Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piasek: Będzie pokaz walk wojów

Andrzej Kordylasiński
Każdy będzie mógł przebrać się w średniowieczną sorokę, czyli rodzaj koszuli i założyć kolczugę, hełm oraz chwycić za miecz.
Każdy będzie mógł przebrać się w średniowieczną sorokę, czyli rodzaj koszuli i założyć kolczugę, hełm oraz chwycić za miecz.
Dziś odbędzie się w Piasku wielki festyn z atrakcjami. Będą koncerty i muzyczne retro. Zaprezentuje się też Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus. Pokaże m.in. stroje i uzbrojenie rodem z X wieku.

Piasek to nadodrzańska, duża miejscowość w gminie Cedynia.

- Zapraszamy do zabawy i starszych, i młodszych - zachęca do wzięcia udziału w imprezie Iwona Budkiewicz z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedyni, organizatora imprezy. - Będą atrakcje dla całych rodzin.

A zabawa szykuje się od godziny 16 w sobotę i potrwa do rana w niedzielę.
Pierwsze występy przewidziano już o godz. 16.30. Wtedy to wystąpią dzieci z podstawówki w Piasku. Następnie zaprezentują się zespoły i soliści działający przy Cedyńskim Ośrodku Kultury i Sportu. O 17.30 wystąpią goście z Mieszkowic. Na scenie pojawi się bowiem zespół Niespodzianka. Przeboje z lat 70. i 80. przypomni cedyńska grupa wokalna Gama. Natomiast o 19.30 zaprezentuje się cedyński żeński zespół tańca Flamenco.

Gwiazdą wieczoru będzie Andrzej Rybiński. Członek dawnego, bardzo popularnego zespołu 2 plus 1 zaśpiewa m.in. swój przebój "Nie liczę godzin i lat".

Podczas festynu będzie kolejny cykl imprez związanych z Cedyńskimi Spotkaniami z Historią. Ostatnio, podczas Dni Cedyni, była m.in. inscenizacja bitwy cedyńskiej 972 r. Tym razem w Piasku zaprezentuje się Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus. Pokaże m.in. stroje i uzbrojenie rodem z X wieku. Będzie pokaz walk wojów.

Każdy będzie mógł przebrać się w średniowieczną sorokę, czyli rodzaj koszuli i założyć kolczugę, hełm oraz chwycić za miecz. Będzie też można samodzielnie zrobić sobie i upiec podpłomyki. Podczas festynu swe rzemiosło zaprezentuje również mincerz. Będzie można sobie wybić cedyńskiego dukata.

- To specjalna moneta przygotowana na ten rok - mówi mincerz Czesław Kroczak. - Jest na niej herb Cedyni oraz podobizna Czcibora, brata Mieszka I, który zadecydował o zwycięstwie w 972 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński