Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc krok po kroku [zdjęcia]

mago
Coraz więcej aut na drogach, które często są w fatalnym stanie, do tego pijani i lekceważący przepisy kierowcy.
Jak udzielac pierwszej pomocyPrzykrywamy poszkodowanego kocem termicznym. W cieply, sloneczny dzien strona srebrna powinna byc na wierzchu. W dzien chlodny strona zlota powinna byc wierzchnią. Ta metoda sluzy utrzymaniu komfortu cieplnego poszkodowanego.

Jak udzielać pierwszej pomocy

To jest ważne

To jest ważne

- Reanimację u dzieci i niemowląt zaczynamy od 5 wdechów. Następnie 30 razy uciskamy klatkę piersiową, a potem wykonujemy 2 wdechy. Należy pamiętać o intensywności ucisku - u dzieci wykonujemy je jedną dłonią, u niemowląt dwoma palcami.
- Jeżeli poszkodowany to motocyklista w kasku, to ten zdejmujemy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, czyli np. ranny nie oddycha. Kask powinny zdejmować dwie osoby. Jedna wsuwa pod niego palce i podpiera szyję, a drugą ręką mocno trzyma głowę za dolną szczękę z obu stron rozłożonymi palcami. Druga osoba przechyla głowę poszkodowanego ku tyłowi i delikatnie przesuwa kask przez brodę i zdejmuje go do końca. Drugi ratujący cały czas podtrzymuje szyję poszkodowanego.

Na naszych drogach niestety nie da się ustrzec wypadków. Pokazujemy, jak ofiarom pomóc przetrwać do czasy przyjazdu karetki.

Kiedy dojdzie do wypadku, w którym zostali ranni ludzie, często od świadków zdarzenia zależy ich dalszy los. Proste czynności, które wykonamy, mogą dać komuś szansę na przeżycie i doczekanie fachowej opieki ratowników medycznych. Jak najwcześniej powinniśmy wykręcić nr 999, ale przedtem zorientujmy się, co zastaliśmy na miejscu zdarzenia. Każde spostrzeżenie będzie cenne dla operatora pogotowia.

Przypominamy, że przede wszystkim zachowujemy ostrożność. Musimy mieć pewność, że nic nam nie grozi: włączamy światła awaryjne, wystawiamy trójkąt ostrzegawczy, zakładamy kamizelkę odblaskową. Następnie sprawdzamy kondycję poszkodowanych w wypadku. Jeśli są świadomi, rozmawiają pozostawiamy ich w aucie do czasu przyjazdu pogotowia. Ludzi ewakuujemy z auta, jeżeli istnieje niebezpieczeństwo pożaru, czy przemieszczenia się samochodu oraz kiedy ranny nie oddycha lub jest nieprzytomny i blady. W tym drugim przypadku udzielamy pomocy. Przywracanie czynności serca i oddechu wykonuje się poprzez resuscytację, czyli najprościej mówiąc, uciskanie klatki piersiowej i wdmuchiwanie powietrza do ust. Poniżej przedstawiamy jak to zrobić.

Pamiętaj! Jeżeli możesz zapewnić sobie pomóc innych osób, zrób to! Zamiast przyglądać się, mogą się bardzo przydać. Nie wołaj: "kto mi pomoże", tylko wskaż na konkretną osobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński