Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patronat: Dzieci to nie nakręcane zabawki. Ekspert o rozwoju dzieci

Anna Folkman
Anna Folkman
Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie zaprasza na cykl spotkań z ekspertami. Pierwsze z nich już w czwartek 15 września. Gościem specjalnym będzie polski "Zaklinacz Dzieci", fizjoterapeuta - Paweł Zawitkowski. Wstęp bezpłatny

Fizjoterapeuta poprowadzi wykład otwarty pt. "Wspieranie rozwoju małego dziecka, trening, czy asystowanie? Fakty i mity dotyczące rozwoju i postępowania z małymi dziećmi".

- Będę mówił o prostych regułach rządzących dojrzewaniem umiejętności dzieci, ich kompetencji poznawczych, emocjonalnych, społecznych, w końcu ruchowych. O różnicach między asystowaniem w rozwoju dziecka i jego programowaniem, między wspieraniem i trenowaniem, między satysfakcją i spełnieniem rodzicielskim i morzem frustracji, których sami jesteśmy źródłem. Będę mówił o rozwoju dziecka, jego logice i potrzebach. Razem będziemy poszukiwali sposobu ucieczki od stereotypów w opiece, wychowaniu i pielęgnacji dzieci - zachęca Paweł Zawitkowski. - Rodziców zaciekawić może opowieść jak bardzo rozległe są możliwości małych dzieci i jak łatwo współtworzyć z nimi świat, który te możliwości pozwoli im realizować. Zaciekawi i wstrząśnie dyskusja o tym jak w niezauważalny sposób potrafimy, w imię reguł i nawyków oraz dobrego tonu, systematycznie „temperować” obszar możliwości i zainteresowań dzieci jednocześnie narzucając modele zachowania, które może i ułatwiają nam, dorosłym życie, ale dewastują potencjał dzieciaków. Największym mitem rozpowszechnianym wśród kadry medycznej i rodziców jest przekonanie, że każde niemowlę i większe dzieci muszą rozwijać się według ściśle określonego modelu, osiągać te same umiejętności w podobnym okresie, interesować się tymi samymi aktywnościami, reagować podobnie na podobne bodźce, wtedy kiedy my mamy na to ochotę, i w takim zakresie jaki nas interesuje, zachowywać się poprawnie, realizować nasze wyobrażenia o byciu rodzicem, o byciu dzieckiem… być osobnikiem „idealnym” pod każdym względem. Wszystko to w warunkach permanentnego ignorowania poziomu kompetencji dziecka, jego wieku biologicznego, potencjału, możliwości, ograniczeń, a przede wszystkim jego temperamentu, reaktywności, gotowości do interakcji w określonych warunkach i stopnia zaciekawienia naszymi propozycjami, a w końcu jego stanu emocjonalnego, zmęczenia, zaufania do otoczenia i poczucia sensu określonej aktywności. Słowem, traktujemy dzieci jak pluszowe, nakręcane lub na baterie zabawki, ściśle zaprogramowane lub dające się zaprogramować, które można wyłączyć i włączyć, kiedy tylko tego chcemy. Fakt, z którego nie zdają sobie sprawy rodzice to, że od początku dziecko rozwija się w pełnej symbiozie emocjonalnej, hormonalnej, intencjonalnej, po prostu pełnej symbiozie z rodzicami i otoczeniem jakie mu oferujemy. I najważniejsze…, to stara prawda, że w pierwszym roku życia dziecka, przerabia ono pełen program mechanizmów, według których będzie funkcjonowało w trakcie całego swego życia… Dlatego nie warto tracić czasu i poświęcić go w całości asystowaniu w dojrzewaniu dziecka od początku do…, ile się da.

Wykład rozpocznie się o godz.17.30 w siedzibie WSB przy al. Wojska Polskiego 128 w auli nr 104 na pierwszym piętrze.

Paweł Zawitkowski to terapeuta szkoły terapii NDT-Bobath, specjalizuje się w terapii neurorozwojowej, oddechowej i terapii jedzenia. Konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej "POLEK". Jest autorem wielu artykułów i publikacji na temat zdrowia i wspomagania ruchowego i poznawczego rozwoju dziecka, w tym bestsellera - książki i filmu "Co nieco o rozwoju dziecka" oraz trzech książek i filmów z serii "Mamo, Tato, co Ty na to?". Od lat doradza rodzicom na łamach magazynów i w programach telewizyjnych. By wziąć udział w spotkaniu należy się zapisać. Szczegóły na www.wsb.pl/szczecin/aktualnosci. Podczas następnego wydarzenia z nowego cyklu, Szczecin odwiedzi Piotr Bucki. Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Twórca autorskich programów szkoleniowych z zakresu wystąpień publicznych, komunikacji i motywacji. Certyfikowany coach w obszarze Business and Executive Coaching oraz trener kompetencji społecznych. Sam o sobie mówi, że: "jest strategiem, researcherem i badaczem trendów oddanym idei copyleft i kulturze remiksu."

Zobacz także: Barokowa rzeźba ukryta w pałac w Policach

Polecamy na gs24.pl:

Bloger Andrzej Witek (na zdjęciu) wygrał 37. edycję szczecińskiego półmaratonu rozegranego przy upalnej pogodzie w ostatni weekend wakacji. W biegu na 10 km triumfował Bartosz Jurgiewicz. Na starcie stanęło 3300 uczestników. To rekord imprezy. Czytaj więcej: 37. PKO Półmaraton Szczecin. Rekord w upale [wyniki]

37. PKO Półmaraton Szczecin. Wielka galeria zdjęć! [wideo]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński