Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgnujmy nasze dłonie, chroniąc je przed zimnem i detergentami

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Wiele zabiegów pielęgnujących dłonie wykonamy same w domu. Prócz nawilżania i natłuszczania, bardzo ważny jest masaż
Wiele zabiegów pielęgnujących dłonie wykonamy same w domu. Prócz nawilżania i natłuszczania, bardzo ważny jest masaż 123 rf
Wbrew pozorom skóra na dłoniach jest bardzo wrażliwa. Chcąc o nią właściwie zadbać, stosujmy odpowiednie kremy, peelingi, odżywki, a nawet masaże.

Otej porze roku nasze dłonie narażone są nie tylko na szkodliwe działanie detergentów, ale także takich czynników zewnętrznych, jak wiatr i niskie temperatury. Często stają się więc przesuszone, zaczerwienione i podrażnione. Dlatego bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja i ochrona.

Nawilżajmy, natłuszczajmy i masujmy

- Niewielka liczba gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej sprawia, że szybko widać na naszych dłoniach oznaki starzenia - wyjaśnia Katarzyna Smolak, kosmetolog. - Nie zapominajmy więc o ich codziennym nawilżaniu i natłuszczaniu.

Żeby poprawić kondycję dłoni, warto też stosować masaż. Jego czas i intensywność jest uzależniona od elastyczności skóry i stopnia napięcia mięśni. Masaż ma poprawić cyrkulację krwi, odżywić skórę, usunąć zrogowaciały naskórek i wydzielinę gruczołów łojowych, a także wspomóc procesy metaboliczne zachodzące w skórze. Ruchy głaskania, rozcierania i ugniatania są wykonywane podczas zabiegu zgodnie z przebiegiem naczyń krwionośnych, limfatycznych oraz mięśni. Masaż wykonujemy, używając oliwkę lub krem.

Stosujmy peelingi i kąpiele regeneracyjne

Możemy też skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Przed zabiegiem kąpieli parafinowej wykonuje się enzymatyczny bądź ziarnisty peeling dłoni, po którym skórę pokrywa się grubą warstwą odżywczego kremu do rąk. Tak przygotowane dłonie zanurza się w rozgrzanej parafinie. Powoduje to rozszerzenie porów skórnych oraz poprawia ukrwienie, dzięki czemu następuje szybsze wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kremie. Dłonie owija się folią i zakłada rękawice podtrzymujące temperaturę na 20 minut. Kąpiel regeneruje i nawilża skórę oraz chroni ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, co w okresie jesienno-zimowym jest niezwykle istotne.

Skorzystajmy z profesjonalnych zabiegów

Mikrodermabrazja dłoni polega na mechanicznym złuszczaniu skóry do głębokości warstwy postawnej naskórka. Rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, spłyca zmarszczki oraz wygładza naskórek. Po pierwszym zabiegu skóra staje się bardziej elastyczna, jaśniejsza oraz nawilżona.

Ostrzykiwanie grzbietu dłoni kwasem hialuronowym to mezoterapia igłowa. Po zabiegu skóra jest bardziej elastyczna i doskonale nawilżona. Po serii około czterech zabiegów efekty utrzymują się nawet do roku.

Botox zapobiega nadmiernej potliwości rąk. Dłonie ostrzykuje się preparatem toksyny botulinowej, która blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły wydzielania zewnętrznego, co prowadzi do zahamowania wydzielania przez nie potu. Efekt utrzymuje się do roku.

Wzmocnijmy paznokcie

Suche, matowe, kruche i rozwarstwiające się paznokcie szybko ulegają pęknięciu, a zanurzone w wodzie chłoną ją jak gąbka. Czynnikami je osłabiającymi są z pewnością detergenty, zmywacze, ale także nieodpowiednia dieta oraz zaburzenia ogólnoustrojowe (niedoczynność tarczycy, niedobór żelaza). Pamiętajmy więc, żeby nasza dieta była bogata w witaminy A, B, C, E, H oraz minerały, takie jak: cynk, krzem, magnez, wapń oraz żelazo. Stosujmy odżywki wzmacniające paznokcie oraz kremy zawierające ekstrakty ze skrzypu polnego, olej z nasion wiesiołka, drożdże czy siemię lniane.

Nośmy rękawiczki

- Ręce myjmy w letniej wodzie za pomocą delikatnych preparatów myjących o kwaśnym ph, które nawilżą i natłuszczą naskórek - radzi specjalistka. - Wmasowany krem po każdym myciu zapobiegnie wysuszaniu skóry naszych dłoni. Wykonany, chociaż raz w tygodniu, peeling złuszczy zrogowaciałe komórki, wygładzi i uelastyczni skórę.

Prace domowe wykonujmy w gumowych rękawiczkach. A jeżeli mamy problemach z nadmierną potliwością, stosujmy kremy z dodatkiem mentolu, który odświeży i ochłodzi dłonie. O tej porze roku nośmy zawsze dobrze dobrane, w zależności od pogody, rękawiczki. Na mróz nigdy bez nich nie wychodźmy.

Domowe sposoby na zadbane dłonie

  • Kawowo-cukrowy peeling - 2 łyżki kawy zalewamy wrzątkiem. Po zaparzeniu odsączamy wodę, fusy mieszamy z kilkoma łyżkami oliwki oraz cukrem. Po dokładnym wymieszaniu wcieramy kolistymi ruchami w dłonie, co zapewni im odpowiednie natłuszczenie. Zabieg można powtarzać 2-3 razy w tygodniu.
  • Oliwkowa kąpiel - do ciepłej oliwy z oliwek dodajemy 2-3 kapsułki z witaminą A i E oraz kilka kropli soku z cytryny. Zanurzamy ręce na 15-20 minut. Osuszamy ręcznikiem papierowym.
  • Odżywcza maseczka - przed snem rozprowadzamy na dłoniach grubą warstwę odżywczego kremu do rąk, a potem zakładamy bawełniane rękawiczki na całą noc.
  • Maseczka z żółtka i twarożku - surowe żółtko ucieramy z kilkoma kroplami oliwy i dodajemy do masy 2 łyżeczki naturalnego twarożku. Maskę nakładamy na 15-20 minut.
  • Czerwone dłonie (efekt mrozów) - zaleca się stosowanie kąpieli z wywarem z kory dębu. Dobre efekty dają również naprzemienne kąpiele w zimnej i ciepłej wodzie, masaże oraz naświetlania.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pielęgnujmy nasze dłonie, chroniąc je przed zimnem i detergentami - Głos Wielkopolski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński