MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w regionie operacja skoliozy u dziecka bez konieczności usztywnienia kręgosłupa. W Klinice Ortopedii Dziecięcej na Unii Lubelskiej

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Pierwsza w regionie operacja skoliozy u dziecka bez usztywnienia kręgosłupa została wykonana w Klinice Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu SPSK1 PUM w Szczecinie. Lekarze przeprowadzili ją nowatorską techniką VBT (ang. Vertebral Body Tethering.

Lekarze z Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie po raz pierwszy w regionie przeprowadzili operację korekcji skoliozy idiopatycznej u dziecka. To ważne: U pacjentów, którzy są w okresie wzrostu a leczenie zachowawcze jest nieskuteczne wskazane jest leczenie po przekroczeniu pewnych wartości skrzywienia.

W Europie takie zabiegi wykonywane są tylko przez nieliczne ośrodki kliniczne. Głównym celem jest powstrzymanie deformacji, która zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu oddechowego i krążenia.

- Do tej pory standardem w leczeniu skolioz była korekcja skrzywienia i usztywnienie operowanego odcinka. Pacjenci tracą wtedy ruchomość w korygowanym odcinku kręgosłupa, co prowadzi do ograniczenia sprawności i do rezygnacji z niektórych form aktywności ruchowych – mówi rzeczniczka prasowa szpitala dr n. med. Joanna Woźnicka.

Metoda VBT na czym polega

Najnowsza technika operacyjna, wykorzystywana jest już od kilku lat. Można ją zastosować w wybranych przypadkach dzieci, które jeszcze rosną, a wartość skrzywienia mieści się w granicach 45-60 stopni. Jest to metoda małoinwazyjna i polega na wprowadzeniu śrub do trzonów kręgów objętych skrzywieniem przez klatkę piersiową przy asyście kamery torakoskopowej. Następnie śruby łączy się „linką” (tether), która napina się korygując skrzywienie. Należy przy tym zaznaczyć, że każda operacja kręgosłupa u dzieci wykonywana jest przy użyciu neuromonitoringu śródoperacyjnego.

- Zaletą metody VBT jest to, że zachowujemy pełną ruchomość kręgosłupa i nie ograniczamy jego wzrostu. Tylko go modelujemy - tłumaczy lekarz kierujący kliniką dr n. med. Sławomir Zacha. - Dzięki jej zastosowaniu zauważamy szybki powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej pacjenta. A poza tym, pozostaje jedynie prawie niewidoczna blizna.

Jak zapewnia Konrad Jarosz, dyrektor SPSK 1 PUM, szpital będzie rozszerzać zakres i podnosić poziom wykonywanych świadczeń, zgodnie ze standardami światowymi. Pomimo tego, że koszt leczenia operacyjnego tą techniką, w tym koszt samego implantu, jest bardzo wysoki i znacząco przewyższy refundację NFZ.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński