężeniem zaleganie moczu w nerkach prowadzi do niszczenia ich miąższu, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego, infekcji układu moczowego, a także tworzenia kamieni nerkowych.

Do tej pory ratunkiem były próby rozległych operacji naprawczych lub przewlekłe cewnikowanie wewnętrzne. W sierpniu urolodzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie przeprowadzili wszczepienie stentów, które powiększają światło moczowodu, dzięki czemu mocz swobodnie spływa do pęcherza. Cały zabieg odbywa się drogą endoskopową tzn. przez cewkę moczową, bez konieczności nacinania powłok. Prawidłowe położenie implantu kontrolowane jest za pomocą niewielkiej kamery oraz aparatu rentgenowskiego. Zastosowane stenty są znacznie lepiej tolerowane przez organizm niż te, stosowane do tej pory, które miały tendencje do pokrywania się kamieniami i należało je wymieniać po około 6-12 miesiącach.

Grafika zastosowanego stentu
Grafika zastosowanego stentu Bogna Bartkiewicz

Wszczepione stenty właściwe nie powodują podrażnień i stanów zapalnych, mogą być w ciele pacjenta nawet do trzech lat.

- Zastosowanie takich, zaawansowanych technologicznie stentów, to techniczny krok naprzód w leczeniu zwężeń moczowodów - zapewnia dr Adam Kurpik, który na początku sierpnia przeprowadził razem z dr. Januszem Lisińskim dwa pierwsze zabiegi. - Szczególnie duże nadzieje wiążemy z możliwością leczenia młodych pacjentów ze zwężeniami pooperacyjnymi, u których takie nowoczesne, niemalże bezinwazyjne zabiegi pozwalają uniknąć dużych, okaleczających operacji.

Obie operacje się udały – pacjenci (kobieta i mężczyzna) wyszli do domu już na drugi dzień. Są w dobrym stanie i czują się świetnie. Kolejni pacjenci już czekają na zabieg.

Stent to druciana siatka pokryta delikatnym materiałem z tworzywa sztucznego. Zastosowane stenty i mechanizm ich działania są podobne do tych, stosowanych przez kardiologów w zabiegach na naczyniach wieńcowych, tylko oczywiście większe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński