MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze amerykańskie czołgi Abrams jeszcze w tym roku trafią do Wojska Polskiego. Jednostka przygotowuje się na ich przyjęcie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów flickr.com/photos/ministerstwoobronynarodowej
W środę wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams dla Wojska Polskiego. Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego. W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej trwają przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams.

1. Warszawska Brygada Pancerna przygotowuje się na przyjęcie czołgów Abrams

– Żołnierze przygotowują się do wdrożenia nowego typu sprzętu – czołgów Abrams w wersjach A1M1 i A1M2. Jak wiadomo, brygada w ubiegłym roku oddała do użytku garaże projektowane dla czołgów Leopard. Są one w pełni dostosowane do przechowywania czołgów Abrams – powiedział PAP oficer prasowy 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej por. Jacek Piotrowski.

Dodał, że powstaje także dwupoziomowa hala remontowa. Na pierwszym poziomie będzie się odbywać obsługa techniczna, na wyższej kondygnacji znajdą się pomieszczenia biurowe i socjalne. Budowana jest także hala części zamiennych. – Z informacji MON wynika, że pierwsze czołgi Abrams trafią do naszej brygady jeszcze w tym roku. Znajdzie się w niej pełny batalion. Będą to czołgi starszej generacji, natomiast w najbliższej przyszłości znajdą się tu czołgi A1M2 SEPv3 – podkreślił.

Garaże dla czołgów Leopard

Kontrakt na budowę garaży dla 128 czołgów Leopard 2A5 i 2PL MON przyznało w 2019 roku. W ubiegłym roku garaże zostały oddane do użytku. Budowano je także z myślą o planowanej eksploatacji czołgów Abrams. Budowa wiązała się z przezbrojeniem warszawskiej jednostki i przeniesieniem Leopardów z 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu do warszawskiej Wesołej. Decyzję podjęto, gdy ministrem obrony był Antoni Macierewicz. Zanim postawiono nowe garaże, Leopardy stały pod gołym niebem, później w ogrzewanych halach namiotowych.

Pierwszy batalion Leopardów przeniesiono do warszawskiej jednostki w 2017 roku. Czołgi PT-91 z Wesołej przekazano 15. Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku, a do Żagania przekazano czołgi T-72, by zastąpić wycofywane stamtąd Leopardy.

1WBPAnc została włączona do nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej, której jednostki pancerne mają być uzbrojone w czołgi Abrams produkcji amerykańskiej.

Zatwierdzenie umowy na czołgi Abrams

W środę w warszawskiej brygadzie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał i zatwierdził umowa na 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 – wozów wycofanych z Korpusu Piechoty Morskiej USA, który pozbył się broni pancernej. Za czołgi, wozy zabezpieczenia technicznego, mosty szturmowe, wozy dowodzenia, mobilne warsztaty, szkolenie i pakiet logistyczny Polska ma zapłacić ok. 1,4 mld USD netto, z czego blisko 200 mln dolarów pokryła strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego rozpoczną się w bieżącym roku i zostaną zrealizowane do końca 2024 r. Czołgi dla Polski przejdą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami.

Czołgi M1A1 znajdą się na wyposażeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 czołgów M1A2 SEPv3, kupionych za 4,75 mld dolarów wraz ze sprzętem towarzyszącym. Dostawy czołgów Abrams w najnowszej wersji zostały przewidziane na lata 2025-2026, w miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów mają zostać przyspieszone.

W ubiegłym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu uruchomiono Abrams tank Training Academy, w której polskie załogi szkolą się na 28 czołgach M1A2 SEPv2 przemieszczonych do Polski przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych na podstawie odrębnego porozumienia.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsze amerykańskie czołgi Abrams jeszcze w tym roku trafią do Wojska Polskiego. Jednostka przygotowuje się na ich przyjęcie - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński