Philips 5000 LatteGo, De'Longhi czy Saeco: ceny, opinie

Materiał informacyjny EkspresDoLatte.pl
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Czasy, kiedy najlepszą kawę mogliśmy zamówić jedynie w dobrej kawiarni, dawno już minęły. Dziś każdy, dla kogo ten pyszny, aromatyczny, ale też pobudzający napój jest istotnym elementem każdego dnia, może codziennie, w zaciszu swojego domu zamienić się w małego baristę. Jest to możliwe dzięki większej niż kiedykolwiek dostępności ekspresów ciśnieniowych, na które nas po prostu stać. Są one także coraz lepszej jakości. Taki luksus to jednak nadal pewna inwestycja, dlatego postanowiliśmy przygotować esencjonalny przewodnik po ciśnieniowych ekspresach do kawy.

Wybierając najlepszy ekspres do kawy z myślą o swoim gospodarstwie domowym, na początek musimy zadać sobie kilka absolutnie fundamentalnych pytań:

  • jakie są nasze potrzeby,
  • jak radykalni są z nas kawosze
  • i na jaki model tak naprawdę nas stać.

Pamiętajmy, że solidny sprzęt tego typu kupimy już za mniej więcej 1500 zł, a ceny – w zależności od standardu oraz dodatkowych funkcji – poszybować mogą wysoko w górę.

Planowanie zakupu ekspresu do kawy

Planując zakup tego typu urządzenia, stajemy wobec prawdziwego ogromu informacji, z których niemal każda może okazać się użyteczna. Nawet jeśli skupimy się wyłącznie na ekspresach ciśnieniowych, nadal będziemy musieli wybrać między kapsułkowymi, ręcznymi oraz automatycznymi. Jak z tego wybrnąć? Cóż, życie to sztuka wyboru, dlatego skupimy się wyłącznie na automatach. Dlaczego? A chociażby dlatego, że pod względem technicznym są one najbardziej zaawansowane, a decyzja dotycząca ich zakupu wcale nie należy do najprostszych.

Jak działa ciśnieniowy automatyczny ekspres do kawy?

Ciśnieniowy automatyczny ekspres do kawy, zgodnie ze swoją nazwą, większość rzeczy wykonuje bez bezpośredniego udziału człowieka. Rola tego ostatniego sprowadza się zwykle wyłącznie do wyboru preferowanego napoju i czuwaniu przy urządzeniu (pozostałe czynności to dosypywanie kawy, dolewanie wody i czyszczenie). Urządzenie automatyczne samodzielne mieli ziarna kawy, odmierza porcję zgodnie z naszymi preferencjami, a w końcu zaparza kawę. Wspomniane czyszczenie ekspresu automatycznego również nie nastręcza wielkich trudności. Robi się to zwykle raz na 15-20 użyć.

Jakie udogodnienia posiada dobry ekspres do kawy?

Wielu użytkowników automatycznych ekspresów do kawy chwali sobie takie udogodnienia jak np. zintegrowany młynek. Jego obecność ogranicza nasz udział w procesie przygotowywania napoju do wsypania ziaren, wyboru odpowiedniej dla nas kawy i – już za kilka chwil – delektowania się aromatycznym napojem. A jeżeli w domu zabraknie nam kawy w ziarenkach, a na półce znajdziemy puszkę z kawą mieloną, spokojna głowa – dobre modele posiadają dodatkową komorę na ten rodzaj kawy.

Najnowocześniejsze ekspresy ciśnieniowe to maszyny, które nie pozwolą swojemu użytkownikowi na marnotrawstwo czasu i energii (to w końcu z ich udziałem tej energii ma nam przybyć!). Ludzka działalność ogranicza się jedynie do wyboru napoju i naciśnięcia odpowiedniej ikonki na wyświetlaczu. Oczywiście, ambitny kawosz nadal będzie miał szansę na samodzielne ustawienie stopnia zmielenia ziaren, wybór odpowiedniej dla siebie mocy, a nawet temperatury napoju. Wprowadzone zmiany zwykle można zapisać w pamięci urządzenia, by za każdym kolejnym razem, naciskając tylko jeden klawisz, otrzymywać swój ulubiony napój.

Automatyczny ekspres ciśnieniowy to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie szybkość i jakość. Mówi się, że trudno jest pogodzić precyzję z prędkością. Cóż, nowoczesne urządzenia, powstałe na bazie najnowocześniejszych technologii, wydają się przeczyć tej opinii.

Jako że porządny ekspres do kawy swoje kosztuje, należy pomyśleć o modelu, który będzie nam służył przez długie lata. Nie warto ufać anonimowym markom i podejrzanej proweniencji zamiennikom. Tak jak w przypadku większości dóbr, należy raczej postawić na produkt markowy, wypróbowany, za którym ciągną się długie lata tradycji i niezawodności.

Marki takie jak Philips, De'Longhi czy Saeco przyzwyczaiły swoich użytkowników do produkcji ekspresów doskonałych zarówno pod względem niezawodności, użyteczności, jak i zaawansowania technologicznego. Co więcej, cieszą one oko, odwołując się do najnowszych trendów designerskich, wpasowując się jednocześnie w wystrój bardziej tradycyjny.

Ile trzeba zapłacić za ciśnieniowy ekspres do kawy?

Żeby moc cieszyć się dobrej jakości ekspresem do kawy, nie trzeba rozbijać naszej największej skarbonki albo, nie daj Boże, zadłużać się na ogromną kwotę. Wystarczy maksymalnie 3000 zł, by stać się właścicielem solidnego, niezawodnego sprzętu. Skoro wspomnieliśmy wcześniej o trzech producentach ciśnieniowych ekspresów do kawy, przyjrzyjmy się kilku ich produktom: DELONGHI DINAMICA 350.75, PHILIPS EP5365/10 oraz EP5335/10 LatteGo, a także SAECO SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE.

DELONGHI DINAMICA 350.75 – przyjazny interfejs

Zacznijmy od funkcjonalności, a konkretnie od interfejsu. Wyświetlacz w modelu proponowanym przez Delonghi jest bardzo czytelny i prosty w obsłudze. Świetnie poradzono sobie z wielkością obecnych na nim elementów, dzięki czemu wybór odpowiedniej kawy nie powinien stanowić dla użytkownika ciężkiej przeprawy. Dodatkowo ekspres Dinamica 350.75 wyposażony został w niezwykle użyteczną funkcję My Menu, która zapewnia łatwą i szybką personalizację napojów. Menu w języku polskim jest już standardem, jeśli chodzi o tej klasy urządzenia. W modelu opisywanym zastosowano również technologię Easy Touch, za którą kryje się panel dotykowy z podświetlanymi przyciskami. Dzięki temu rozwiązaniu nawet podczas ciemnych, zimowych poranków lub późnym wieczorem, przy słabym świetle, przygotowanie pysznej kawy nie będzie problemem. Użytkownicy chwalą czytelny, dobrze zaprojektowany panel, który poza swoją funkcjonalnością, ujmuje również wysmakowanym designem.

Ekspres czyści się automatycznie. Wystarczy przekręcić pokrętło na karafce, by uruchomić całą procedurę. Mycie poszczególnych elementów urządzenia również nie wymaga od użytkownika poświecenia nadmiernej ilości sił i czasu. Karafka złożona jest z 6 elementów, które bardzo łatwo dają się rozłożyć, a następnie złożyć. Precyzji mycia automatycznego sprzyja rurka do mleka – szersza niż u pozostałych prezentowanych w artykule modeli.

Opinia o DE'LONGHI DINAMICA 350.75 w materiale wideo:

Aktualna cena z serwisu Ceneo: 2600 zł

PHILIPS EP5365/10 – zapamiętuje to, co lubisz najbardziej

Zacznijmy od komunikacji między ekspresem Philipsa i jego ludzkim użytkownikiem, która odbywa się za pośrednictwem przyjemnych piktogramów. Rysunki są ładne i czytelne, jednak ich niewielki rozmiar może sprawiać problem osobom starszym lub o słabszym wzroku. Przyciski znajdują się po bokach wyświetlacza. Touchpada brak, a więc posługujemy się tradycyjnymi przyciskami, co dla jednych będzie zaletą, dla innych natomiast może stanowić pewien dyskomfort.

Jak przystało na w pełni nowoczesne urządzenie, ekspres Philipsa wyposażony został w funkcję memo, która pozwala dostosować moc, temperaturę i proporcje kawy do mleka, a następnie zapisać je w pamięci urządzenia. Przygotowanie naszego ulubionego napoju jest później jedynie kwestią naciśnięcia jednego przycisku. Ekspres również wyposażony jest w funkcję automatycznego mycia.

Pełny test ekspresu dostępny jest na stronie:https://czterykaty.pl/czterykaty/1,162615,23936251,jaki-ekspres-do-kawy-do-3000-zl-kupic-test-ekspresow-cisnieniowych.html

Aktualna cena z serwisu Ceneo: 2200 zł

PHILIPS LATTEGO EP5335/10 – ekspres z serii 5000

PHILIPS EP5335/10 wyposażony został w składający się z 2 części system LatteGo, dzięki któremu przygotowanie kawy przykrytej warstwą kremowej, mlecznej pianki jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Zaletą systemu LatteGo jest prostota jego konstrukcji, która sprawia, że czyszczenie to kwestia kilkudziesięciu sekund. Uwaga, system można myć również w zmywarce! Pojemnik LatteGo wyposażony został w specjalną pokrywkę, która pozwala na wygodne przechowywanie mleka. Ekspres wygląda bliźniaczo to wcześniej omawianego modelu EP5365/10.

Opinia PHILIPS LATTEGO w materiale wideo:

Aktualna cena z serwisu Ceneo: 2700 zł

SAECO SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE – kompaktowy barista

Podobnie jak w przypadku poprzedniego opisywanego modelu, Saeco SM5478 porozumiewa się z użytkownikiem za pośrednictwem podpisanych piktogramów. W tym przypadku są one jednak większe i po prostu wyraźniejsze. Przyciski również ulokowano po dwóch stronach wyświetlacza, wzbogacając je jednak w dodatkowe, nieco większe klawisze funkcyjne. Ich rozmiar pomaga w znalezieniu ich nawet przy złym świetle.

Użytkownicy zwracają uwagę na trudności, jakie przysparzać może wyjmowanie pojemnika z mleko. Nie obejdzie się bez użycia siły. Standardem jest automatyczne mycie pojemnika. Z krytyką spotkała się również głośność młynka do mielenia kawy oraz długość jej mielenia.

Ekspres Saeco może się podobać dzięki swoim kompaktowym wymiarom, jakości wykonania oraz – co powtarza się w wielu opiniach — wyjątkowo szybkiemu procesowi oczyszczania. Podobnie jak w opisywanych wcześniej urządzeniach i w tym przypadku stworzyć można własny profil użytkownika, dzięki któremu każdego dnia będzie na nas czekała kawa tak mocna i aromatyczna, jak lubimy.

Opinia o SAECO SM5478/10 w materiale wideo:

Aktualna cena z serwisu Ceneo: 2700 zł

Inwestuj z głową!

Ekspres ciśnieniowy jest niezwykle komfortowym urządzeniem, które może stać się twoim mechanicznym kumplem. Pomyśl, jaka to wspaniała sprawa, mieć w domu swojego prywatnego baristę, który zawsze gotów jest przygotować dla ciebie taką kawę, jaką kochasz najbardziej. Ekspresy ciśnieniowe stworzono z myślą o osobach, które cenią nie tylko luksus, ale również czas (którego wciąż mamy za mało), wymagając jednocześnie od sprzętu precyzji i jakości. Choć na rynku dostępnych jest wiele modeli o przeróżnych kształtach, zestawach funkcji i rozmiarach, a ich ceny zaczynają coraz lepiej przystawać do naszych zarobków, nadal są to urządzenia dość elitarne. Ma to jednak swoje uzasadnienie. Nie płacimy przecież wyłącznie za markę, ale przede wszystkim za jakość, trwałość i użyteczne funkcje, które mają ułatwiać i umilać nam życie.

Główne źródła:
https://ladnydom.pl/czterykaty/1,162615,23936251,jaki-ekspres-do-kawy-do-3000-zl-kupic-test-ekspresow-cisnieniowych.html
https://www.philips.pl/c-m-ho/kawa/philips-automatyczne-ekspresy-do-kawy/seria5000
https://www.delonghi.com/pl-pl
https://www.philips.pl/c-m-ho/kawa/saeco-automatyczne-ekspresy-do-kawy
https://www.youtube.com/

Wideo

Dodaj ogłoszenie