Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza szczecińska masa hulajnogowa, liczenie rowerów. Jak zrównoważyć transport w Szczecinie?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Kilka lat temu masy krytyczne organizowali rowerzyści, teraz na ulice miasta wyjadą hulajnogi. W Szczecinie rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

W dniach 16- 22 września w Szczecinie trwać będzie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Prologiem do wydarzenia będzie jesienne liczenie rowerzystów, czyli coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin. Cykliści będą zliczani we wtorek w godz. 07:00-09:00 i 15:00-17:00 w różnych punktach miasta.

W tym roku organizatorzy ETZ poświęcą sporo uwagi hulajnogom, traktowanym od pewnego czasu jako kolejny środek transportu miejskiego, alternatywa dla samochodu, autobusu czy rowerów. Do środy go godz. 18 szczecinianie mogą zgłaszać swoje propozycje na nazwę dla użytkownika tego pojazdu. Rowerem jeździ rowerzysta, a hulajnogą? Swoje propozycje można wysyłać na [email protected].

ZOBACZ TEŻ: Pasy rowerowe na Dubois wymalowane. Sześć lat temu głosowaliśmy na nie w SBO

Pasy rowerowe na Dubois w Szczecinie

Pasy rowerowe na Dubois wymalowane. Sześć lat temu głosowali...

Publikowane będą także porady, jak bezpiecznie korzystać z hulanóg. Edukacja z dotycząca savoir-vivre na hulajnodze odbywać się będzie zarówno w internecie jak i na ulicach miasta. W sobotę o godz. 15 rozpocznie się pierwsza szczecińska parada hulajnóg, która przejedzie od ul. Rayskiego ulicami śródmieścia w stronę pl. Adamowicza.

Przez cały tydzień w przestrzeni miasta trwać będzie akcja "Przejścia nie ma", której celem jest zwracenie uwagi na komfort i bezpieczeństwo pieszych. W piątek (18 września) od godz. 16 na Podzamczu trwać będzie Parking Day. Rynek Sienny i okoliczne uliczki zmienią wygląd i funkcję na bardziej przyjazne dla przechodniów, turystów. W niedzielę 20 września odbędzie się wyjazd studyjny do Berlina (ograniczona ilość miejsc) poświęcona infrastrukturze rowerowej i pieszej. 22 września to Europejski Dzień Bez Samochodu, podczas którego bezpłatny będzie przejazd komunikacją miejską.

Jednym z punktów krytycznych jest odcinek pod Estakadą Pomorską. Tutaj ścieżka przechodzi w pas wytyczony po bardzo zniszczonej jezdni. Dobrą wiadomością jest fakt, że miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę estakady i przebiegających poniżej niej jezdni wspomagających. Projekt zakłada m.in. budowę ciągów pieszych, rowerowych i pieszo-rowerowych.

Najgorsze ścieżki rowerowe Szczecina. Tam lepiej uważać!

Zdajesz na Kartę Rowerową? Sprawdź, czy znasz te zasady poruszania się rowerem!

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński