Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza taka klasa w Polsce z zajęciami na lotnisku w Goleniowie

Szymon Sidorowski
Andrzej Szkocki
Zespół Szkół im. Macieja Rataja w podkołobrzeskim Gościnie będzie pierwszą szkołą w Polsce, która uruchomi kierunek Technik lotniskowych służb operacyjnych. Uczniowie odbędą praktyki na lotnisku Szczecin-Goleniów.

Placówka z Gościna kształci uczniów do zawodów mundurowych. W działającym tu liceum ogólnokształcącym prowadzone są klasy mundurowe o profilu policyjnym, wojskowym czy przygotowującym do zawodu strażaka i strażnika granicznego. Profil szkoły przyciąga uczniów z całego województwa zachodniopomorskiego. Spośród uczących się tu 300 uczniów, aż 70 proc. pochodzi spoza powiatu kołobrzeskiego i mieszka w przyszkolnym internacie.

Wraz ze zbliżającym się rokiem szkolnym 2016/17 zespół szkół planuje rozszerzyć swoją ofertę o trzy nowe kierunki dające już po szkole średniej fach do ręki: technik urządzeń sanitarnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik lotniskowych służb operacyjnych.

Klasa przygotowująca się do pracy na lotnisku

- Technik lotniskowych służb operacyjnych zdobędzie u nas dwie kwalifikacje: obsługi operacyjnej portu lotniczego oraz prowadzenia działań we współpracy ze służbami żeglugi powietrznej – tłumaczy Halina Schulz-Tkacz, dyrektorka Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. - Z takimi kwalifikacjami będą mogli zdobyć pracę we wszystkich portach lotniczych, nie tylko polskich.

Jak zapewnia dyrektorka, absolwenci nowego kierunku zostaną przygotowani do zdobycia wielu zawodów w branży lotniczej.

- Będą mogli zostać koordynatorem ruchu lotniczego i naziemnego, dyżurnym operacyjnym portu lotniczego czy pracować w służbach utrzymania lotniska – wymienia dyrektor Halina Schulz-Tkacz.

Będą uczestniczyć w życiu lotniska

W zdobyciu wiedzy nie tylko teoretycznej, ale także praktycznej, ma pomóc współpraca z 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz z Aeroklubem Kołobrzeskim, który ma organizować kursy spadochronowe dla uczniów czy z Portem Lotniczym Szczecin-Goleniów.

Z tym ostatnim szkoła 10 lutego podpisała porozumienie o współpracy. Dzięki niej, w marcu i maju uczniowie wszystkich profili wezmą udział w specjalistycznych szkoleniach na terenie portu lotniczego. Uczniowie będą także odbywać czterotygodniowe praktyki na lotnisku.

- Praktyki będą odbywały się indywidualnie, by uczniowie przyswoili jak najwięcej wiedzy - zapowiada Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. - Wraz z naszymi służbami będą uczestniczyć w życiu lotniska. Przekonają się na własnej skórze, czy to jest to co chcą robić w życiu.

Lotniska potrzebują wykwalifikowanej kadry

Szczecińskie lotnisko cieszy perspektywa wyszkolenia przez szkołę z Gościna przyszłych kadr.

- Zapotrzebowanie na takich pracowników jest w całej Polsce - tłumaczy Domagalski. - Dzięki takiej klasie będziemy mogli od razu zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, a nie przyuczać od podstaw laików.

Do uruchomienia klasy będzie potrzebnych przynajmniej 24 uczniów. Przy rekrutacji będą brane pod uwagę oceny i wyniki testu gimnazjalnego. Uczeń musi też przejść podstawowe badania lekarskie. Nabór rozpocznie się w maju. Od marca szkoła będzie w całym województwie zachęcać gimnazjalistów do wybrania ich szkoły.

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński