Pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu. Wybrano wicemarszałków

Paula Radwanowicz, Leszek Rudziński (AIP)
Pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji Grzegorz Jakubowski
- Drzwi gabinetu prezydenta Rzeczpospolitej są otwarte na dialogi i inicjatywy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Pierwszego dnia obrad wybrani zostali marszałek oraz wicemarszałkowie. Nie ma wśród nich przedstawiciela PSL.

Podczas otwartego przez marszałka-seniora pierwszego posiedzenia Sejmu obecnej kadencji prezydent Andrzej Duda w pierwszej kolejności podziękował wyborcom którzy - mając różne poglądy i głosując na różne ugrupowania - doprowadzili do sformowania rządu. Podkreślił, że wybory są najważniejszym elementem demokracji i że szeroki udział obywateli w wyborach umacnia demokrację.

Sejm/TVN24/x-news

- Demokracja pokazała swoją siłę. W każdym demokratycznym kraju władza się zmienia, raz rządzi jedna partia, raz druga. Dodał: - Tak zdecydowana wygrana jednego ugrupowania to wielkie zobowiązanie.

Podziękował też Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych oraz przywitał nowych posłów. Stwierdził, że młodzieńczy zapał razem z doświadczeniem życiowym i zawodowym mogą dać doskonały efekt dla Rzeczpospolitej.

Apelował też o wzajemny szacunek w debacie, także przy dobieraniu argumentów. - To kwestia nie tylko klimatu w jakim polski Sejm będzie pracował, to także kwestia tego jak będzie kształtowany obraz polskiej polityki – powiedział Duda. I zwrócił się do posłów z prośbą „by język parlamentarny był widziany jako język dyplomacji”. - Prosiłbym o dyskusje merytoryczne, aby granice sporu nie były przekraczane – mówił. I dodał: - Jestem pewien, że to co dla nas wspólne to Rzeczpospolita.

Kilkukrotnie podkreślił, że suwerenem jest naród. - Wyborcy opowiedzieli się za zmianą. Mam nadzieję, że te zmiany nastąpią, że zostaną przegłosowane. Nasze zadanie polega na tym aby realizować to, do czego w kampanii wyborczej się zobowiązaliśmy – powiedział prezydent podczas pierwszego posiedzenia Sejmu tej kadencji.

- Ludzie oczekują tego że będą żyli bardziej dostatnie, że stopa życiowa osiągnie taki poziom jak na Zachodzie – powiedział odnosząc się przy tym do emigracji młodych Polaków i stwierdzając, że to jedno z głównych zadań które musi być zrealizowane.

I zadeklarował: - Będziemy prowadzili w kancelarii swoiste dyżury. Dyżury będą się odbywały w czwartki. I zapewnił: - Drzwi gabinetu prezydenta Rzeczpospolitej są otwarte na dialogi i inicjatywy. Korzystajcie z gabinetu prezydenta.

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji premier Ewa Kopacz złożyła dymisję swojego rządu. W skrócie podsumowała też rząd PO-PSL i skrytykowała rządy PiS-u z lat 2005-2007.

Na początku premier Ewa Kopacz złożyła podziękowania. - Pełnienie funkcji premiera to był wielki honor. Praca z wami to był wielki zaszczyt. Dziękuję.

Po chwili odniosła się do wyboru Polaków z 25 października: - Demokracja właśnie na tym polega, że co jakiś czas władza się zmienia. Dziś pełnię władzy przejmuje PiS. Stało się to w ramach wolnych wyborów i my, choć się nie cieszymy, tę decyzję szanujemy. Życzę wam powodzenia, bo od waszej solidarności, zaangażowania będzie zależał los Polski – powiedziała Kopacz.

- Nie będzie wam łatwo bo sukces zależy od punktu odniesienia. Życzę wam żebyście zrobili wszystko lepiej niż Platforma Obywatelska, ale ostrzegam - nie będzie wam łatwo żebyście byli lepsi. Musielibyście wybudować ponad 3 tys. km dróg i autostrad, zapewnić najwyższy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej ale przede wszystkim poprawić bądź utrzymać obecny stan w którym najwięcej ludzi w historii Polski ma pracę. Teraz to jest 16 mln ludzi a bezrobocie jest jednocyfrowe. Życzę Wam również, byście nie zaprzepaścili osiągniętej dzięki nam stabilności finansów publicznych, co spowodowało, że Polska nie jest już obciążona procedurą nadmiernego deficytu – przestrzegała.

- Kiedy oddawaliście władzę, w prestiżowym rankingu Banku Światowego „doing business” Polska była między Kiribati a Macedonią. Dziś jesteśmy na 25. miejscu na świecie. Wyprzedzamy nie tylko wszystkie kraje regionu, ale także Szwajcarię i Francję. Musielibyście wreszcie prowadzić realną politykę prorodzinną. Dzięki nam Polki mają najdłuższy urlop macierzyński w Europie. Przybyło ponad 5 tys. przedszkoli, a w ramach polityki prorodzinnej postawiliśmy na realną solidarność międzypokoleniową – przekonywała.

Odniosła się także do rządów PiS z lat 2005-2007. - Wiem, że mieliśmy łatwiej. Mieliśmy łatwiej, bo my porównywaliśmy się z waszymi rządami z lat 2005-2007. Kiedy w 2005 roku przejęliście władzę, było 371 żłobków. Gdy ją oddawaliście - było 373. Przybyły dwa. Teraz mamy 1800. Premier odniosła się też do płacy minimalnej: - Pensja minimalna w 2007 roku wynosiła 900 zł, my ją prawie podwoiliśmy.

Zwróciła się też w stronę polityków PiS-u i przyszłego Ministra Obrony Narodowej którym został nie Jarosław Gowin, ale Antoni Macierewicz: - Najdelikatniej mówiąc, z jasnością waszych deklaracji macie problem już na początku. Patrzę tu z sympatią na posła Macierewicza i powiem szczerze, że nie jest to Jarosław Gowin.

- Jedno Wam mogę obiecać. Nie przegapimy żadnego kłamstwa, zapamiętamy każdą waszą obietnicę i ze wszystkiego was rozliczymy – powiedziała Kopacz i kontynuowała: - Ostrzegę Was jeszcze przed jednym - przed niszczeniem fundamentów demokratycznego państwa. Jeśli będziecie niszczyć to, co Polacy zbudowali przez ostatnie ćwierć wieku, zrobimy wszystko, by Was powstrzymać. Jeśli spróbujecie zlikwidować niezależność sądów, wolność osobistą, święte prawo własności, jeśli zamachniecie się na prawa kobiet, bądźcie pewni, że nie będzie na to zgody. Nawet jeśli nas przegłosujecie, to na pewno nie uda wam się zniszczyć polskiej demokracji po cichu. Usłyszy o tym każdy Polak i Polska, bo takie jest zadanie opozycji. Gwarantuję, że wywiążemy się z tego w 100%.

Na koniec premier Kopacz dodała „coś co będzie przestrogą dla PiS-u i może pocieszeniem dla Polaków”: - Każda władza przemija.

***

Około godziny 17 odbyły się wybory marszałka Sejmu. Został nim Marek Kuchciński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Pokonał on swojego jedynego kontrkandydata - Konrada Morawieckiego. Kuchciński zdobył 409 głosów i pokieruje pracami Izby Niższej.

W wyborze marszałka Sejmu wzięło udział 458 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 głosów. Przed głosowaniem marszałek senior zarządził 10 minut przerwy, by doświadczeni politycy nauczyli głosować nowych posłów obsługi aparatury do głosowania. Konrad Morawiecki z Kukiz'15 uzyskał 42 głosy.

Marek Kuchciński, po wyborze na marszałka Sejmu, podziękował za obdarzenie go „tak wielkim zaufaniem”. - W pierwszej kolejności pragnę szczególnie gorąco podziękować panu Kornelowi Morawieckiemu, który jest dla nas człowiekiem niezwykłych zasług. Jest człowiekiem legendą, człowiekiem „Solidarności” - powiedział.

Zapewnił też, że ma świadomość wagi stanowiska Marszałka Sejmu, a wybór ten traktuje jako zobowiązanie wobec posłów.

***

Tuż przed 20 Sejm wybrał pięciu wicemarszałków:
Joachim Burdziński (PiS)
Ryszard Terlecki (PiS)
Barbara Dolniak (Nowoczesna)
Małgorzata Kidawa-Błońska (PO)
Stanisław Tyszka (Kukiz'15)

Dwóch z nich to przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Za przewodniczącym komitetu wykonawczego PiS Joachimem Brudzińskim zagłosowało 330 posłów, 75 było przeciw, a 40 wstrzymało się od głosu. Natomiast kandydaturę przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego poparło 392 posłów, 25 było przeciw, a 35 wstrzymało się od głosu.
Swojego wicemarszałka ma także największa partia opozycyjna. Byłą marszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Bońską z Platformy Obywatelskiej poparło 389 posłów, 40 było przeciw, a 22 wstrzymało się od głosu.

Funkcje wicemarszałków przypadły również przedstawicielom nowych partii. Za kandydaturą Stanisława Tyszki z ugrupowania Kukiz'15 głosowało 362 posłów, 61 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu. Natomiast Barbara Dolniak z .Nowoczesnej - żona posła Grzegorza Dolnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej - otrzymała poparcie w postaci 411 głosów, 10 posłów było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

Jeszcze przed ogłoszona przerwą posłowie przyjęli uchwałę zgłoszoną przez klub PiS, w której zdecydowali, że będzie pięciu wicemarszałków izby. Odrzucili natomiast projekt uchwały przygotowany przez PSL, który zakładał, że wicemarszałków będzie siedmiu. W związku z tym ludowcy, jako najmniejszy klub w Sejmie VIII kadencji, nie będą mieli swojej reprezentacji w Prezydium Sejmu.

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu. Wybrano wicemarszałków - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 53

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2015-11-13T08:59:40 01:00, Kuchcinski:

Nareszcie Polacy mogą spokojnie oddychać , pozegnalismy złodziei i najbardziej znienawidzonego Zyda jakim jest bezwatpliwosci Sikorski agent Mosaru. Teraz wyborcy czekaja jak zaczna zapelniac się wiezienia i konfiskatami nielegalnie zdobnytymi fortunami.Kochany Jarku prowadz tak dalej a Polska będzie dla uczciwych Polakow

Uczciwych ? Ciekawe, do jakiej kategorii mnie zaliczysz. Nie klnę, nie piję, nie gwałcę, mówię prawdę, nie kradnę nie obmawiam bliźniego i kocham go jak siebie samego, nie chodzę do kościoła bo nie lubię pośredników, ale uczciwie płacę podatki, (na takich "tęgich polityków jak ty - też), nie kocham twojego prezesa ale i nie obmawiam go. Czy ty też potrafisz też być uczciwym człowiekiem ??? Poza tym, nie podlizuj się swemu Jarkowi, bo też nie jest ładnie ani kulturalnie.

Dziecię w przedszkolu - "plose pani, a Jasiu się zes...ł."

ś
św.NH

Jedna para hetero, reszta to PEŁO. kot by go skopcił!

G
Gość

Tak, tak.

A
A nie nauka religii!!!

Nauka religii w szkołach w krajach EU to przekaz wiadomości o religiach (liczba mnoga!) i ich historii.
W polskich szkołach błędnie używa się tej nazwy!

M
Melisa- polecam.

.

G
Gość

I nie ma nic wspólnego z KATECHIZACJĄ!!!
To, co w polskiej szkole nazywane jest "nauką religii" to katechizacja jedynego słusznego wyznania katolickiego!!!

G
Gość

Możnaby w ten pokojowy sposób przeciwnikom udowodnić, że nie mają racji mówiąc iż Polska jest kondominium Watykanu.

P
Polski

Stare gęby pisowskich obłudników i oszustów.

G
Gość

!

G
Gość

?

O
OLO

A przywitaliśmy panią Konchauser...

k
kasienka

red Janeckiego na temat osmioletniego pajacowania "wPolityce.pl"

S
STRAŻAK

Mam nadzieje że ten Rząd rozliczy tych zakupoholików zwłaszcza Komendantów Państwowej Straży Pożarnej zwłaszcza Komendantów Wojewódzkich Wielkopolski bo ci dopiero zmarnowali gigantyczne pieniądze stare dziadki oderwane od rzeczywistości zagubieni w tabelkach i statystykach strażakom brakuje podstawowego sprzętu a oni kupują jakieś sobie samochody służbowe za ogromne pieniądze p.nadbryg.z Wielkopolski to ma 2-samochody służbowe MazdeCX7 za ponad 200000zł.i Toyote Avensis oba granatowe i OCZYWIŚCIE NIEOZNAKOWANE wymyślił sobie studia i w świetlicy w komędzie w łikędy jego kolesie z KGPSPz Warszawy wykładali strażakom bzdury a za -1-godz. kasowali 800zł w jeden łikend kasowali co najmniej 16000zł i tak co drugi tydzień "FAJNIE NIE" rozbudowali komendy powiatowe które świecą teraz pustkami i po co JAK TO p.nadbryg.MÓWI JEST PRZETARG TO JEST IMPREZA i tak przez wiele lat rozliczyć tych złodziei zabrać te szybkie podwyżki co dostali ukarać przykładnie i zabrać te ogromne emerytury tym co tak kradli

S
Strażak

Mam nadzieje że ten Rząd rozliczy tych zakupoholików zwłaszcza Komendantów Państwowej Straży Pożarnej zwłaszcza Komendantów Wojewódzkich Wielkopolski bo ci dopiero zmarnowali gigantyczne pieniądze stare dziadki oderwane od rzeczywistości zagubieni w tabelkach i statystykach strażakom brakuje podstawowego sprzętu a oni kupują jakieś sobie samochody służbowe za ogromne pieniądze p.nadbryg.z Wielkopolski to ma 2-samochody służbowe MazdeCX7 za ponad 200000zł.i Toyote Avensis oba granatowe i OCZYWIŚCIE NIEOZNAKOWANE wymyślił sobie studia i w świetlicy w komędzie w łikędy jego kolesie z KGPSPz Warszawy wykładali strażakom bzdury a za -1-godz. kasowali 800zł w jeden łikend kasowali co najmniej 16000zł i tak co drugi tydzień "FAJNIE NIE" rozbudowali komendy powiatowe które świecą teraz pustkami i po co JAK TO p.nadbryg.MÓWI JEST PRZETARG TO JEST IMPREZA i tak przez wiele lat rozliczyć tych złodziei zabrać te szybkie podwyżki co dostali ukarać przykładnie i zabrać te ogromne emerytury tym co tak kradli

j
jolka

gdzie się zaszył?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3