Patryk Dobek – kolekcjoner złota. W 2021 roku tylko wygrywa [ZDJĘCIA]

Patryk Dobek i Joanna Jóźwik najlepsi w MŚ sztafet
Patryk Dobek i Joanna Jóźwik najlepsi w MŚ sztafet Lucyna Nenow/Polska Press
Patryk Dobek z MKL Szczecin odniósł kolejne, prestiżowe zwycięstwo w tym roku. W Chorzowie został mistrzem świata w sztafecie.

Pierwszy weekend maja to World Athletics Relays, czyli MŚ sztafet. Zawody odbyły się Chorzowie. Stadion Śląski stał się Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym.

Dobek od dawna miał w planie występ w tych zawodach. Wziął udział w konkurencji 2x2x400 metrów. Jego partnerką w duecie była Joanna Jóźwik w Warszawy. Polacy wygrali w czasie 3:40,92, co jest nieoficjalnym rekordem Europy.

Dobek i Jóźwiak do połowy dystansu walczyli z Kenią, ale na swojej drugiej zmianie Jóźwiak wyprzedziła rywalkę o kilka metrów, a Dobek nie pozwolił już siebie dogonić. Trzecia była Słowenia.

– W tego typu sztafecie trzeba biec obok rywala i kontrolować tempo. W końcówce czułam, że było za wolne, więc przyspieszyłam – podkreślała po biegu Joanna Jóźwik.

– Nie chciałem się zbytnio podpalać na pierwszym okrążeniu, bo wiedziałem, że rywalizujący ze mną Kenijczyk to światowej klasy biegacz. Starałem się utrzymać jego tempo. Było zimno, ale ostatnio trenowałem w Zakopanem, więc jestem przygotowany do biegania w takich temperaturach. Nasi fizjoterapeuci przygotowali nas na takie warunki. Startowałem w podobnej sztafecie dwa lata temu w Jokohamie i to doświadczenie zaprocentowała na Stadionie Śląskim.

Przypomnijmy, że Patryk Dobek z MKL Szczecin w tym roku wywalczył już złoty medal w biegu na 800 m podczas Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Europy. Dodajmy, że jest specjalistą w konkurencji 400 m przez płotki.

Złoto Dobka i Jóźwik to nie był jedyny sukces Polaków w Chorzowie. Kibice cieszyli się ze złota żeńskiej sztafety 4x200 m i trzech srebrnych krążków. Dzięki temu Polska wygrała klasyfikację punktową MŚ. Pod koniec maja w Chorzowie rozegrane zostaną Drużynowe Mistrzostwa Europy.