Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgnacja paznokci: Jak dbać o paznokcie? Jak je przycinać?

Anna Folkman
Anna Folkman
19.12.2017 bydgoszcz body studio osielsko paznokcie . fot: tomasz czachorowski/polska press
19.12.2017 bydgoszcz body studio osielsko paznokcie . fot: tomasz czachorowski/polska press brak
Piękne dłonie i stopy to nie tylko gładka i miękka skóra, to także zdrowe i ładnie wyglądające paznokcie. Jak zatem o nie dbać? Jak pielęgnować je u dzieci? O czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać? Staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Kłopoty z pielęgnacją paznokci pojawiają się już od narodzin. Rodzice bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób dbać o paznokcie noworodka. Czy raczej je zakrywać, by dziecko się nie podrapało, cz może obcinać i piłować. - Paznokcie u noworodka są miękkie i delikatne. Tych pierwszych paznokci nigdy u tak małego dziecka nie obcinamy - mówi Magdalena Zawadzka, położna. - Możemy to zrobić dopiero jak się wzmocnią i nieco bardziej urosną.

Paznokcie dziecka

Paznokcie u dzieci należy obcinać bezpośrednio po kąpieli, są one wtedy miękkie i łatwiej nam to zrobić. - Do takiego zabiegu używamy zaokrąglonych nożyczek lub cążek, należy jednak pamietać aby te narzędzia były czyste i zdezynfekowane - podkreśla Magdalena Kozorowska, stylistka paznokci. - Paznokcie u rąk obcinamy na półokrągło, natomiast u stóp na prosto. Nie maluj paznokci córce. To nie jest zdrowe - Osobiście uważam, że dzieci nie powinny mieć pomalowanych paznokci - dodaje Magdalena Kozorowska.- Nie chodzi tu o walory estetyczne, ale o zdrowie, wiele lakierów do paznokci zawiera substancje toksyczne tj. toluen, toluen resin, formaldehyd, dibutyl phthalate (DBP) i kamfora. Jak zauważa pani Magdalena, dzieci mają mniejszą odporność niż dorośli, co za tym idzie bardziej są narażone na niepożądane skutki używania takich preparatów, czyli m.in. na alergie. W przypadku nastolatek decyduje rodzic. - To już taki wiek, w którym dziewczynki chcą mieć ładne i zadbane paznokcie - dodaje stylistka paznokci. - Często wystarczy specjalna polerka do paznokci, żeby podkreślić ich urodę. Jeżeli zdecydujemy się już na lakier, przede wszystkim sprawdzajmy skład danego preparatu, aby był jak najmniej toksyczny.

Obgryzanie paznokci - walczmy z tym

Obgryzanie paznokci fachowo nazywa się onychofagią i jest to nawyk zazwyczaj mający podłoże psychiczne. - Istnieje kilka metod na pozbycie się tego nawyku. To terapia behawioralna, czyli trening zmiany nawyków oraz nauka kontroli bodźców - zaczyna wymieniać Magdalena Kozorowska. - To także preparaty w formie lakieru, które nakładamy bezpośrednio na paznokieć. Mają bardzo nieprzyjemny gorzki smak, który ma zniechęcić do wykonywania tej czynności. Można zakupić je w aptece. Pomocna jest także guma do żucia, orzechy lub suszone owoce, które sprawią, że usta są zajęte żuciem. Przy okazji można odświeżyć wtedy oddech oraz wzmocnić mięśnie żuchwy Manicure arylowy lub żelowy, skutecznie pomaga w pozbyciu się nawyku obgryzania, a równocześnie likwiduje poczucie wstydu i zakłopotania związanego z nieestetycznym wyglądem dłoni.

Kłopoty - wrastanie paznokci

Wrastające paznokcie to bardzo bolesna dolegliwość. Najczęstszą przyczyną jest źle obcięty paznokieć, zbyt krótko lub "na okrągło". Dlatego tak ważne jest aby paznokcie u stóp były obcięte na prosto. - Innymi przyczynami jest również źle dobrane obuwie, wąskie, zbyt ciasne lub luźne, skaleczenie wału i uszkodzenie macierzy paznokcia, urazy i inne uszkodzenia oraz zbyt obciążające stopy ćwiczenia. Z wrastającym paznokciem poradzi sobie podolog, który założy odpowiednie klamry, aby zmienić kierunek wzrostu paznokcia. W przypadku bardzo mocno wrastających paznokci należy udać się do chirurga, aby wyciąć brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem. Podstawy pielęgnacji dla każdego Aby zachować prawidłową higienę paznokci w naszym przyborniku powinny znajdować się: cążki lub nożyczki, pilnik o gradacji minimum 180 oraz kopytko lub jednorazowe patyczki do odsuwania skórek. Przestrzenie pod paznokciami najlepiej czyścić podczas kąpieli szczoteczką lub jednorazowym patyczkiem kosmetycznym. - O paznokcie powinniśmy dbać w każdym wieku niezależnie od tego czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną - zauważa stylistka paznokci. - Podstawową pielęgnację wykonujemy obcinając paznokcie, opiłowujemy je nadając im odpowiedni kształt, a także dbamy o ich czystość. Nie zapominajmy o kremie do rąk i oliwce do skórek. Musimy także pamiętać, że na wygląd paznokci duży wpływ ma nasza dieta. Spożywajmy pokarmy bogate w magnez, cynk oraz produkty bogate w witaminy z grupy B.

Paznokciowa moda
Salony kosmetyczne oferują nam szeroką gamę usług tj. Manicure, manicure hybrydowy, manicure tytanowy, manicure japoński, stylizacja żelowa lub akrylowa. - Największą popularnością cieszą się paznokcie wykonane metodą hybrydową oraz żelową. Takie stylizacje są trwałe i cieszą nasze oko przez ok. 4 tygodnie - mówi Magdalena Kozorowska. Salony kosmetyczne w swojej ofercie posiadają całą paletę barw, a najzdolniejsze stylistki potrafią ozdobić paznokcie niesamowitymi wzorami i rysunkami. Zabiegi stylizacji paznokci przeznaczone są dla osób w każdym wieku, nie licząc dzieci. Każdy może skorzystać z tego rodzaju usług, są one po to aby nasze paznokcie były zdrowe i wyglądały pięknie. Najczęściej salony odwiedzają panie które, mają słabą naturalną płytkę lub osoby z onychofagią. Do salonów, także przychodzą panie, które nie potrafią zająć się swoimi paznokciami lub po prostu nie mają na to czasu i wolą oddać się w ręce profesjonaliście.

Gdzie na manicure, stylizację paznokci?

Na rynku jest wiele gabinetów lub osób oferujących takie usługi, lecz nie wszędzie zabieg zostanie wykony profesjonalnie. - Należy zwrócić uwagę na sterylne narzędzia w pakietach- to podstawa, jednorazowe pilniki, dezynfekcję skóry rąk i paznokci, czyste stanowisko pracy, wiedzę i doświadczenie stylistki, która odpowie na każde nasze pytanie oraz cenę. Zbyt niska oznacza słabą jakość produktów lub małe doświadczenie - kończy Magdalena Kozorowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński