Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piasek z wydm zasypuje chodnik w Dziwnowie. "Trudno przejechać wózkiem." Interweniujmy

Marek Jaszczyński [email protected]
Dopiero jesienią na wydmie mają pojawić się nowe rośliny. Na razie ma wystarczyć doraźne zamiatanie  chodnika
Dopiero jesienią na wydmie mają pojawić się nowe rośliny. Na razie ma wystarczyć doraźne zamiatanie chodnika Marek Jaszczyński
Wydma jest pozbawiona roślinności, dlatego piasek zasypuje pobliski chodnik. Dopiero jesienią na wzniesieniu pojawią się rośliny.

Sytuacja śmieszy turystów, którzy zwracają uwagę na syzyfową pracę pana sprzątającego chodnik: po co sprzątać piasek skoro i tak wiatr spowoduje, że pojawią się nowe zaspy? Ale sprawa wcale nie jest żartem. Jest to problem dla spacerowiczów, z którym zwrócili się do "Głosu" po pomoc.

- Bardzo trudno przejechać wózkiem. A przecież promenada jest po to, żeby wygodnie spacerować, a nie pchać wózka przez piasek - mówi pani Magda, która skontaktowała się z redakcją. - Co z tego, że rano jest sprzątnięte, jak w ciągu dnia wiatr nawiewa piasek na starą promenadę. Mam nadzieję, że uda się poprawić sytuację, przynajmniej jak nie w tym to w przyszłym sezonie. Przecież tutaj spaceruje wielu turystów i powinno być wygodnie.

O wyjaśnienia poprosiliśmy przedstawicielkę Urzędu Morskiego w Szczecinie.

- Tak, wiemy o tym miejscu. To zejście prowadzące na starą promenadę przy ul. Szosowej. Wydma będzie obsadzona przez naszych pracowników roślinnością ochronną, np. wydmuchrzycą (to trwała trawa występująca nad Bałtykiem, gęste płaty wydmuchrzycy są skutecznym sposobem na utrzymanie piasku, więc stosowane są do umacniania wydm nad Bałtykiem. - przp.red.) czy piaskownicą (ma bardzo długie korzenie zakotwiczające ją w podłożu. Młode rośliny wyrastają z podziemnych rozłogów. Roślina broni się przed zasypaniem rosnąc bardzo szybko w górę i wypuszczając nowe rozłogi. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu jest rośliną stabilizującą piaski - przyp. red.), ale musimy poczekać do jesieni (w zależności od warunków atmosferycznych - druga połowa września, przełom września i października), żeby było bardziej wilgotno, inaczej roślinność się nie przyjmie - informuje Ewa Wieczorek, naczelnik Biura Dyrektora Urzędu - rzecznik prasowy UMS Urząd Morski w Szczecinie. - Do tego czasu pozostaje doraźne oczyszczanie chodnika z piasku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński