Pierwsza taka klasa w Polsce z zajęciami na lotnisku w Goleniowie

Szymon Sidorowski
Andrzej Szkocki
Udostępnij:
Zespół Szkół im. Macieja Rataja w podkołobrzeskim Gościnie będzie pierwszą szkołą w Polsce, która uruchomi kierunek Technik lotniskowych służb operacyjnych. Uczniowie odbędą praktyki na lotnisku Szczecin-Goleniów.

Placówka z Gościna kształci uczniów do zawodów mundurowych. W działającym tu liceum ogólnokształcącym prowadzone są klasy mundurowe o profilu policyjnym, wojskowym czy przygotowującym do zawodu strażaka i strażnika granicznego. Profil szkoły przyciąga uczniów z całego województwa zachodniopomorskiego. Spośród uczących się tu 300 uczniów, aż 70 proc. pochodzi spoza powiatu kołobrzeskiego i mieszka w przyszkolnym internacie.

Wraz ze zbliżającym się rokiem szkolnym 2016/17 zespół szkół planuje rozszerzyć swoją ofertę o trzy nowe kierunki dające już po szkole średniej fach do ręki: technik urządzeń sanitarnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik lotniskowych służb operacyjnych.

Klasa przygotowująca się do pracy na lotnisku

- Technik lotniskowych służb operacyjnych zdobędzie u nas dwie kwalifikacje: obsługi operacyjnej portu lotniczego oraz prowadzenia działań we współpracy ze służbami żeglugi powietrznej – tłumaczy Halina Schulz-Tkacz, dyrektorka Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. - Z takimi kwalifikacjami będą mogli zdobyć pracę we wszystkich portach lotniczych, nie tylko polskich.

Jak zapewnia dyrektorka, absolwenci nowego kierunku zostaną przygotowani do zdobycia wielu zawodów w branży lotniczej.

- Będą mogli zostać koordynatorem ruchu lotniczego i naziemnego, dyżurnym operacyjnym portu lotniczego czy pracować w służbach utrzymania lotniska – wymienia dyrektor Halina Schulz-Tkacz.

Będą uczestniczyć w życiu lotniska

W zdobyciu wiedzy nie tylko teoretycznej, ale także praktycznej, ma pomóc współpraca z 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz z Aeroklubem Kołobrzeskim, który ma organizować kursy spadochronowe dla uczniów czy z Portem Lotniczym Szczecin-Goleniów.

Z tym ostatnim szkoła 10 lutego podpisała porozumienie o współpracy. Dzięki niej, w marcu i maju uczniowie wszystkich profili wezmą udział w specjalistycznych szkoleniach na terenie portu lotniczego. Uczniowie będą także odbywać czterotygodniowe praktyki na lotnisku.

- Praktyki będą odbywały się indywidualnie, by uczniowie przyswoili jak najwięcej wiedzy - zapowiada Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. - Wraz z naszymi służbami będą uczestniczyć w życiu lotniska. Przekonają się na własnej skórze, czy to jest to co chcą robić w życiu.

Lotniska potrzebują wykwalifikowanej kadry

Szczecińskie lotnisko cieszy perspektywa wyszkolenia przez szkołę z Gościna przyszłych kadr.

- Zapotrzebowanie na takich pracowników jest w całej Polsce - tłumaczy Domagalski. - Dzięki takiej klasie będziemy mogli od razu zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, a nie przyuczać od podstaw laików.

Do uruchomienia klasy będzie potrzebnych przynajmniej 24 uczniów. Przy rekrutacji będą brane pod uwagę oceny i wyniki testu gimnazjalnego. Uczeń musi też przejść podstawowe badania lekarskie. Nabór rozpocznie się w maju. Od marca szkoła będzie w całym województwie zachęcać gimnazjalistów do wybrania ich szkoły.

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie