Piękny z natury. Urzekający, ponadczasowy i bardzo trwały. Blat kuchenny, który zdefiniuje niepowtarzalny styl twojej kuchni

Materiał informacyjny Interstone
Interstone_Perla Santana Projekt Studio Colnaghi, Fot. Marcelo Donadussi
Interstone_Perla Santana Projekt Studio Colnaghi, Fot. Marcelo Donadussi
Architekci wnętrz mówią jednym głosem – zabudowa kuchenna powinna być trwała. Będzie towarzyszyć nam przy przygotowywaniu niezliczonej ilości śniadań jedzonych w pośpiechu i niedzielnych, rodzinnych obiadów. Będzie znosiła niejedną przedświąteczną krzątaninę i imprezę, która - jak wiadomo, zawsze przenosi się do kuchni. Zabudowa powinna być także ponadczasowa, by nieustająco, nawet po latach uwodzić elegancją oraz stylem. W jej aranżacji niezbędny będzie odporny, piękny blat. Te najtrwalsze produkowane są z naturalnego kamienia, kwarcogranitu lub spieku kwarcowego.

Który wybrać, by spełnił nasze oczekiwania?

Możliwości jest wiele!

Wybór materiałów wykończeniowych, z których możemy zrobić kuchenny blat, jest naprawdę duży. My zajmiemy się jednak tylko tymi, które spełnią warunki stawiane przez profesjonalistów. Trwałość oraz klasyczne piękno gwarantują blaty wykonane zarówno z kamieni naturalnych, jak i spieków kwarcowych oraz konglomeratów, inaczej zwanych kwarcogranitami. Czym się cechują?

Blat piękny z natury - kamienie naturalne.

Kamienne blaty mają wiele powszechnie znanych zalet. Urzekają szlachetnością materiału oraz oryginalnością - urodą niepowtarzalnego rysunku żył, pasm czy ziaren. W zależności od rodzaju różnią się znacznie stylistyką, paletą barw i cechami użytkowania.

Do kuchni architekci wnętrz i projektanci często wybierają granity. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, nie są wrażliwe na zmiany temperatury, co za tym idzie możemy na nich bez obaw stawiać gorące garnki i blachy prosto z piekarnika. Niska nasiąkliwość sprawia, że nie straszna im wilgoć i woda, ani tłuszcze czy kwasy. Jest to materiał praktyczny, łatwy w czyszczeniu i codziennej pielęgnacji.

Wśród bestsellerów plasują się m.in. czarne granity, na przykład Star Galaxy z delikatnie połyskującymi kryształkami, kremowy Colonial Cream, o delikatnym wzorze, a także nietypowe: niebieski Azul Bahia, mlecznobiały Perfect White, czy ciemna baza w połączeniu z pasmami beżu i złota, jakie gwarantuje Cosmic Gold.

Nowością na polskim rynku są kwarcyty naturalne, które oferują bogactwo jasnych barw z efektownym, niezwykle różnorodnym i eleganckim rysunkiem. Choć wizualnie przypominają delikatny marmur, to właściwościami użytkowymi nie ustępują granitom. Niektóre z kwarcytów posiadają też właściwości przepuszczania światła, co pozwala na osiągnięcie spektakularnych kompozycji.

Duże zainteresowanie klientów budzą m.in. mlecznobiały Sublime, wytworny biało-zielonkawy Alexandrite, bardzo delikatna, śmietankowa Perla Santana i kremowo-beżowa Patagonia z rudymi pasmami.

Interstone, Perla Santana - Projekt Rafael Kroth fot. Walter Dias Quadros (@walter_dias_art)
Interstone, Perla Santana - Projekt Rafael Kroth fot. Walter Dias Quadros (@walter_dias_art)
Interstone, Patagonia
Interstone, Patagonia

Na specjalną uwagę zasługują elegancki Negresco i powściągliwy Brilliant Black w odcieniach zbliżonych do czerni.
Zarówno granity, jak i kwarcyty, na blat stosuje się w wykończeniu szczotkowanym (półmatowym) lub polerowanym.

Interstone_Negresco_Projekt Priscilla Mendes, D_marmores
Interstone_Negresco_Projekt Priscilla Mendes, D_marmores

Do zadań specjalnych – spieki kwarcowe

Ze względów praktycznych na blaty kuchenne nie poleca się klasycznych marmurów. Są zbyt miękkie i podatne na zaplamienie. Mamy jednak rozwiązanie dla miłośników tego szlachetnego kamienia. Fascynującą od wieków urodę marmuru w połączeniu z najwyższymi walorami praktycznymi, zapewniają spieki kwarcowe. Produkowane są z naturalnych minerałów – granulatu kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych, które po sprasowaniu zostają wypalone w temperaturze 1220°C. W efekcie powstają idealnie płaskie, cienkie (od 3 do 20 milimetrów grubości), a przy tym niezwykle wytrzymałe płyty. Są one także bardzo lekkie — metr kwadratowy najcieńszego z nich waży zaledwie 8 kg (dla porównania — waga kamienia to około 60 kg).

Spieki kwarcowe potrafią doskonale naśladować różne gatunki kamienia, ale na rynku dostępne są również wzory i faktury betonowe, dekoracyjne - połyskujące, rdzawo - kortenowe, a nawet drewniane.

Laminam_Villa Anna LIVING CUCINA
Laminam_Villa Anna LIVING CUCINA
Laminam-Solaire Properties Australia - kolekcja I Naturali, spiek Diamond Cream
Laminam-Solaire Properties Australia - kolekcja I Naturali, spiek Diamond Cream

Spieki z powodzeniem nadają się nie tylko na kuchenny blat, lecz także na ściany, fronty mebli, podłogę, a nawet jako okładzina na elewacji budynku. Nie trzeba się obawiać ich trwałego zabrudzenia, a jedyna substancja, która mogłaby uszkodzić spiek, to kwas fluorowodorowy (raczej nieobecny wśród domowych środków czystości – nawet tych najsilniejszych).
Dostępnych jest wiele wykończeń powierzchni – od polerowanych, przez matowe, soft touch, dekoracyjne, po groszkowane i płomieniowane. Niektóre z nich zapewniają odporność na zarysowania!

Choć marek spieków kwarcowych jest co najmniej kilka, to przy wyborze warto brać pod uwagę sprawdzonych producentów, jak Laminam. Te włoskie płyty obecne są na rynku od 21 lat, a do Polski wprowadziła je już w 2012 roku firma Interstone. W 2016 roku marka Laminam została nagrodzona jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie designu – Red Dot Award.

Spieki Laminam są nie tylko piękne i najwyższej jakości. Powstają również z dbałością o środowisko i zdrowie użytkowników, a składają się wyłącznie z naturalnych komponentów. Ponadto, marka oferuje 25 lat gwarancji na blaty kuchenne i elewacje.

Laminam_ spiek Calacatta Oro Venato Designer Giovanni Aquila
Laminam_ spiek Calacatta Oro Venato Designer Giovanni Aquila

Kwarcogranity

Kwarcogranity również wykorzystują fantastyczną wytrzymałość kwarcu, jednak tu spoiwem dla surowców jest żywica polimerowa, co wiąże się z faktem, że nie są odporne na wysoką temperaturę. Płyty kwarcogranitowe, w zależności od gradacji wykorzystanych ziaren, mogą mieć różne walory wizualne — od powierzchni idealnie jednolitej, po wzór modnego lastryko, jak Blanco Luciente, White Chill czy Iron Chill firmy Quarella. Ponadto, inaczej niż kamienie naturalne i spieki, za sprawą spoiwa żywicznego nie są chłodne w dotyku, lecz przyjmują temperaturę pomieszczenia.

Interstone, Quarella
Interstone, Quarella

Architekci podkreślają, że dzięki zaletom kompozytów (są lekkie, cienkie i łatwe w obróbce) doskonale nadają się nie tylko na blaty kuchenne, lecz również sprawdzają się jako fronty oraz okładzina ściany pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi (backsplash).

Gdzie szukać, jak wybierać?

Na forach tematycznych, nietrudno spotkać się z opinią, że blaty kamienne są drogie. Czy to prawda? Nie – kamienie naturalne oferowane są w różnych przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Nie ma więc powodu, by obawiać się najwyższej jakości i urody tych materiałów. Wybierając materiał należy jednak pamiętać, że nie ma dwóch identycznych płyt kamienia naturalnego. To dlatego warto osobiście wybrać w hurtowni egzemplarz, który zakład kamieniarski będzie następnie przekształcać zgodnie z naszym projektem. Także spieki kwarcowe dostępne są w kilku wariantach cen, zatem z powodzeniem można je dopasować do realizacji o różnych budżetach, nie rezygnując ze wspaniałych parametrów użytkowych.

Wartym uwagi miejscem, w którym nie tylko możemy zamówić i obejrzeć kamienie naturalne z całego świata, spieki kwarcowe i kwacrogranity różnych marek są oddziały marki Interstone, która w branży działa już ponad 20 lat! Do tej pory jej magazyny znajdowały się w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu i Pruszczu Gdańskim. Najnowszy oddział, Interstone Szczecin (Metalowa 9, 73-102 Stargard), znalazł lokalizację w Stargardzkim Parku Przemysłowym, co gwarantuje doskonały dojazd z obszaru województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Co znajdziemy pod nowym adresem? Oddział w Stargardzie to przede wszystkim magazyn o powierzchni aż 1000 m2, w którym można łatwo i wygodnie wybrać konkretną płytę upatrzonego kamienia, spieków marki Laminam lub Interlite oraz kwarcogranitów Quarella i Radianz, z dostępnej tu pełnej oferty Interstone.

Prócz magazynu, w stargardzkim oddziale znajduje się profesjonalne biuro sprzedaży oraz kameralna sala konferencyjna i strefa architekta. Dwie ostatnie zostały zaprojektowane z myślą o spotkaniach architektów i projektantów oraz kamieniarzy z inwestorami czy klientami indywidualnymi, choćby w związku z aranżacją lub remontem kuchni. Na miejscu czekają też eksperci marki, którzy chętnie doradzą osobom prywatnym zainteresowanym wprowadzeniem kamienia naturalnego lub spieku kwarcowego do swojego domu – czy to w kwestii doboru materiału, czy jego pielęgnacji i codziennego użytkowania.
Dzięki fachowemu wsparciu ekspertów bez trudu wybierzesz ten, który najlepiej sprawdzi się na blacie. A także na parapetach, ścianach, posadzce... i gdziekolwiek tylko zamarzysz!

Dodaj ogłoszenie