Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyzm nasz codzienny. Dziś Narodowy Dzień Flagi Rzeczpospolitej

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Trwa majówka. Zaczęliśmy ją Świętem Pracy, a dziś obchodzimy Dzień Flagi.
Trwa majówka. Zaczęliśmy ją Świętem Pracy, a dziś obchodzimy Dzień Flagi. archiwum polskapress
Trwa majówka. Zaczęliśmy ją Świętem Pracy, a dziś obchodzimy Dzień Flagi. Najnowsze z majowych świąt, ale wbrew pozorom wcale nie mniej ważne. To dziś jest dzień, w którym możemy pokazać, tak, pokazać, nasz patriotyzm.

„Specjalnością trzeciomajową w owe czasy była manifestacja barw narodowych. Ogromna większość ludzi Małego Sabotażu robiła to w ten sposób, że malowała białą i czerwoną kredą barwy narodowe na murach lub też umieszczała w różnych miejscach małe, biało-czerwone chorągiewki” - pisał 80 lat temu Aleksander Kamiński w „Kamieniach na szaniec” i opisywał, jakie sposoby na wieszanie uszytych wstęg w barwach narodowych mieli dwaj z trzech głównych bohaterów opowieści, Alek i Rudy, którzy za cel obrali druty tramwajowe i uliczne latarnie.

Ci młodzi ludzie wiedzieli, że za taką manifestację grozić im może nawet śmierć, ale wiedzieli też, że przypomnienie narodowych barw w majowe święto jest jak zaśpiewanie pełnym głosem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Dziś, w dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, warto pamiętać o tamtych bohaterach. Zwłaszcza że także dzięki nim możemy wywieszać flagę z dumą i bez żadnego strachu.

Biało-czerwona towarzyszyła wszystkim najważniejszym wydarzeniom w historii porozbiorowej Polski, bitwom II wojny światowej, protestom robotników, wizytom Jana Pawła II, sukcesom sportowców, pożegnaniom znanych rodaków. Jest symbolem patriotyzmu. Warto ją szanować…

Połowa z nas uważa patriotyzm za coś najważniejszego. Blisko pięć procent uważa, że nie ma on żadnego znaczenia. Wyniki naszej sondy, w której pytaliśmy „czym jest dla ciebie patriotyzm” napawają optymizmem. Ojczyzna wciąż jest ważniejsza niż kosmopolityzm.

Zapytaliśmy mieszkańców

Pomysł zrodził się na kolegium. - Napiszmy coś o fladze - rzucił Wojtek.

- Ale co o fladze - żachnęli się wszyscy. Wszak już Klaus Mitffoch ustami Lecha Janerki śpiewał w „Pieśni o Głowie”: „Głowa widząc flagę, mówi flaga/ kolor naszej flagi jest złożony/ kolor górny jest kolorem białym, kolor dolny to kolor czerwony”. I to było w 1985 roku! Co tutaj więcej?

- To może patriotyzm? - rzucił ktoś. O! - orzekli wszyscy. To może być ciekawe, bo kto wie co to jest patriotyzm w XXI wieku. Postanowiliśmy o to zapytać. W internetowej sondzie i na zwykłej ulicy. Reporterzy mieli załatwić sprawę.

Proste słowa

- Patriotyzm dla mnie to miłość i szacunek do swojego kraju. Pielęgnowanie tradycji narodowych, szacunek do symboli narodowych i historii kraju, a także przekazywanie tych wzorców dzieciom oraz udział w wyborach i ważnych wydarzeniach państwowych – powiedział Łukasz spotkany na szczecińskiej ulicy.

A Dobrusia ze Słupska dorzuciła:

- Patriotyzm to dla mnie odpowiedzialność za to, co dostaliśmy. Pozytywnie rozumiana duma z regionu czy części kraju, z którego jesteśmy oraz państwa jako całości. Nasza historia wiąże się ze stratą, poświęceniem, co nie jest łatwe do wytłumaczenia najmłodszym. Swoje dzieci uczę historii przodków i tradycji. Zdecydowanie za mało mówi się, jakie mamy super cechy narodowe, szczególnie za granicą. Przecież pomimo wad, wyróżniamy się spontanicznością, gościnnością i otwartością na różnorodność. Jesteśmy też kreatywni w pracy i na stopie koleżeńskiej.

Patriotyzm nasz codzienny. Dziś Narodowy Dzień Flagi Rzeczpospolitej

Na gdańskiej ulicy też spotkaliśmy patriotów.

- Patriotyzm to przede wszystkim poczucie dumy, że jest się Polakiem. Chodzi o dumę nie tylko z naszej historii, ale też poczucie, że należy się do pewnej wspólnoty. Obojętnie, gdzie pojedziemy, gdzie będziemy pracować będziemy Polakami – i nie należy się tego wstydzić, a niektórzy tak, niestety, mają – mówi 19-letni Olaf z Gdańska, tegoroczny maturzysta.

- No i patriotyzm to gotowość walki za ojczyznę.

Co tam może wiedzieć młokos przed maturą. Wydaje mu się i tyle. Tylko czy na pewno?

I okazuje się, że maturzysta z Gdańska myśli tak samo jak mistrzyni olimpijska Małgorzata Hołub - Kowalik, lekkoatletka, mistrzyni olimpijska, koszalinianka.

- Patriotyzm jest dla mnie przede wszystkim wyrazem szacunku do mojego miejsca na ziemi. Ja okazuję to poprzez pracę nad samą sobą, by reprezentować mój kraj na arenie międzynarodowej najlepiej jak potrafię. Dodatkowo jako zawodowy żołnierz jestem też oczywiście gotowa walczyć o mój kraj. Barwy narodowe natomiast są dla mnie symbolem ojczyzny, więc zawsze z dumą prezentuję flagę, podkreślając to, skąd jestem, po wygranych zawodach.

Patriotyzm nasz codzienny. Dziś Narodowy Dzień Flagi Rzeczpospolitej

Proste czyny

Ponad połowa respondentów naszej sondy, którą przeprowadziliśmy na całym Pomorzu od Świnoujścia po Krynicę Morską, od Myśliborza po Elbląg uważa, że patriotyzm jest czymś niezwykle ważnym. Pozwala się określić i znaleźć swoje miejsce na ziemi. I żadna globalna wioska tworzona za pomocą internetowych protokołów tego nie zmienia. I nie zmieni.

- Patriotyzm bierze się z miłości, z poczucia utożsamienia się ze wspólnotą, ze wspólnoty kultury, historii. I taki patriotyzm był wtedy i w równym stopniu potrzebny jest dzisiaj. Bo patriotyzm to nie tylko pamięć o ważnych wydarzeniach, świętach, rocznicach, ale także praca dla ojczyzny, troska o rodzinę i najbliższych, dbałość o język, szacunek dla wartości narodowych. Patriota to jednak także osoba zdająca sobie sprawę z zagrożeń, które wynikają z toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny. Gotowa do niesienia pomocy potrzebującym, biorąca odpowiedzialność za przyszłość kraju – mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

I z rzeczy zupełnie podstawowych kleimy nasz patriotyzm, zaznacza Bartosz.

- Patriotyzm to dla mnie dbanie o swoją ojczyznę. Zaczynając od wyrzucenia papierka do śmietnika, przez kupowanie polskich produktów w sklepach, po podtrzymywanie tradycji i celebrowanie świąt związanych z naszą tożsamością narodową – mówi.

Jak się okazuje patriotyzm nasz codzienny nie wymaga wielkich słów, wymaga działania. I wcale nie wielkiego. Najdrobniejszego.

- Postawę patriotyczną możemy wykazać każdego dnia. Dbając o nasze otoczenie i nasz kraj. Ważna jest pamięć o historii i pielęgnowanie tradycji, także tych chrześcijańskich – mówi Marta.

Patriotyzm nasz codzienny. Dziś Narodowy Dzień Flagi Rzeczpospolitej

- Patriotyzm to dla mnie przede wszystkim przestrzeganie tradycji, które są zakorzenione w naszym narodzie. Ważna jest pamięć o historii, która ukształtowała nasz naród. Bez niej nie bylibyśmy takimi ludźmi, a jesteśmy specyficznym narodem. W czasach, w których teraz żyjemy, łatwo nam mówić o poświęceniu dla kraju, ale prawdziwe poświęcenie wykazali nasi dziadkowie w czasie wojny i rodzice w czasie komunizmu. Nasze życie teraz, jest o wiele łatwiejsze – mówi Maciej „Lobo” Linke utytułowany zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu, a obecnie znany komik.

Proste wyzwania

Patriotyzm nie ma swojego ministerstwa. Właściwie w każdym powinien, a nawet musi być obecny. Najbliżej mu jednak chyba do obrony narodowej, albo kultury i dziedzictwa narodowego. Jaki byłby pod skrzydłami tego ostatniego resortu?

- Patriotyzm to, mówiąc najkrócej, miłość do ojczyzny. Miłość do naszej wspólnoty i do tego, że mamy jakąś rzecz wspólną i jesteśmy za nią odpowiedzialni. Jeśli z tą wspólną rzeczą - Rzeczpospolitą - łączą nas pozytywne emocje takie jak miłość, to łatwiej jest nią zarządzać, gospodarować, żyć w niej i budować przyszłość dla następnych pokoleń. Te emocje są ważne – mówi wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Widzimy wyraźnie, jak emocje i patriotyzm są ważne w obliczu takiego zagrożenia jak wojna. My jesteśmy w tej chwili krajem przyfrontowym. Za naszą granicą toczy się pełnoskalowa, straszliwa wojna. Mamy też wspólną granicę z agresorem, który tę wojnę wywołał. Musimy o tym pamiętać. Dlatego musimy tym bardziej pamiętać, że te pozytywne emocje w stosunku do ojczyzny, do wspólnoty, są szalenie istotne.

Patriotyzm nasz codzienny. Dziś Narodowy Dzień Flagi Rzeczpospolitej

- One umożliwiają nam realizację wielu różnych obowiązków, które są konieczne po to chociażby, żeby nasze dzieci żyły w bezpiecznych warunkach. Dlatego olbrzymie wydatki zbrojeniowe są ważne. Ale kultura także jest ważna. Nie możemy oszczędzać na miejscach pamięci czy na muzeach, bo one uczą nas pozytywnych relacji z naszą wspólnotą poprzez doświadczenia czy też pamięć o osiągnięciach naszych przodków. Miłość do ojczyzny możemy wzmacniać. Tego nie należy się wstydzić, tak jak przez lata nam suflowano, że to jest coś wstydliwego i passe. Że wspólnoty narodowe powinny odejść do lamusa historii, bo są niebezpieczne i prowadzą do faszyzmu. To jest nieprawda.

- Oczywiście, źle pojęte poczucie wspólnoty narodowej, nieodpowiedzialny egoizm narodowy może prowadzić do faszyzmu czy szowinizmu, tak jak to ma miejsce w przypadku Rosji Putina. Tego egoizmu doświadczamy także w Europie Zachodniej, kiedy kraje większe próbują narzucać swój interes innym. I na to się nie godzimy. Tym bardziej w takiej sytuacji musimy pamiętać, że racjonalny rozwój kraju ma polegać także na wzmacnianiu instytucji, które nam opowiadają o naszej historii i osiągnięciach, przypominają i upamiętniają wydarzenia ważne dla wspólnoty, wzmacniają naszą dumę z przynależności do tej wspólnoty – zaznacza minister.

- Albo się ma ojczyznę w sercu, albo nie. To, w jakich czasach żyjemy, spokojnych, czy tak nerwowych jak dziś, nie powinno mieć znaczenia. Patriotyzm każdy definiuje inaczej. Myślę, że w dużej mierze moją postawę ukształtował dziadek, Kaszub, który walczył o Polskę w armii Hallera. Dziadek zawsze mówił, że dla niego polskość była w języku. Gdy żył pod zaborem pruskim, zaborca tępił język polski, posługiwanie się tym językiem było formą sprzeciwu, walki - mówi Zdzisław Derebecki.

- Myślę, że dlatego język polski był dla niego tak ważny. Dla mnie jest również. Wiem, że język jest żywy, zmienia się, przejmuje obce słowa, dziś szczególnie te pochodzące z języka angielskiego. Ale boli mnie, gdy ci, którzy uważają się za elity, język polski kaleczą, od nich wymagałbym więcej. Widzę w tym pewien brak szacunku. Brakiem szacunku jest też nadużywanie symboli narodowych. Niestety często ci, którzy na koszulkach czy flagach mają orła, nie mają w sercu Polski – podsumowuje dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Patrząc na te wszystkie wypowiedzi, na wyniki naszej sondy, można być pewnym jednego: jeszcze Polska nie zginęła.

Patriotyzm nasz codzienny. Dziś Narodowy Dzień Flagi Rzeczpospolitej

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej: biel i czerwień

Wywodzą się one z barw herbu Królestwa Polskiego: biel to barwa godła, czyli Orła Białego, czerwień to barwa pola tarczy. Barwy narodowe mają więc pochodzenie heraldyczne. Biel i czerwień stosowano od wczesnego średniowiecza na chorągwiach królewskich i państwowych. Wszystkie chorągwie były sporządzane według dwóch reguł - umieszczano na nich herb państwowy oraz używano wspomnianych barw.

Kokardy (rozety) biało-czerwone pojawiły się za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski.

Pierwsza w Europie, druga na świecie

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej - zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.

Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Patriotyzm nasz codzienny. Dziś Narodowy Dzień Flagi Rzeczpospolitej - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński