Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny Ślub: Przedmałżeńskie formalności

Anna Folkman
Nasz plebiscyt trwa! Już 15 grudnia będzie można głosować na pary. Tymczasem publikujemy kilka rad dla narzeczonych.

Małżeństwa nie będzie, jeśli nie dopełnicie wszelkich formalności. Dotyczy to dokumentów zarówno w urzędzie, jak i w kościele.

Większość par decyduje się na ślub konkordatowy. Jest on ceremonią religijną i jednocześnie aktem prawnym. Wszelkie urzędowe sprawy młodzi załatwiają wcześniej, do kościoła dostarczają tylko niezbędne dokumenty. Starać się o nie można najszybciej na trzy miesiące przed ślubem.

Przygotowane wcześniej, tracą ważność.

Pierwsze kroki kierujemy do kościoła. Jeśli bierzecie ślub we wrześniu zapytajcie, czy nauki przedślubne w waszej parafii odbywają się także w czasie wakacji. Kolejne sprawy to protokół, spowiedź i zapowiedzi. Do spowiedzi trzeba przystąpić kilka razy i potwierdzić to podpisem księdza. Trzeba sporządzić też protokół. Przyszli małżonkowie proszeni są osobno i odpowiadają na pytania związane z ich życiem, znajomością.

Po sporządzeniu protokołu ksiądz wypisuje tzw. zapowiedzi, które będą czytane w parafiach obojga przyszłych małżonków przez dwa tygodnie. Zawiadomienie o zapowiedziach narzeczeni muszą sami zanieść do swoich parafii. W kancelarii parafialnej na trzy miesiące przez datą zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni ponownie spotykają się z księdzem i dostarczają mu komplet dokumentów: świadectwo chrztu (odbieramy je z parafii, w której byliśmy chrzczeni).

Jeśli nie będzie na nim adnotacji o bierzmowaniu, trzeba w parafii zdobyć zaświadczenie, że otrzymało się ten sakrament), zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub aktualne zaświadczenie o uczestnictwie w takim kursie, dowody osobiste, dane świadków, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego.

To ostatnie dotyczy braku okoliczności, które mogłyby wykluczyć możliwość zawarcia związku małżeńskiego. Deklarujemy w nim, jakie nazwisko będziemy nosić po zawarciu małżeństwa, jakie nazwisko będą miały dzieci. Otrzymujemy trzy kopie takiego zaświadczenia, wszystkie trzy muszą trafić do parafii, w której planowany jest ślub. Nie można zgubić tych dokumentów, gdyż nie otrzymamy ich odpisu. Nowe zaświadczenie będzie można otrzymać dopiero po trzech miesiącach od daty wystawienia pierwszego. Za jego sporządzenie oraz za sporządzenie aktu małżeńskiego trzeba zapłacić ok. 80 zł.

Dokumenty z USC uroczyście razem ze świadkami podpiszecie po mszy św. lub przed jej rozpoczęciem. Wtedy formalnie będziecie już małżeństwem. Ksiądz udzielający ślubu ma obowiązek w ciągu pięciu dni od daty zawarcia małżeństwa przesłać podpisane dokumenty do USC.

Najwcześniej tydzień po ślubie trzeba się zgłosić do USC, aby odebrać akty małżeństwa. Jeśli któreś z małżonków zmieniło nazwisko musi wymienić dowód osobisty. Do wniosku o wymianę dowodu należy wówczas dołączyć akt małżeństwa. Jeśli po zawarciu małżeństwa zmieniliśmy adres zameldowania, należy do wniosku o wydanie nowego dowodu dołączyć dokument meldunkowy.

Przed złożeniem wniosku musimy wymeldować się i zameldować w nowym miejscu. Aby wymienić dowód osobisty, do urzędu miejskiego powinniśmy wziąć: wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego; dwie fotografie o wymiarze 4,5 cm na 3,5 cm przedstawiające lewy półprofil z widocznym uchem na jasnym tle, dowód wpłaty dokonanej na konto urzędu; odpis skrócony aktu urodzenia (jeśli urodziliśmy się w innym mieście niż to, w którym składamy wniosek o nowy dowód), odpis skrócony aktu małżeństwa z informacją o aktualnie używanym nazwisku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński